שתף קטע נבחר

נאום הסתה: זועבי בטקס 'ליל הבדולח' בהולנד

ח"כ חנין זועבי השתתפה בטקס באמסטרדם, השוותה בין הרוב הדומם בגרמניה הנאצית לרוב השקט לדבריה בישראל ואמרה: "85% מבני עמי גורשו בטיהור אתני. אל תשתקו"נאום ההסתה של חברת הכנסת, בטקס "ליל הבדולח" באמסטרדם:
ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת נאמה אתמול (א') בטקס "ליל הבדולח" של ארגון שמאל בהולנד. היא אמרה שהיא מדברת בשם "כל המתנגדים לדיכוי", קישרה בין הרוב הדומם בגרמניה הנאצית לבין הרוב השקט לדבריה בישראל, וקראה להולנדים: "אל תמשיכו לשתוק". ערוץ 10 פרסם לראשונה את נאומה של זועבי. צפו בנאום ההסתה. 

היום יציינו 77 שנה לליל הבדולח, שהתרחש בשנת 1938 ובו נשרפו חנויות, בתי עסק, בתי קברות ומוסדות ציבור של יהודים בגרמניה. האירוע התרחש על רקע חוסר שביעות רצונה של ההנהגה הנאצית מקצב עזיבת היהודים את המדינה. במהלכו נהרגו 400 יהודים, וגורשו 30 אלף נוספים, בין היתר למחנות ההשמדה. בימים שאחרי לילה הבדולח המשיכו רציחות של יהודים, ועל פי ההערכות הומתו כ-1400 בני אדם.

ח"כ זועבי. שכחה שעוד לא נולדה ב-1948 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ח"כ זועבי. שכחה שעוד לא נולדה ב-1948(צילום: מוחמד שינאווי)

בתחילת נאומה אמרה זועבי כי היא גאה להופיע באירוע, וציינה כי אלפי עסקים ומאות בתי כנסת נשרפו בליל הבדולח. "כנראה שרוב הגרמנים לא תמך בכך, אבל הם שתקו. כאשר בישראל שתי כנסות ועשרות מסגדים הועלו באש, ומאות אוהדי קבוצת בית"ר צועקים 'מוות לערבים' בכל משחק כדורגל, כאשר שורפים משפחה למוות, הרוב ממשיך לשתוק".

 

"ליל הבדולח לא נפל פתאום מהשמיים - זו הייתה תוצאה של מה שקרה לפני כן", המשיכה זועבי בנאום ההסתה שלה בהולנד. "ואנחנו רואים התפתחות דומה בישראל בשנים האחרונות. ציטוטים שמצדיקים אלימות כלפי פלסטינים. והרוב שותק. ולאט, צעד אחר צעד, הציבור הכללי מקבל את מה שהוא שומע יום אחר יום".

 

במהלך נאומה נשמעו מעט מחאות, וגם המיקרופון שלה נותק לזמן קצר. לעומת זאת, מחיאות הכפיים היו רמות יותר. ומחיאות כפיים נשמעו גם בסיום דבריה. "אני חנין זועבי, אחת מ-120 אלף שישראל לא גירשה ממולדתם פלסטין ב-1948", אמרה חברת הכנסת, ושכחה שבאותה עת היא עדיין לא נולדה. "85% מבני עמי גורשו, בטיהור אתני".

 

היא סיימה את דבריה בקריאה להולנדים לא לשתוק: "במהלך המלחמה האחרונה בעזה נהרגו 1,700 איש, מהם 500 ילדים. אבל הרציחות לא נפסקו. כל יום פלסטינים נרצחים. אני קוראת לכם לא לשתוק אל מול מה שעובר עמי, ואל מול האנשים שמנסים להשתיק אתכם ההולנדים ואת העולם כולו".


פורסם לראשונה 08/11/2015 20:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ח"כ חנין זועבי
צילום: רויטרס
מומלצים