שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בתו של הנרצח בפיגוע: "מי ילווה אותי בחתונה?"

הרב יעקב ליטמן (40) ובנו נתנאל (18) היו בדרכם לשבת חתן, בזמן שמחבל פתח באש לעבר רכבם בדרום הר חברון. בתו אמרה בהלוויה: "רציתי אותך בחתונה שלי". חלק מהנוכחים הפריעו להספד של הנשיא ריבלין

 

 

 

מאות בני משפחה וחברים השתתפו הערב (שבת) בהלוויתם של הרב יעקב ליטמן (40) ובנו ונתנאל (18) ז"ל, שנרצחו ביום שישי האחרון באזור דרום הר חברון. המשפחה הייתה בדרכה לשבת חתן, כמה ימים לפני חתונתה הקרובה של שרה תחיה, בתו של יעקב. בין המשתתפים בהלוויה היו  נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת,אלוף פיקוד מרכז רוני נומה וסגן שר הביטחון אלי בן דהן. הבת שאלה בבכי: "אבא, לאן הלכת? רציתי אותך בחתונה שלי , מי ילווה אותי? איזה אבא טוב היית, כמה תלמידים היו לך, גם כשהיית חולה וגם כשלא הרגשת טוב תמיד היית הולך לעבודת ה' בבית הספר".

 

דביר הבן, שהיה ברכב בעת הפיגוע, אמר בהלוויה: "אבא, השכמת כל בוקר, אף פעם לא פספסת את עבודה ה'. חינכת אותנו תמיד לאהבת ישראל. מי ינהיג אותנו עכשיו, מי ילווה את שרה תחיה לחופה? איך אני אמור לעשות קידוש עכשיו? כולם אהבו אותך. תמיד הכנסת אורחים בשמחה". את אחיו נתנאל הספיד דביר: "צר לי עליך אחי, איך אפשר להגיד את השם שלך נתנאל חי? תמיד הייתה לך דבקות במטרה. מעולם לא הפסדת תפילה בציבור. היית בשבילי אח גדול, בכל בקשה היית עוזר לי. מי יעזור לי עכשיו? היית מסור להצלת חיי אדם, גם כשראית את אבא מוטל לפנייך דיווחת למד"א ואמרת שיש הרוג אחד. עוד הספקת לשאול אותנו אם הכל בסדר . יהי זכרכם ברוך".

 

 הנשיא ריבלין אמר בהספדו: "נתנאל היקר, רצית להיות רופא ולהמשיך את התנדבותך במד"א. כך עשית ברגעיך האחרונים כשניסית לטפל באביך. המאורעות המתרחשים עלינו מזכירים יום יום כי ישיבתנו כאן אינה מובנת מאליה. מראות המוות והדמים שאנו עדים להם בפריז, ברחבי המזרח התיכון, צריכים להוות נורות אזהרה". חלק מהנוכחים צעקו בעת נאומו של הנשיא והפריעו לדבריו, אבל הם הושתקו על ידי החתן של הבת.

 

הלווית האב ובנו, הערב בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הלווית האב ובנו, הערב בירושלים(צילום: אלי מנדלבאום)
 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

שר החקלאות אורי אריאל: "לנו כבני אדם יש מקום לנקמה מסוג אחר, עכשיו צריך לבנות. אני קורא לראש הממשלה: 'הרשה לנו לבנות עוד הלילה בקרית ארבע, באריאל ובמעלה אדומים'. בואו נלך באור ה' ונבנה את ארצנו. אדוני ראש הממשלה, לא מספיק לומר שידינו תשיג את הרוצחים, המקום לקבל את ההחלטות הנכונות הוא אצלך. זה לא מספיק להגיד שהסהר האדום לא התנהג כמו שצריך, צריך לגרש אותם. היום כל ערבי ביהודה ובשומרון הוא בחזקת מחבל. צריך להגלות מפה את כל המחבלים. אסור לתת להם את השליטה בהר הבית, שקדוש לעם היהודי".

 

מאז הפיגוע נמשכות הסריקות אחר המחבלים שרצחו את האב ובנו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ להביע מחאה חריפה למוסדות הצלב האדום בז'נבה על מנת שיפנו לסהר האדום ויבקשו הסברים על הפקרת הסהר האדום של פצועים ישראלים בשטח, בניגוד לכל נורמה אנושית. ממשרד החוץ נמסר: "ישראל תנקוט את כל הסנקציות הנדרשות נגד ארגון הסהר האדום".

הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל שנרצחו בפיגוע  (מתוך האלבום המשפחתי) (מתוך האלבום המשפחתי)
הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל שנרצחו בפיגוע (מתוך האלבום המשפחתי)
 

יעקב ליטמן לימד תלמידי כיתה א' בקריית ארבע. אב של אחד הילדים בכיתה אמר: "אנחנו בהלם טוטלי. אני לא יודע איך אפשר לספר לילד שלא יראה יותר את הרב האהוב עליו. מדובר באיש אציל נפש ומיוחד שכל התלמידים וצוות בית הספר אהבו".

 

נתנאל ליטמן היה זה שנהג במכונית של המשפחה, שהייתה בדרכה לשבת חתן, ובטרם נפטר מפצעיו הספיק להתקשר ולדווח לכוחות ההצלה על הירי לכיוונו. גם קרוב משפחתו בן ה-16 שנפצע קל מהירי הזעיק את הכוחות. שלוש ילדות מהמשפחה ואם המשפחה, שחזו גם באב סופג את הקליעים הקטלניים, נפצעו באורח קל ולקו בחרדה. 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

הפיגוע אירע בדרום הר חברון, ליד העיירות הפלסטיניות דורא ויטא. צה"ל החל בסריקות באזור העיירות סמוע, דהרייה ויטא, ובמרדף אחר היורה שנמלט ברכבו, ככל הנראה לכיוון דרום. מחסומים נפרסו בכניסות לעיירות ולכפרים שבאזור. דהרייה ויטא כותרו על-ידי הצבא.

 

מהחקירה עולה שהמחבל עמד עם רכב בצד הדרך, וירה לעבר הרכב של משפחת

 ליטמן כשהיה מחוץ למכוניתו. המקום שבו אירע הפיגוע הוא עיקול שבו הרכב כנראה האט מעט. לאחר מכן נכנס המחבל למכוניתו - ונמלט. 

 

ככל שחולפות השעות כך מתמקדים החיפושים במישור המודיעיני בהובלת שב"כ. הכתר סביב העיירה דהרייה נמשך לאורך השבת, במטרה למנוע מהמחבל שרצח את השניים להימלט צפונה לכיוון העיר חברון, שבעצמה נמצאת תחת סגר חלקי זה כשבוע בשל התגברות אירועי הטרור בגזרת יהודה ועציון. במהלך הלילה תוחקרו פלסטינים בכפרים סמוע ויטא, הסמוכים לזירת הפיגוע, בניסיון להתקרב למעגלים הקרובים למחבל.

 

נתנאל ליטמן התנדב בבית מגן דוד בירושלים. בשל כך התבקשו עובדי הארגון שמגיעים להלוויה להופיע במדי מד"א. מלאכי לוינגר, ראש מועצת קריית ארבע-חברון, ספד לנרצחים ואמר: "הרב יעקב היה אחד המורים המסורים בעירנו. מורה שהעניק לילדי קריית ארבע חברון תורה וידע בנושאים מגוונים, ומעל הכול עשה את הכול במאור פנים ובחיוך תמידי שהשרה הרבה טוב על כל סביבתו. נתנאל, מנערי הקריה היקרים שהתנדב והעניק מזמנו במד"א, היה צמח צעיר שהלך ופרח ונכון לו עתיד גדול".

 

שר הביטחון משה יעלון אמר לאחר הפיגוע: "המאבק בטרור הפלסטיני מחייב אותנו לנחישות, יד ברזל ואורך רוח. המאבק הזה הוא ארוך שנים, וגם את גל הטרור הנוכחי, המכוון לפגוע בנו רק משום היותנו יהודים, אנו נכה. בשעה זו מנהלים צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מצוד נרחב אחר מבצעי הרצח היום באזור דרום הר חברון, ואנו לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נלכוד אותם ואת שולחיהם, אם יש כאלו". 

 

יעקב הותיר אחריו את אשתו נועה ואת בנותיו שרה תחיה (21), דביר (16), מוריה (12), תהילה (9) ואביה (בת 6).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך האלבום המשפחתי
יעקב ונתנאל ליטמן שנרצחו בפיגוע
מתוך האלבום המשפחתי
צילום: אלי מנדלבאום
ההלוויה הערב בירושלים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים