שתף קטע נבחר

אשראי זול יותר? המלצה לקדם שוק איגוח בארץ

שוק איגוח הוא מכשיר גיוס הון שפופולרי בעולם אך בארץ אינו מוכר. צוות מיוחד שעסק בנושא פרסם היום את המלצתו הכוללת הסכמה משותפת של משרד האוצר ובנק ישראל לפתוח שוק איגוח בישראל, שעשוי להגדיל את מקורות המימון למבקשי אשראי ולהוות תחרות לבנקים

הצוות הבינמשרדי שבדק את האפשרות לפתח שוק איגוח בישראל פרסם היום (ד') את הדוח הסופי ולפיו משרד האוצר ובנק ישראל נותנים את הסכמתם ליוזמה לקדם שוק איגוח במשק הישראלי.

 

לכתבות נוספות בנושא:

 

מדובר בניסיון לשכלל את שוק האשראי בישראל ע"י פיתוח שוק איגוח – מכשיר גיוס הון שפופולארי מאוד בעולם. האיגוח הוא לא הנפקת אג"ח כפי שמקובל בבורסה אלא גיוס הון באופן שבו מי שמנהל את עסקת האיגוח למעשה מוכר למשקיעים תזרים מזומנים ותמורתו הוא מקבל הון זמין.

 

בעזרת כלי זה יזמים, בעלי עסקים קטנים ובינוניים וכל הפרויקטים הזקוקים לאשראי, יוכלו ליהנות ממקורות מימון גדולים יותר. מבחינת המשקיעים (הציבור הרחב והמוסדיים), היתרון באיגוח הוא בגיוון אפיקי ההשקעה.

 

על פי המלצות הצוות, תהיה אפשרות לבצע עסקת איגוח על סוגי אשראי שונים כמו הלוואות או נכסים ותוטל חובה על יזם עסקת האיגוח להותיר לעצמו חשיפה של 10% לפחות מסיכון האשראי.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"הוזלת האשראי לעסקים הקטנים"

"כלי האיגוח עשוי להוביל לגידול בהיצע ההון במשק ולהוזלת האשראי שמעמידה המערכת הבנקאית למגזר העסקי, לרבות הלוואות למגזר העסקים הקטנים והבינוניים", מציין הצוות בדוח המסכם. עוד מסביר הצוות שעסק ביוזמת פיתוח שוק האיגוח את יתרונות המהלך בכך שתהיה אפשרות לאגח נכסים ולגייס הון באופן בלתי אמצעי בשוק ההון במקום לעשות שימוש במערכת הבנקאית ובכך שוק האיגוח יסייע בקידום תחרות לבנקים, "יסייע להנגיש ולהוזיל מקורות מימון בפרט לעסקים הקטנים והבינוניים ולמשקי הבית".

  

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל ציינה כי "ההמלצות הכלולות בדוח יתרמו להגדלת מקורות המימון במשק, כולל לנותני אשראי חוץ בנקאיים, ויוכלו להביא להוזלת האשראי למגזר העסקי, כולל לעסקים קטנים, תוך שהן תורמות להמשך פיתוחו של שוק האשראי ולהגברת התחרות במערכת הפיננסית".

 

משה כחלון, שר האוצר אמר כי "מדובר בצעד משמעותי שיוביל לשכלול שוק ההון בישראל והגברת התחרות. מסקנות הצוות נותנות את הדעת ללקחים שנלמדו ממשבר 2008 ולכן פיתוח השוק יעשה באופן זהיר ואחראי. אני מברך את הצוות הבין-משרדי על העבודה ושיתוף הפעולה בבניית הדו"ח".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים