שתף קטע נבחר

דרעי התפטר כדי שנתניהו יאשר את מתווה הגז

שר החינוך בנט זעם על הסיכום בין נתניהו לשר הכלכלה כדי שרה"מ יוכל לאשר את מתווה הגז - במסגרתו היה אמור דרעי לקבל סמכויות על בתי ספר בפריפריה. נתניהו מיהר לקבל את דרישותיו. כבל: אדרוש חקירה פלילית ל"תרגיל המסריח"

 

שר החינוך זעם וראש הממשלה הרגיע אותו במהירות: בכניסתו לישיבת הממשלה הבוקר (א') התייחס השר נפתלי בנט לסיכום שהושג בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר הכלכלה אריה דרעי, שבמסגרתו יורחבו סמכויותיו של דרעי על בתי ספר בפריפריה במסגרת המשרד לפיתוח הנגב והגליל שיוסיף לשמו את השם "פריפריה". "הילדים במדינת ישראל הם לא צעצוע שאפשר להעביר ממשרד אחד למשרד אחר", תקף בנט. זמן קצר לאחר מכן קיבל נתניהו את דרישותיו של בנט שלא להעביר הסמכויות לדרעי והשיג את תמיכתו בהצבעה בממשלה על אישור הרחבת משרדו של דרעי.

 

דרעי הודיע לנתניהו על כוונתו להתפטר מתפקידו כדי שנתניהו והממשלה יוכלו להעביר את מתווה הגז. עם התפטרותו של דרעי יהפוך נתניהו לשר הכלכלה, דבר שיסלול את דרכו לחתום על סעיף 52, העוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים ומאפשר את אישור מתווה הגז.

 

במסגרת הסיכום, תקציב משרדו החדש של דרעי יגדל ב-300 מיליון שקל, ובסמכותו יהיה לטפל מעתה מעבר ליישובים בנגב ובגליל גם ביותר מ-200 שכונות המצוקה הנכללות בפרויקט שיקום שכונות. כמו כן תוגדל הסמכות המשרד לטפל ברשויות מקומיות בפריפריה החברתית (רשויות שנקבעו על פי מצב סוציו-אקונומי מ-1 עד 4, והמדד הפריפריאלי שלהן מתחת ל-7).

 

לכך בנט לא הסכים. "משרד החינוך לא יכול לוותר על האחריות לבתי ספר בפריפריה. אני לא אתן למנהלי בתי ספר בשלומי וקריית שמונה לרדוף אחרי שבעה-שמונה משרדים כדי לפתוח שיעור", אמר שר החינוך. כאמור, איום ההתנגדות בהצבעה הוסר לאחר שנתניהו קיבל את דרישותיו של שר החינוך.

 

 (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
(צילום: אמיל סלמן )

 (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
(צילום: אמיל סלמן )

ישיבת הממשלה הבוקר (צילום: אמיל סלמן ) (צילום: אמיל סלמן )
ישיבת הממשלה הבוקר(צילום: אמיל סלמן )
 

גם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) תקף את הדיל והודיע כי בכוונתו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית או לעצור את התהליך ואם יהיה צורך בכוונתו לעתור לבג"ץ. "האכזבה כל כך גדולה מאריה מכלוף דרעי, שמתיימר להיות נציגם של השקופים ובגד בהם ובגד בציבור גדול שהאמין שהוא שליח שאמור לעצור את התהליך הרע של יישום מתווה הגז, במקום שאזרחי ישראל יהיו הנהנים הגדולים מנס הגז הגדול. אריה מכלוף דרעי דאג בהיותו שותף לתרגיל המסריח הזה שרק ברוני הגז ייהנו מכך".

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאישור מתווה הגז: "הגז הוא מנוע צמיחה מספר 1 של ישראל בשנים הקרובות. מדובר בהשקעות של מיליארד דולר כבר בשנתיים הקרובות. אספקת הגז תסייע להורדת יוקר המחיה ונותנת עצמאות אנרגטית לישראל. הגז יביא מאות מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל לתקציבי חינוך, רווחה ובריאות. זה דבר חשוב מאוד למדינה".

 

בנט (צילום: ירון ברנר ) (צילום: ירון ברנר )
בנט(צילום: ירון ברנר )

נתניהו אמר עוד: "הויכוחים על הגז מזכירים לי את הוויכוחים בזמנו על כביש 6 והיום אף אחד לא מבין איך הסתדרו בלי כביש 6. השר דרעי הודיע לי על כוונתו להתפטר מתפקידו כשר הכלכלה כדי לאשר את מתווה הגז. למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול לקידום הפריפריה ואני בטוח שנדע לתת ביטוי נוסף למעמדו של השר דרעי כשר ותיק בקואליציה".

 

במקביל נודע כי עו"ד שלמה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס, צפוי להתמנות לסגן יו"ר קק"ל במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. מדובר בתפקיד עם מעט מאוד סמכויות שנעשה בהתנדבות, ובשל כך, מספרם של הסגנים עומד על ארבעה.

 

גורמים המעורים בנעשה במוסדות הלאומיים הסבירו כי "המינוי הוא לא במסגרת של דיל, אלא חלק מההסכם הקואליציוני המקיף של כל התנועות ושל כל הזרמים והמפלגות לפי כוחן היחסי. כך זה היה תמיד". יו"ר קק"ל הנבחר, דני עטר, אמר בתגובה לפניית ynet כי אין לו כל קשר למינוי, וכי יבדוק את הנושא לעומקו. "ממה שהבנתי עד כה, יש ארבעה סגנים ליו"ר והחלוקה נעשית על פי ההסכם הקואליציוני". מלשכתו של השר דרעי נמסר כי "השר דרעי טרם החליט לגבי המינוי וההחלטה תתקבל בעוד כמה שבועות".

 

במחנה הציוני תקפו את התפטרותו של דרעי, ואמרו כי "מדובר במהלך נכלולי מבית היוצר של ביבי ודרעי שנועד להעביר את מתווה הגז. שני הפוליטיקאים האלו שמו להם למטרה להתחרות בכותבי בית הקלפים, ולעוות כל מסורת שלטונית תקינה וחוקית, ולשחק בציבור כמו שילד משחק בצעצוע. הקמת משרד לענייני פריפריה היא המשך הבדיחה העצובה של נתניהו על מצביעיו בצפון ובדרום. ביבי, כידוע לכול, נזכר בפריפריה בשבועיים לפני הבחירות, ושוכח את תושביה בכל שאר הימים, כמו שראינו השבוע בעת חלוקת מפת העדיפות הלאומית. כעת הוא יוכל 'להתגאות' באריה (עלה תאנה) דרעי, שיקבל תקציבים, שספק אם יגיעו לפריפריה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים