שתף קטע נבחר

אריתריאים פוטרו: "מצאנו ערבים יותר זולים"

בית הדין קבע ששני עובדים זרים שפוטרו ממכון לשטיפת מכוניות יפוצו ב-86 אלף שקל כל אחד. המעסיק שלהם הכחיש את טענותיהם, אבל נדחה

בית הדין האזורי לעבודה חייב לאחרונה את בעליו של המכון לשטיפת מכוניות "פוליש ארט" לשלם 86 אלף שקל לשני עובדים אריתראים שטענו שפוטרו כי "נמצאו עובדים ערבים זולים יותר". המעסיק הכחיש את טענות התובעים אך נדחה על ידי השופט, שסבר שהגרסה שלו "מבולבלת".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

שני התובעים הועסקו במכון בבני ברק בין 2011 ל-2014 עד שהעסק הועבר לראשון לציון. לטענתם, לאחר שבועיים במקום החדש הודיע להם המעסיק שהם מפוטרים מאחר שמצא עובדים ערבים המשתכרים פחות מהם. הם פנו לבית הדין והגישו תביעה על סך כ-190 אלף שקל בטענה שפוטרו ללא הודעה מוקדמת ומבלי לקבל פיצויים.

 

בתביעה טענו השניים שנהגו לעבוד במשך שישה ימים בשבוע מבלי ששולם להם עבור שעות נוספות וחגים.

 

מנגד טען בעל העסק ששילם להם את כל המגיע להם. הוא הכחיש שהתובעים הועסקו שישה ימים בשבוע, אם כי הודה בכך שלא ערך רישום של שעות העבודה. לדבריו, כבר לאחר המעבר לראשון לציון ביקשו העובדים לקבל פיצויי פיטורים, אך לאחר שדחה אותם הם החלו להיעדר מהעבודה במסגרת מחאת מבקשי המקלט בישראל, ולבסוף נטשו את העבודה ללא כל הודעה מוקדמת.

 

למרות טענותיו שלפיהן העובדים קיבלו את כל זכויותיהם, מעיון בתלושי השכר שלהם עלה שהם לא קיבלו תשלומים עבור חגים, ימי חופשה ודמי הבראה.

 

השופט דורי ספיבק מצא את עדותו של הנתבע כעדות "מבולבלת" ומלאת סתירות. בצירוף העובדה שהמעסיק ויתר על האפשרות לחקור את העובדים על גרסתם, הגיע השופט למסקנה שהם אכן פוטרו ללא הודעה מוקדמת, וקבע שהם זכאים לפיצויי פיטורים.

 

"כאשר קיימת מחלוקת לעניין היקף השעות הנוספות שביצע עובד, הנטל על המעסיק להוכיח שהעובד לא עבד באותן שעות שנויות במחלוקת", כתב השופט.

 

מכאן קבע השופט ספיבק כי העובדים זכאים לתשלום עבור כ-180 שעות נוספות בהתאם לשכרם, שנע במהלך עבודתם בין 4,500 שקל ל-5,500 שקל.

 

לבסוף קיבל השופט את התביעה והורה למעסיק לשלם לכל אחד מהעובדים כ-86 אלף שקל עבור פיצויי פיטורים, שעות נוספות ופדיון ימי חופשה, בנוסף להוצאות משפט בסך 7,500 שקל לכל אחד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד דניאל ועקנין
  • ב"כ הנתבע: עו"ד דוד אטד
  • עו"ד ורד שדות עוסקת בדיני עבודה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים