שתף קטע נבחר

זמן רוביו. הרפובליקנים מצאו אובמה משלהם

אמרו למרקו רוביו שהוא צעיר מדי וחסר ניסיון ביצועי כדי לרוץ לבית הלבן, אבל לבן המהגרים מקובה לא הייתה סבלנות לחכות. ניצחונו האחרון בעימות הרפובליקני, הפופולריות שלו בקרב ההיספנים והתמיכה שיקבל מעתה ממיליארדר יהודי רב השפעה מסמנים אותו כמי שעשוי לנצח את הילרי קלינטון

 

 

מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש היה מורהו הרוחני של הסנאטור ממיאמי מרקו רוביו. בעבר היו מי שהציעו לרוביו בן ה-44 להמתין בסבלנות עד שזמנו יגיע ולא להפריע לבוש בן ה-62 בקמפיין לנשיאות ארצות הברית של 2016. אלא שרוביו חשב אחרת וסירב לחכות בצד, ממש כמו ברק אובמה לפני שמונה שנים. כעת מתחרים שני החברים לשעבר על אותה משבצת בדיוק במפלגה הרפובליקנית - של המועמד השמרן המתון שמסוגל למשוך אליו קולות היספניים רבים, אלה שהיו חסרים למועמדי המפלגה האחרונים בשתי מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות.

 

עוד כתבות מעניינות בדף הפייסבוק של דסק החוץ של ynet

 

בוש, בן ואח של נשיאים לשעבר, נשוי למכסיקנית. רוביו הוא בן למהגרים קובנים. הממסד הרפובליקני זקוק למועמד רציני שיעיף מצמרת הסקרים את המועמדים לנשיאות איל הנדל"ן דונלד טראמפ ומנתח המוח לשעבר בן קרסון, שמחזיקים בעמדות קיצוניות ובולטים בהתבטאויותיהם השנויות במחלוקת. אותו מועמד יכול להיות בוש או רוביו. אך כדי שזה יקרה אחד מהם צריך לפנות את הדרך ולפרוש מהמרוץ לנשיאות משום שהם ניזונים מאותו מאגר תומכים ותורמים.

 

"הקמפיין שלי הוא על העתיד של אמריקה". רוביו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הקמפיין שלי הוא על העתיד של אמריקה". רוביו(צילום: AFP)
בשל הנסיבות הנוכחיות, הקרב בין בוש לבין רוביו היה בלתי נמנע. בוש יכול אולי להיות נשיא טוב יותר, אבל הוא לא יגיע לשם ללא כישורים לעבור בהצלחה עימות טלוויזיוני. רוביו אולי חסר ניסיון ביצועי, אבל הוא חד בעימותים ובלט במיוחד בעימות שנערך בשבוע שעבר באוניברסיטת קולורדו.

 

הנפילה הגדולה של ג'ב בוש

במובן מסוים, רוביו הוא הגרסה של הרפובליקנים לאובמה, נשיא ששירת בסנאט במשך כהונה אחת ואז רץ לבית הלבן. בבוקר העימות בקולורדו ניסה בוש להפיל את רוביו והציג מאמר מערכת של עיתון גדול בפלורידה שדרש מרוביו להתפטר מהסנאט ולהקדיש את רוב זמנו למרוץ לנשיאות משום שהוא כמעט לא מגיע לגבעת הקפיטול בוושינגטון ולא משתתף בהצבעות. בוש צדק כשאמר לרוביו שבחר בו לסנאטור כדי שיעבוד עבורו במשך שש שנים ושאם הוא לא אוהב את הסנאט אז שיתפטר.

 

אולם, בוש היה צריך להיות חכם ולא רק צודק. רוביו הגיע מוכן והסביר שהעיתון שהציג מושל פלורידה לשעבר הוא עיתון שמאלני ושהוא תוקף אותו רק משום שהוא נמצא בבעיה גדולה בסקרים. בימין האמריקני לא אוהבים את "התקשורת השמאלנית" בלשון המעטה, והם אהבו את דבריו של רוביו והריעו לו.

 

בממסד הרפובליקני מקווים לצניחתם מצמרת הסקרים. טראמפ וקרסון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בממסד הרפובליקני מקווים לצניחתם מצמרת הסקרים. טראמפ וקרסון(צילום: AFP)
רוביו הזכיר לפטרונו לשעבר שגם המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ון קרי (ב-2004) וגם המועמד הרפובליקני לנשיאות ג'ון מקיין (ב-2008) נעדרו מ-70-60 אחוזים מההצבעות בסנאט כשרצו לבית הלבן. "למה לא דרשת ממקיין להתפטר?" שאל רוביו את בוש, וזה השיב לו: "מקיין הוא לא הסנאטור שלי".

 

"אני רץ כי אסור שנבחר את הילרי קלינטון להמשיך את אובמה"

העימות בין השניים נמשך אולי דקה, אבל הוא עשוי להיזכר כרגע מכונן בקריירה של רוביו. הסנאטור הצעיר סיכם את העימות הזה באומרו: "הקמפיין שלי הוא על העתיד של אמריקה. הוא לא יהיה על התקפה נגד מישהו אחר על הבמה הזו. גם בהמשך תהיה לי הערכה וכבוד כלפי המושל בוש. אני לא רץ נגדו ואני לא רץ נגד אף אחד אחר על הבמה הזו. אני רץ לנשיאות כי אסור שנבחר את הילרי קלינטון כדי שזו תמשיך את המדיניות של ברק אובמה".

 

ימים יגידו אם הרגע הזה בעימות היה תחילת הסוף של המרוץ של בוש לבית הלבן ונקודת הזינוק של רוביו. מבחינת הסנאטור הצעיר מפלורידה, בוש וקלינטון הם חלק משושלות פוליטיות מהמאה ה-20 שזמנן עבר, ואילו הוא איש העתיד, איש מעמד הביניים, בנם של מלצר בבר ועוזרת בית, מהגרים מקובה שברחו למיאמי ממשטר העריצות של פידל קסטרו. "ישנה תחושה במדינה שהימים הטובים מאחורינו וזה לא חייב להיות נכון. הימים הגדולים שלנו לפנינו אם נהיה מוכנים לעשות את הנדרש", אמר רוביו. "המאה ה-21 הולכת להיות המאה של אמריקה החדשה, גדולה יותר מכל תקופה אחרת בהיסטוריה של האומה הגדולה הזו".

 

בוש תקף את בן חסותו לשעבר על היעדרויות רבות מהצבעות בסנאט (צילום: AP) (צילום: AP)
בוש תקף את בן חסותו לשעבר על היעדרויות רבות מהצבעות בסנאט(צילום: AP)
בעקבות ניצחונו בעימות האחרון בקולורדו קיבל רוביו זריקת עידוד רצינית ביותר כשהמיליארדר היהודי רב ההשפעה פול סינגר הודיע על העברת תמיכתו מבוש לסנאטור מפלורידה. בכך זוכה רוביו לתזרים מזומנים נוסף, ואילו בוש מאבד אמצעי מימון מרכזי לקמפיין שלו. רוביו קיבל בברכה את החדשות, ואמר שהוא "אסיר תודה" לקבל סיוע מאדם כמו סינגר, "אדם שזכה להצלחה רבה בגיוס כספים". עם זאת הוא הוסיף: "משאבים לבדם אינם מספיקים. אתה צריך שיהיו לך את הרעיונות הנכונים ואת העקרונות הנכונים ולשכנע אנשים שאתה האיש הנכון לעבודה הזו. אבל ברור שאנחנו אסירי תודה לקבל את עזרתו (של סינגר)".

 

הקרב על קולות ההיספנים

במטה הבחירות של המועמדת הדמוקרטית המובילה הילרי קלינטון די חוששים מהאפשרות שרוביו ייבחר כמועמד הרפובליקני לנשיאות. קלינטון בת 68 ותהיה בת 69 כשהבחירות לנשיאות ייערכו בנובמבר הבא, ואילו רוביו כאמור רק בן 44 ואם יהיה המועמד הרפובליקני לנשיאות הוא עשוי "לגנוב" מהדמוקרטים קולות רבים של היספנים.

 

העביר את תמיכתו מבוש לרוביו. המיליארדר היהודי רב ההשפעה פול סינגר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העביר את תמיכתו מבוש לרוביו. המיליארדר היהודי רב ההשפעה פול סינגר(צילום: רויטרס)

יש לה ממה לחשוש. קלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יש לה ממה לחשוש. קלינטון(צילום: רויטרס)

בשנת 2012 זכה המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני ב-27 אחוזי תמיכה בלבד בקרב ההיספנים, דבר שפגע בסיכוייו מול אובמה. רוביו הוא בין הבודדים מבין המועמדים הרפובליקנים שמסוגל להתמודד עם קלינטון בנושא מדיניות חוץ וביטחון ושמסוגל לנצח אותה בקרב החשוב על פלורידה - מדינה עם 29 אלקטורים שבאופן מסורתי מתנדנדת מדי בחירות לנשיאות.

 

רוביו נחשב לאחד מיקירי התנועה השמרנית-קיצונית "מסיבת התה" ושמו עלה לתודעה בארה"ב בבחירות לקונגרס ב-2010, אז רשמה התנועה הקיצונית הישגים פוליטיים מרשימים. בנושאים כלכליים הוא נחשב לתומך בצמצום בהוצאות הממשל הפדרלי ובתחום החוץ הוא התנגד לשיחות הגרעין בין איראן לבין שש המעצמות, ואמר כי יש להחריף את הסנקציות על טהרן. אף שעדיין לא פורסמו בארה"ב סקרים על העלייה בתמיכתו של המועמד הפרו-ישראלי, במטה קלינטון לא מבזבזים זמן ומחפשים חומר נגדו ונקודות תורפה במועמד הצעיר והכריזמטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
במגמת עלייה. רוביו בכנס בחירות באיווה
צילום: רויטרס
מומלצים