שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "היציאה מהארון היא מהדברים החשובים שעשיתי"

  דוד לביא, מהמתמודדים הבולטים של "כוכב נולד" לדורותיה, כבר לא מצטער שפספס את המומנטום ("הייתי מבוהל, לא רציתי להצליח בגלל איך שיצאתי בקלוז אפ"). היום, עם סינגל חדש וראייה מפוכחת יותר על התעשייה, הוא כבר יודע שהיציאה מהארון תעזור לקדם את האלבום שבדרך, אבל מעדיף לעבוד קשה כדי לזכות באהבתכם מחדש

  סביר להניח שגם אלו מכם שלא בורכו בזיכרון מרשים זוכרים את דוד לביא. הזמר בן ה-27, ממתמודדיה היותר בולטים של העונה התשיעית של "כוכב נולד" המנוחה, נחשב אז ליקיר הבנות ואף הגיע למקום השני בתחרות - נקודה לא רעה להתחיל בה קריירה, כפי שהוכיחו פיינלסיטים רבים של התכנית.

    

  אלא שאז, בניגוד כמעט מוחלט לחוקי השואוביז ולהיגיון הפשוט, לביא שהיה אז בן 23 - פשוט נעלם. פרט להפצעות בודדות פה ושם הוא ירד מתחת לרדאר ונתפס מהצד כמי שלא מינף כראוי את החשיפה הגדולה לה זכה בפריים טיים של ערוץ 2. עד עכשיו.

   

  "לקח לי המון זמן להתאושש ממה שעבר עלי ב'כוכב'". מסביר לביא את היעלמותו מאור הזרקורים. "לקח לי גם הרבה זמן לדייק את הדברים שאני רוצה להוציא. נראה לי שהייתי קצת מבוהל אחרי התכנית. רציתי להיות בטוח שזה ברמה של הליגה של הגדולים שהגעתי אליה. גנזתי אלבום שלם אחרי התוכנית".  

   

  כעת, בוגר יותר, מפוכח יותר ועם כמה תובנות חדשות ביחס לתעשייה ולמקומו בתוכה, חוזר לביא עם אלבום שייצא בתחילת 2016 - בהפקתו של אמיר צורף (רוקפור) ותחת השפעות כבדות של הסמית'ס, רדיוהד ורופוס ווינרייט ("השילוש הקדוש", לדבריו). לכבודו הוא מבקש מהמעריצים לתמוך בו בקמפיין הדסטארט חדש, ולהאזין ל"שישים פעמים בדקה", הסינגל הראשון מתוכו שיוצא היום (ג') ומדבר על הצורך להתנתק מהציפיות ומהמסלול המוכן, להכיר את עצמך בטרם העולם מכיר אותך.

    

  לקח זמן להתאושש. האודישן של דוד לביא ל"כוכב נולד"

   

  אפשר להגיד שהיה שם פחד לא לעמוד בציפיות?

   

  "יכול להיות שזה היה משהו כזה, כן. את האלבום שנגנז אלבום הקלטתי בצבא, בלי יותר מדי שיקולים מסחריים. היום אני יודע שלהוציא אלבום זה תהליך מאוד יקר וסוחט רגשית, ויכול להיות שפשוט לא הייתי מוכן לזה אז. לא הייתי מוכן לזה גם בשנים האחרונות, אבל עכשיו אני שם. הייתי צריך לעבור כמה דברים כדי לחזור לעצמי ולהחזיר את הביטחון בדברים שאני עושה".

   

  כדי להחליט לגנוז אלבום בוסרי שלך אתה צריך איזושהי בגרות. בטח מול אנשים שאמרו לך לנצל את המומנטום.

   

  "לאנשים אחרים היתה את המודעות והבגרות הזו בשבילי. זה לא נעשה ממקום בוגר, בדיוק להיפך. פשוט באמת לא הייתי מוכן. המילה 'מומנטום' עצבנה אותי בהרבה מובנים, כי רציתי להצליח בזכות עצמי ולא בזכות הטלוויזיה, ואם אני מצליח בזכות המומנטום אז מה זה אומר עלי כמוזיקאי? מאוד שמרתי על עצמי בקטע הזה. לא רציתי להיות כוכב טלוויזיה, רציתי להיות מוזיקאי, ולקח לי זמן.

   

  "תכניות ריאליטי נותנות דברים טובים ודברים פחות טובים. לקח לי זמן לברור את הדברים הטובים מהלא טובים ולהתקדם. המחשבה שאוהבים אותי בגלל ששרתי שיר של מתי כספי בצורה מאוד יפה היתה לי קשה. רציתי שיאהבו אותי בגלל המוזיקה שלי ולא בגלל איך שאני נראה בקלוז אפ. הייתי באופוריה מוחלטת אחרי התכנית, אבל היו דברים שרציתי קצת להתרחק מהם. היה לי מאוד קשה לצאת מהבית ולשמוע סביבי התלחששויות בלי סוף מכל הכיוונים. זה מאוד הקשה עלי לחשוב צלול".

