שתף קטע נבחר

חממת טרור בלגית: ג'יהאדיסטים, כיסוי ראש ונשק

ברשת פורסם רגע המעצר של חשודים בסיוע למחבלים המתאבדים שביצעו את הטבח בתיאטרון בפריז. הרשויות הגיעו לזיהוי בזכות כרטיס חנייה נטוש מחוץ לתיאטרון. השלושה הגיעו ממולנבק, פרבר בלגי שהפך למעין מעוז ג'יהאדיסטים. תייר אוסטרלי ביקר בישראל ונחת בצרפת ביום שלישי: "עכשיו המדינות מבינות מה ישראל עוברת"

 

 
 

 

פרבר הטרור: לפי הדיווחים שהגיעו אמש (שבת) מבלגיה, שלושה מהמחבלים שהשתתפו באופן פעיל במתקפת הטרור בפריז הם תושבי פרבר מולנבק בבריסל. כמו כן נעצרו בבריסל ארבעה בני אדם, ששלושה מהם מתגוררים בפרבר שבעיר הבירה. לפי התקשורת הצרפתית, הפרבר המדובר משמש קרקע פורייה לטרוריסטים. כעת מתברר כי הכוחות הגיעו לזהות שלהם ולמקום מוצאם בזכות כרטיס חנייה שאותר ברכב נטוש מחוץ לזירת הטבח בתיאטרון. בצהריים פורסם סרטון המתעד את רגע המעצר שבוצע בבלגיה של חשודים בסיוע למחבלים.

 

בתוך כך, משרד הפנים של סרביה מאשר רשמית כי בעל הדרכון הסורי, שנמצא באחת מזירות הפיגועים בפריז, נכנס לסרביה בדרכו למערב אירופה ב-7 באוקטובר והגיש בקשה רשמית לבקשת מקלט כפליט. עם זאת, דווח כי ככל הנראה, הדרכון הסורי היה מזויף.

 

דוד, צעיר צרפתי בן 23 שניצל מהטבח באולם המופעים בטקלאן, הוא אחד משני האנשים שנראו נתלים על החלונות כשלרגליהם המוני צופים נמלטים על נפשם ברחוב שמתחת. תמונותיו שודרו אתמול בכל העולם. הבוקר הוא מספר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי במהלך הבריחה חיפש מקום שדרכו יוכל לצאת מהבניין, אבל הגיע רק לחלון שנמצא כשבעה מטרים מעל הרחוב.

 

לפתע נפתחה אש לעברו, ובתוך הבהלה הוא נתלה על סורגי החלון. הוא סיפר כי אחד המחבלים ביקש ממנו ומצופים נוספים לחזור למרפסת, לשבת ולהמתין, בזמן שברקע מחבל אחר המשיך לירות. לפתע נשמע פיצוץ עז. "אני כועס על הנהלת האולם. לא היו יציאות חירום מהמרפסת, ולמטה היה פשוט מטווח. כולנו היינו נהרגים. קרה לנו נס", סיפר דוד.

 

בדיווחים בצרפת על אודות המעורבות של תושבי הפרבר הבלגי צוין כי באזור זה התגוררו בתקופות שונות המחבל שביצע באוגוסט את הפיגוע ברכבת המהירה מפריז לאמסטרדם והמחבל שביצע במאי בשנה שעברה את הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל. אמדי קוליבאלי, המחבל שרצח בינואר השנה ארבעה בני אדם במרכול היהודי "היפר כשר" בפריז, רכש נשק במהלך ביקור במולנבק.

 

 

פשיטה משטרתית במולנבק בעקבות מתקפת הטרור בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פשיטה משטרתית במולנבק בעקבות מתקפת הטרור בפריז(צילום: AFP)

בינואר השנה הצליחו הרשויות בבלגיה לסכל פיגוע טרור בעיר ורווייה שבמזרח המדינה. שני ג'יהאדיסטים שנהרגו אז בקרב יריות ופיצוצים עם כוחות הביטחון בעיר, עמדו לבצע פיגועי טרור יחד עם חבריהם. במקביל נעצר אז מחבל שנפצע באורח קשה. שלושת הטרוריסטים היו בעלי אזרחות בלגית, והם חזרו כמה חודשים לפני כן מסוריה.

 

בהמשך לסיכול המוצלח בינואר פשטו כוחות מיוחדים של משטרת בלגיה על כמה אזורים ברחבי המדינה ובכללם פרבר מולנבק. במקביל התבצע אז מצוד בעקבות דיווחים על גבר חמוש בנשק שצעק "אללה אכבר" ברכבת התחתית של בריסל.

רכש את הנשק בפרבר. אמדי קוליבאלי, המחבל מהיפר כשר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רכש את הנשק בפרבר. אמדי קוליבאלי, המחבל מהיפר כשר(צילום: AFP)

 

 

לאחר הפשיטה בעיר ורווייה בינואר אמר ל-CNN גורם בלגי בכיר שמעורב בפעילות נגד טרור כי החשוד בהנהגת "תא ורווייה" הוא צעיר בלגי ממוצא מרוקני בשם עבדלחמיד עבאוד.

 

עבאוד גדל במולנבק. הוא נראה בסרטון של דאעש שצולם בסוריה צוחק מול המצלמה, בעת שמאחורי הרכב שבו הוא נוהג נגררות לפחות שש גופות. גם את אחיו הצעיר הוא הביא לסוריה. ועבאוד הוא לא היחיד ממולנבק שהצטרף לדאעש. "יש כמה אנשים שעזבו את הפרבר כדי להילחם בסוריה. וכמה חזרו. זו הסכנה", אמרה ראשת העיר של מולנבק פרנסואה שפמן.

 

במולנבק, רובע של בריסל שבו מתגוררים קרוב ל-100 אלף איש, יש קהילה מוסלמית גדולה מאוד. מרביתם היגרו לבלגיה ממרוקו וטורקיה. ב-CNN צוין כי נשים רבות בשכונה מכסות את ראשן, השפות שנשמעות פרט לצרפתית הן ערבית וטורקית, ובכיכר המרכזית של הפרבר חנויות רבות המוכרות בשר "חלאל". רבים מהצעירים לא מועסקים. ראשת העיר העריכה אז כי לא פחות מ-40% מהם מובטלים.

 

הלילה היפה הפך לכאוטי

במקביל, נמשכת החקירה בפריז. גורמי משטרה מסרו הבוקר כי אותר אמש רכב בפרבר מונטריי במזרח פריז ששימש כנראה את המחבלים שביצעו את הפיגועים בשתי מסעדות. ברכב נמצאו גם כלי נשק. הרחובות בבירה הצרפתית עדיין יחסית ריקים.

 

בסרביה פורסמה הבוקר תמונתו של אחד המחבלים שככל הנראה הגיעו לאירופה במסווה של פליטים: על פי התקשורת במדינה מדובר באחמד אל-מוחמד (25), שנשא דרכון סורי והיה בין המחבלים בבטקלאן.

אחמד אל-מוחמד. במסווה של פליט ()
אחמד אל-מוחמד. במסווה של פליט

שליח ynet לפריז, איתי בלומנטל, שוחח עם ברי מושובסקי מסידני שעוד היה בישראל ביום שלישי וראה את המתרחש באחת מזירות הפיגועים. "היה לילה יפה אז החלטתי ללכת ברחוב ואחרי 20 דקות שמעתי סירנות משטרה. היה כאוס. השוטרים סגרו את הרחוב מחשש לעוד חמושים".

 

ברי סיפר גם כי המצב בשטח היה מאוד מפחיד. "היו שוטרים עם רובים שלופים שצעקו בצרפתית. רציתי לעזור לאנשים והלכתי להביא בקבוקי מים מהמלון. אספתי שבעה אנשים מבוהלים וישבנו בחדר המלון במשך שעות. הם מיהרו להתקשר להודיע לקרובי משפחה שהם בטוחים וניסו לברר אם מישהו מחבריהם נפגע".

 

קודם דיברנו על זה שבישראל לא בטוח. באת לצרפת. אתה מרגיש פתאום אותו דבר?

 

"כן, מה שמטורף בישראל זה שהמשפחה והחברים שלי אמרו לי לא ללכת לירושלים כי זה מסוכן ולא הלכתי לשם. הייתי בתל אביב ואז אתה בא לפריז וזה קורה בפריז. עכשיו העולם לומד והסיבה שישראל עושה מעשים היא כדי להגן על אנשים. מדינות עכשיו מבינות את ישראל יותר כי דברים כאלה קורים. אירונית, לא הלכתי לירושלים והרגשתי אשם על זה שלא הלכתי לכותל ואז באתי לפריז וזה קרה בפריז".

 

חיים אוחיון (34) המתגורר בפריז ומאבטח מוסדות יהודיים סיפר ל-ynet על הפחד של היהודים: "אנחנו יודעים שאנחנו היעד הבא. מבחינתנו זה עניין של זמן. אנחנו יודעים שאנחנו צריכים ממש להיזהר ולהסתכל אחורה כשהולכים ברחוב, כשפותחים את העסק שלנו וגם כשמביאים את הילדים שלנו לבתי ספר.

 

- מה מתוכנן בהמשך השבוע בבתי הספר היהודיים?

"יש כאלו שממשיכים לפתוח כי יש להם אבטחה של הצבא הצרפתי. כרגע אני חושב שגם בתי הספר מחר ומחרתיים יהיו קצת ריקים עד שאנשים יתאוששו".


פורסם לראשונה 15/11/2015 10:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פשיטה במולנבק בבלגיה
צילום: AFP
מומלצים