שתף קטע נבחר

נמלטים מהכלא: מחבלים מסגירים עצמם לרשות

בפעם השנייה תוך חודש הסגיר עצמו מחבל לרשות הפלסטינית - ובכך הוא צפוי להימנע מכניסה לכלא הישראלי. דורס אברהם חסנו היה הראשון, אשתו של ההרוג בטוחה: "זה פתרון טוב עבורם, התופעה הזו רק תלך ותתעצם". הדלת המסתובבת חוזרת?

שיטת הדלת המסתובבת חוזרת? לפחות בשני מקרים בשבועיים האחרונים, מחבלים פלסטינים שביצעו פיגועים ונמלטו הסגירו עצמם לידי הרשות הפלסטינית, ומאז הם נמצאים בידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים. כמו במקרים קודמים, לא נראה שאותם מחבלים יוסגרו לישראל - ובמערכת הביטחון איש לא סבור שתרחיש פריצה לבית כלא פלסטיני נראה ריאלי.

 

שלשום (יום ו') דקר מחבל מאזור רמאללה אזרח ישראלי בחזהו ובגבו ופצע אותו באורח קשה, במתחם הקניות של שער בנימין. המחבל בראא' עיסא נמלט וסרטון חריג שלו, שבו הוא מספר על יציאתו לפעולת הטרור הופץ בפייסבוק, והזכיר מאוד את קלטות המתאבדים מפיגועי האינתיפאדה השנייה. אתמול המחבל הדוקר הסגיר עצמו לידי מנגנוני הביטחון בשיאו של המצוד הישראלי אחריו. בעקבות זאת, הוא צפוי להתחמק מכליאה בישראל.

 

המקרה הראשון היה כאשר דורסו של תושב קריית ארבע, אברהם חסנו, נמלט עם משאיתו מזירת הפיגוע ליד מחנה הפליטים אל פוואר, דרומית לחברון, והותיר את גופתו של חסנו מוטלת על הכביש. הדורס הסגיר עצמו לידי המשטרה הפלסטינית בעיירה דהרייה הסמוכה. חקירת משטרת מחוז ש"י העלתה כי הדריסה הייתה מכוונת, בין היתר כי לא נראו סימני בלימה על הכביש. השבוע גם הכיר משרד הביטחון בחסנו באופן רשמי כחלל פעולת איבה. כמו הדוקר ליד רמי לוי, גם המחבל שדקר אתמול צפוי למצוא עצמו בידי הרשות מבלי שייחקר על ידי שב"כ ויועמד לדין בישראל.

 

"התופעה שבה מחבלים מסגירים עצמם למנגנוני הביטחון הפלסטינים בעייתית מאוד", אמרה רותי, אלמנתו של אברהם חסנו. "אני צופה שהתופעה הזו רק תלך ותתעצם. זה פתרון טוב בשבילם ואני לא אתפלא אם מדובר בפעולה מתואמת". לדבריה, "לכן המחבלים צריכים להבין שכשהם באים לפגע הם ימותו. כוחות הביטחון צריכים לירות במחבלים הללו ולא לטפל בהם או להשאיר אותם חיים. למחבלים מגיע עונש מוות". בכרוז שפורסם נראה דורסו של חסנו לצד בקשה להסגרתו לישראל תמורת 40 אלף שקל. בני המשפחה הבהירו כי אינם עומדים מאחורי הפרסום.

 

בקשת הסגרה פורמלית מהרשות נעשית על ידי משטרת ישראל גם בפיגועי טרור, אך ברוב המכריע של המקרים בשנים האחרונות הרשות דחתה את הבקשות - אך עצרה לתקופות ממושכות את המבוקשים, בעיקר מקרב חמאס. הסיבה המרכזית שבגינה הפלסטינים לא מסגירים מבוקשים לישראל, גם כאלה שרצחו או ניסו לרצוח ישראלים, נוגעת לחשש שאנשיו של אבו מאזן ייתפסו כבוגדים שמשתפים פעולה עם ישראל. כך למשל, לפני כחודשיים פוטרו שוטרים פלסטינים שעצרו בכוח מפגינים פלסטינים בבית לחם.

חסנו, לפני שנדרס למוות (צילום: AP) (צילום: AP)
חסנו, לפני שנדרס למוות(צילום: AP)

הכרזה שהופצה. הנהג הדורס הסגיר עצמו לרשות ()
הכרזה שהופצה. הנהג הדורס הסגיר עצמו לרשות

במערכת הביטחון לא רואים תרחיש לפיו לוחמי צה"ל יפרצו לבתי הכלא של המנגנונים ויעצרו את דורס חסנו או את המחבל שדקר שלשום בשער בנימין. "השניים כנראה ידעו שהם תחת מצוד מודיעיני ישראלי, ולכן הבינו שעדיף להם להסגיר את עצמם למנגנונים הפלסטינים", העריכו גורמים במערכת הביטחון. "אנחנו לא נמצאים בימי הדלת המסתובבת של האינתיפאדה השנייה, אז הרשות הייתה עוצרת מחבלים לכמה שעות ומשחררת אותם. מי שנעצר כיום יכול להיות כלוא במשך שנים, אך אם הוא לא נשפט, ברגע שהוא משתחרר, ישראל עוצרת אותו ומעמידה אותו לדין".

 

בנושא הזה, מדגישים במערכת הביטחון את עקב האכילס של פעולות המנגנונים - הכוחות הפלסטיניים אמנם פועלים סביב השעון גם בעת הזו למנוע את החרפת ההסלמה, ועוצרים פעילי חמאס תוך תיאום עם ישראל, אך לדברי בכירים ביטחוניים "חסרה הרגל המסיימת. אותם מבוקשים יכולים לשהות תקופה ארוכה בכלא הפלסטיני ללא משפט, ובסוף הם משוחררים".

 

מדיניות זו הובילה את שב"כ לפני כשבועיים לצאת בהודעה חריגה, שבה הואשמה מערכת המשפט הפלסטינית כ"חלשה". זאת, בעקבות שחרורו מהכלא הפלסטיני של מבוקש חמאס איסלאם חאמד לאחר חמש שנים, "שלא על דעת שב"כ". פעיל הטרור אמנם נעצר בסמוך למועד שחרורו על ידי לוחמי דובדבן, אך דפוס דומה חזר על עצמו לאורך מספר מקרים בשנתיים האחרונות.

שוחרר על ידי הרשות, נעצר על ידי צה"ל. איסלאם חאמד ()
שוחרר על ידי הרשות, נעצר על ידי צה"ל. איסלאם חאמד

"בחוק הפלסטיני אין בכלל סעיף אישום של פעולת טרור", הסבירו במערכת הביטחון, "ולכן אם מעמידים שם למשפט זה בגין פגיעה באינטרס הפלסטיני. אפס העמדות לדין של מחבלים שנעצרו על ידם מהווה מסר לאוכלוסייה הפלסטינית ויוצר פחות הרתעה. כך הם מגנים על עצמם ממעצר על ידי ישראל".

 

הדוקר שהסגיר את עצמו היה אחד מארבעה מחבלים שביצעו שלשום פיגועים, שלושה מהם באזור חברון. אתמול עצרו שב"כ וצה"ל את המחבל בן ה-16 מהכפר בני נעים ליד חברון שירה ופצע קשה לוחם צה"ל בכפר בית ענון. נמשך המצוד אחר המחבל שירה ופצע בחברון שני נערים שהגיעו להתפלל במערת המכפלה. אמש נפצעה בת 20 באורח קל מיידויי אבנים בסמוך לקבר רחל בבית לחם.  


פורסם לראשונה 07/11/2015 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורס אברהם חסנו. בכלא הפלסטיני
מומלצים