שתף קטע נבחר

מחקר מגלה שאחד הירחים של מאדים מתפרק

מדענים שחקרו את תמונותיו של פובוס, אחד הירחים של מאדים, מצאו כי החריצים המופיעים עליו מעידים על כך שפעילות כוח המשיכה שלו לכוכב הלכת האדום, גורמים להתפרקותו של הירח

פובוס, אחד משני הירחים של מאדים והגדול מביניהם, נחשב גם לירח הכי קרוב לכוכב הלכת אותו הוא מקיף - רק 6,000 קילומטרים מעליו ואם זה לא מספיק, כל 100 שנים הוא מתקרב בעוד שני מטרים לכוכב הלכת האדום. עכשיו מדענים קובעים כי פובוס מראה סימנים של גסיסה - זאת מניתוח התמונות המגיעות מהירח שבהן נראים חריצים על פני השטח שלו. 

 

החריצים מעידים על לחץ המופעל על ירח שנגרם מכוח המשיכה שלו לכוכב הלכת, אבל אל תשבו לתחכו לזה - זה יקרה בין 30 ל-50 מיליון שנה מעכשיו.

 

פובוס והחריצים - לא סימן טוב (צילום:  NASA/JPL-Caltech/University of Arizona) (צילום:  NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)
פובוס והחריצים - לא סימן טוב(צילום: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

 

טרי הורפורד, ממרכז טיסות החלל גודרד - ממרכזי המחקר הגדולים ביותר של נאס"א, אמר "אנחנו חושבים שפובוס כבר התחיל להראות סימנים של פירוק והסימן הראשון לכך הוא הופעת החריצים האלו".

 

 

בהתחלה מדענים שיערו כי החריצים נוצרו כתוצאה מפגיעת אסטרואידים, שכן פובוס נראה יציב ומוצק לאורך כל הזמן.

 תמונות חדשות שהגיעו לידי מכון המחקר מצביעים על כך שהחריצים הם סוג של "סימני מתיחה", שהם למעשה עיוות שנוצר על ידי כוח המשיכה. עוד סברה שעלתה היא שפובוס הוא בעצם ערימת אבנים מגובשת ביחד ומוקפת בשכבת אבק סלעי בעובי של 100 מטרים. החוקרים בדקו וראו כי החריצים לא נוצרו מפגיעה, אלא ממוקד בסמוך אליהם, מה שמחזק את הטענה שהדבר נגרם מכוחות פנימיים.

 

סתם שתדעו: משמעות המילה פובוס היא פחד והירח נקרא על שם אחד הסוסים של אל המלחמה ארס מהמיתולוגיה היוונית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
מאדים - גורם לאחד הירחים שלו להתפרק
צילום: נאס"א
מומלצים