שתף קטע נבחר

הסמפכ"ל שפוטר וחשוד בהטרדות מיניות - לדין פלילי

מח"ש הודיעה לניצב בדימוס ניסים מור כי היא שוקלת להעמידו לדין פלילי. הוא חשוד שניצל את סמכותו לניהול קשרים אינטימיים עם 6 שוטרות זוטרות. שלוש מהן הוטרדו מינית על ידו, ובאחת מהן הוא ביצע גם מעשה מגונה

 

הסמפכ"ל לשעבר ניסים מור (צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות") (צילום: יאיר שגיא
הסמפכ"ל לשעבר ניסים מור(צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות")

 

כמעט שנה אחרי פיטוריו של סמפכ"ל המשטרה, ממליצה מח"ש להעמידו לדין פלילי על עבירות המין שביצע על פי החשד: המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הודיעה היום (ג') לניצב בדימוס ניסים מור כי היא שוקלת להעמידו לדין פלילי בעבירות מרמה והפרת אמונים, מעשה מגונה והטרדה מינית, בכפוף לשימוע שייערך לו בפני מנהל מח"ש. ההחלטה התקבלה על דעתו של פרקליט המדינה, שי ניצן.

 

במכתב השימוע שנשלח לפרקליטו של מור נכתב כי בעת שכיהן כסמפכ"ל המשטרה, וקודם לכן כמפקד מחוז מרכז, הוא חתר ליצירת קשרים אינטימיים בעלי אופי מיני עם שש שוטרות צעירות ממנו, לרוב בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובחלק מהמקרים בפער גילאים משמעותי ממנו. שלוש מתוך שוטרות אלה הוטרדו על ידי מור מינית, תוך שהוא מנצל את מרותו כלפיהן, ובאחת מהן הוא אף ביצע מעשה מגונה בניגוד להסכמתה.

 

מור חשוד שניצל את מעמדו ותלותן של השוטרות הזוטרות בקצין במעמדו, תוך יצירת מרחב תמרון מוגבל לשוטרות שהתקשו להתנגד למעשיו. הקשרים כללו התכתבויות טלפוניות בעלות אופי מיני, מפגשים מיניים מזדמנים או ניסיונות לקיום קשרים מסוג זה, ובחלק מהמקרים כללו קשר מיני מתמשך שהתקיים הן במהלך שגרת עבודתם והן מחוצה לה - במקומות מפגש שונים בארץ.

 

השוטרות פנו למור בבקשות שונות - בנוגע לגיוס למשטרה וחזרה לשורותיה, לאיוש תפקיד שבו חפצו, יציאה ללימודים, תנאי שירות הנוגעים לקורס משטרתי וכו'. הוא בתגובה עשה שימוש בסמכויות ובאפשרויות שעמדו לרשותו על מנת לקדם את עניינו האישי בשוטרות, לרבות יצירת תנאים שאפשרו קשר קרוב עמן.

 

חלק מהשוטרות נחשפו להטרדה מינית מצד מור, ונמנעו מלעצור אותו בשל תלותן בו וכפיפותן למרותו. על פי החשד ביצע מור מעשה מגונה באחת השוטרות הזוטרות, שביקשה את עזרתו בעניין קורס שבו הייתה אמורה להשתתף, וכן הטריד אותה מינית בכמה הזדמנויות. באחד המקרים קרא לה מור להיכנס לרכבו המשטרתי, ביקש ממנה להושיט לו את ידה, ומשעשתה כן קרב אליה, הצמיד את פניו לפניה ונישק אותה, תוך שהוא מחדיר את לשונו לפיה,

כשהיא מנסה לחמוק ממנו.

 

על פי הודעת הפרקליטות, במערכות יחסים בלתי שוויוניות אלה נוצרו יחסי תלות וציפייה הדדיים בין החשוד לשוטרות הכפופות לו, בבחינת "תני וקחי": השוטרות הזוטרות ציפו לעזרתו של מור בכל הנוגע לבקשות שהגישו, והוא מצדו ציפה לשיתוף פעולה עם חיזוריו, כמי שמיטיב עמן ופורש עליהן את חסותו.

 

לסיכום צוין במשרד המשפטים: "הרמת המסך מעל ההתנהלות הכוללת של החשוד וחשיפתה לציבור השוטרים והשוטרות, יצרו מתכון לפגיעה קשה באמון השוטרים במפקדיהם של מראית עין שלפיה שיקולים זרים, ניצול מרות לרעה ומשוא פנים משמשים בתהליכי קבלת החלטות, תוך שיגור מסר מסוכן למפקדים זוטרים: 'אם מותר לקצין כה בכיר – מותר גם לנו', כל זאת תוך השפעה הרסנית על אמון הציבור במשטרה כארגון מקצועי ונקי כפיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הניצב בדימוס ניסים מור
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים