שתף קטע נבחר

פסיפס מרהיב התגלה בלוד: קישט חצר וילה לפני 1,700 שנה

באזור שבו נחשף בעבר פסיפס ששימש כרצפת סלון, התגלה פסיפס צבעוני נוסף: ריצוף של חצר הווילה המפוארת. "איכות התיאורים בפסיפס מצביעה על יכולת אומנותית מפותחת", סיפר מנהל החפירה. האתר ייפתח לציבור השבוע

 

 (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
(צילום: רשות העתיקות)

במהלך עבודות לבניית מרכז מבקרים סביב פסיפס לוד, שנחשף בעבר ונחשב לאחד המרהיבים שנתגלו בארץ, התגלה במתחם פספיפס מרשים אחר, מהתקופה הרומית והביזנטית. רשות העתיקות ועיריית לוד פרסמו הבוקר (יום ב') תמונות ראשונות מהמקום, ובהמשך השבוע ייפתח האתר לציבור. 

 

בין יוני לנובמבר 2014 ניהל צוות ארכיאולוגים מרשות העתיקות חפירה גדולה בשכונת נווה ירק בלוד, באזור שבו נחשף בעבר פסיפס מרהיב ששימש כרצפת סלון של וילה לפני כ-1,700 שנה. מטרת החפירה הייתה להכשיר את הקרקע לבניית מרכז מבקרים, שאליו יוחזר הפסיפס היפהפה כאשר ישוב ארצה מסיבוב תערוכות במוזיאונים בעולם.

 

בחפירה החדשה התגלו ממצאים חשובים, שהבולט בהם - פסיפס צבעוני נוסף בגודל 11X13 מטרים, אשר שימש כריצוף של חצר הווילה המפוארת, שבמרכזה הוצב הפסיפס המפורסם.

 (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
(צילום: רשות העתיקות)

פסיפס שהתגלה בלוד (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
פסיפס שהתגלה בלוד(צילום: רשות העתיקות)
 

 (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
(צילום: רשות העתיקות)

 (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
(צילום: רשות העתיקות)

 (צילום: רשות העתיקות) (צילום: רשות העתיקות)
(צילום: רשות העתיקות)
 

לדברי ד"ר אמיר גורזלזני, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "הווילה שמצאנו הייתה חלק משכונה של בתי אמידים שעמדה כאן בתקופות הרומית והביזנטית. לוד נקראה אז דיוספוליס והייתה בירת המחוז, עד שהוחלפה ברמלה לאחר הכיבוש המוסלמי. המבנה היה בשימוש במשך זמן רב".

 

החלק הצפוני של המתחם שבו יוקם "מרכז פסיפס לוד ע"ש שלבי וויט ולאון לוי", נחשף במהלך עבודות פיקוח של רשות העתיקות על סלילת כביש בראשית שנות ה-90, וחפרה אותו מרים אבישר ז"ל. הפסיפס שנתגלה אז הוא מהיפים בארץ, ובשנים האחרונות הוצג במוזיאונים החשובים ביותר בעולם, ובהם המטרופוליטן, הלובר, הארמיטז' ועוד. בימים אלה הווצג בגלריה צ'יני שבוונציה, ובעתיד ישולב במבנה המרכז שייבנה בלוד.

 

בחפירות הנוכחיות נחשף החלק הדרומי של המתחם, הכולל, בין השאר, חצר גדולה ומפוארת מרוצפת פסיפס ומוקפת סטוים - גלריות מקורות הפתוחות אל החצר - אשר תקרתם הייתה מוחזקת בעמודים. לדברי גורזלזני, "חשיפת אזור המזרחי של המכלול לא הושלמה כי הוא משתרע מתחת לבתי השכונה של היום". פסיפס זה מציג סצנות של חיות צדות וניצודות, דגים, פרחים בסלסילות, אגרטלים וציפורים. גורזלזני אמר: "איכות התיאורים בפסיפס מצביעה על יכולת אומנותית מפותחת". שברים רבים של פרסקו - ציורי קיר שנעשו על טיח לח - מעידים על עיטור ועיצוב מוקפד ויוקרתי, לפי מיטב המסורת של המעמד הגבוה בתקופה. בעקבות הגילויים החדשים, ישולב גם חלק זה של הווילה במרכז המבקרים.

 

בחפירה השתתפו הארכיאולוגים חגית טורגה, עוזי עד, אריולה יקואל ויוסי אלישע מרשות העתיקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רשות העתיקות
הפסיפס שנתגלה בלוד
צילום: רשות העתיקות
מומלצים