   

  התרחקות, יציאה מהארון ויחסי אהבה-שנאה עם הדת. לביא היום (צילום: קטיה בורינדין) (צילום: קטיה בורינדין)
  התרחקות, יציאה מהארון ויחסי אהבה-שנאה עם הדת. לביא היום(צילום: קטיה בורינדין)
   

  כשלביא מדבר על התלחשויות הוא מתייחס לעובדה שבריאליטי כמו בריאליטי, לעתים קורות חייך קודמים ליצירה. במקרה של המוזיקאי הצעיר, סיפור יציאתו מבית דתי וחזרתו בשאלה הפנה כלפיו לא מעט מבטים. היום הוא מודה ביחסי אהבה-שנאה עם הדת, כאשר היא נוכחת מאוד בחייו. והיו גם שמועות ותהיות אודות נטיותיו המיניות. אלו, אגב, אושרו בקיץ האחרון, כאשר אירועי הרצח במצעד הגאווה בירושלים הביאו את לביא להכריז קבל עם ופייסבוק כי הוא הומוסקסואל.

   

  "אף פעם לא חשבתי שזה משהו כל כך מעניין. לא נתתי לזה הרבה מקום בחיים שלי, אז לא חשבתי שיש הרבה מה להגיד פה", הוא אומר אודות מה שנתפס על ידי רבים כהצנעה של העדפותיו הרומנטיות. "אני לא חושב שאי פעם הסתרתי את זה, לא דיברתי גם על הרבה דברים אחרים. אבל באמת, אחרי הרצח במצעד הגאווה אני יכול להגיד שדעתי קצת השתנתה על יציאה מהארון ועל נוכחות של אנשים שיצאו מהארון בחברה הישראלית, אם הם דמויות חיוביות, חינוכיות ואהובות. מאוד חשוב שהם יעזרו לילדים להרגיש בנוח עם עצמם ולא לאכול סרטים למוות".

   

  "היה לי מאוד חשוב שהיציאה הזו מהארון תעשה בתנאים שלי ולא כדי לקדם משהו" (צילום: אסף אנטמן) (צילום: אסף אנטמן)
  "היה לי מאוד חשוב שהיציאה הזו מהארון תעשה בתנאים שלי ולא כדי לקדם משהו"(צילום: אסף אנטמן)

  "אני חושב שגם אני צדקתי בכך שפרסמתי את הפוסט הזה, כי אחריו קיבלתי עשרות מיילים וטלפונים. זה נראה לי אחד הדברים היותר חשובים שעשיתי. אני לא רוצה שזה יהיה שער בעיתון מתישהו, כשאני מוציא את האלבום שלי. אני לא רוצה לעשות ניצול ציני של הדבר הזה, רוצה שתהיה לזה משמעות. לא רציתי לשחק לידיים של אנשים אחרים עם החיים שלי".

   

  אתה מודע לכך שיש לך המון עבודה עכשיו, כדי להחזיר את האימפקט שהיה ל"כוכב נולד".

   

  "אני מניח שתהיה לי כאן עבודה. הייתי מאוד רוצה להאמין שכל מי שאהב אותי בתכנית יאהב אותי גם עכשיו, עם השירים המקוריים שלי, ואצטרך להגיע אליהם אחד אחד. היום אני מעוניין בזה. זו עבודה מאוד קשה אבל אני מוכן אליה".

   

  דוד לביא ישיק את הסינגל "שישים פעמים בדקה" ב-19 בדצמבר באוזןבר בתל אביב.

   

   

  60 פעמים בדקה

  מילים ולחן: דוד לביא

   

  נסעתי רחוק

  כדי להגיד לעצמי

  שאני לבד מבחירה

   

  צללתי עמוק

  במים רדודים

  בלי לעצור נשימה

   

  זוכר איך הלכנו בחושך

  הליכה מהירה

  מעמוד תאורה לעמוד תאורה

  אנחנו שותקים

  שישים פעמים בדקה

   

  יש מה לתקן

  ויש עוד זמן

  אז עכשיו להתפורר

  אז עכשיו להשאר לבד

   

  הצעד הראשון

  בדרך לשם

  עובר במסלול לא יאומן

  אנחנו שותקים

  שישים פעמים בדקה

   

  יש מה לתקן

  ויש עוד זמן

  אז עכשיו להתפורר

  אז עכשיו להשאר לבד

   

  ואולי בזמן הקרוב לא נצליח לישון

  אבל לא אכפת לי

  כבר עצמתי עיניים המון

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קטיה בורינדין
  דוד לביא. "לא רציתי להיות כוכב טלוויזיה"
  צילום: קטיה בורינדין
  לאתר ההטבות
  מומלצים