שתף קטע נבחר

אמריקני חילק אוכל לחיילים - ונרצח בפיגוע

5 נרצחו בשני פיגועים ביום הקשה ביותר בגל הטרור הנוכחי: תלמידי ישיבה מבית שמש ביקרו באתר שהוקם לזכר שלושת הנערים, וחילקו אוכל לחיילים. אחד מהם, עזרא שוורץ, אמריקני בן 18, נורה למוות בפיגוע שבו נרצחו גם יעקב דון, בן 49 מאלון שבות, ופלסטיני בן 40

 

יום ההתנדבות הסתיים באסון: עזרא שוורץ, צעיר אמריקני בן 18, הוא אחד מנרצחי פיגוע הירי והדריסה באזור צומת אלון שבות בגוש עציון. הוא היה חלק מקבוצה מתנדבי ישיבה בבית שמש שהגיעו לחלק אוכל לחיילים והיו בדרכם חזרה לישיבה כשהפיגוע החל. בפיגוע נרצחו גם יעקב דון, בן 49 ואב לארבעה מאלון שבות שיובא למנוחות מחר ב-10:30 בבית העלמין בכפר עציון, וכן פלסטיני בן 40.

 

זהו היה היום הרצחני ביותר מאז החל גל הטרור בתחילת חודש אוקטובור עם חמישה בני אדם שנרצחו. היום הקטלני הקודם היה לפני חמישה שבועות בשני הפיגועים בירושלים, בשכונת ארמון הנציב ושכונת גאולה, שבהם נרצחו ארבעה ישראלים. הערב (ה') התקבל דיווח על פיגוע דקירה נוסף באזור שקד בצפון השומרון. כעבור דקות ספורות הופרך החשד.

 

שוורץ הגיע לארץ כחלק מפרויקט שבמסגרתו צעירים מהעולם מתנדבים למשך תשעה חודשים וחצי. במסגרת הפרויקט הם לומדים בישיבה בבוקר ומתנדבים בערב.

 

עזרא שוורץ. חילק אוכל לחיילים ()
עזרא שוורץ. חילק אוכל לחיילים
 

אב לארבעה. אחד הנרצחים בפיגוע יעקב דון ()
אב לארבעה. אחד הנרצחים בפיגוע יעקב דון

 

מטפלים בפצועים באלון שבות ()
מטפלים בפצועים באלון שבות

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אחד הרכבים שנפגע במסע הירי של המחבל (צילום: כב"ה היו"ש) (צילום: כב
אחד הרכבים שנפגע במסע הירי של המחבל(צילום: כב"ה היו"ש)

המתנדבים ביקרו הבוקר באתר עוז וגאון שהוקם לזכר שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו. לאחר מכן הם הגיעו לחלק אוכל לחיילים שמשרתים בגזרת עציון. מנהלי הישיבה יצרו קשר עם משפחתו של שוורץ והודיעו להם את הבשורה המרה.

 

דון, בן להורים ניצולי שואה, היה דוקטורנט לטכנולגיה חינוכית באוניברסיטת חיפה ושימש כמדריך תקשוב במשרד החינוך. בעבר הוא היה שליח הוראה בטורונטו שבקנדה ובעבר שימש כיו"ר ועדת החינוך באלון שבות. הוא הותיר אחריו את אשתו שרה ושלושה בנים ובת בני 21-13.

 

הפלסטיני שנרצח הוא שאדי ערפה, תושב חברון, שנורה בשוגג על-ידי המחבל שביצע את הפיגוע. המחבל הוא מוחמד עבד אל-באסט חרוב, בן 24 מהכפר דיר סאמת ליד חברון. גם ראאד אל-מסאלמה, שביצע את הפיגוע הרצחני בתל אביב, שבו נרצחו אהרון יסייב וראובן אבירם, הגיעו מאזור חברון.

 

המחבל שביצע את הפיגוע בגוש עציון. מוחמד חרוב ()
המחבל שביצע את הפיגוע בגוש עציון. מוחמד חרוב

נורה למוות בשוגג על-ידי המחבל. שאדי ערפה מחברון ()
נורה למוות בשוגג על-ידי המחבל. שאדי ערפה מחברון

נעמה בגריש, אחות אחראית במחלקה לרפואה דחופה בשערי צדק, הייתה באזור הפיגוע כשהייתה בדרכה חזרה לביתה מהעבודה. "היה פקק ארוך ופתאום יצא רכב מהפקק והתחיל לנסוע בפראות מולי. התחלתי לצפצף לו ושמעתי יריות והבנתי שהיה פיגוע", היא סיפרה.

 

בגריש סטתה מהכביש מיד לאחר ששמעה את היריות, התקשרה לבעלה וחזרה לזירה לעזור. "לוקח כמה שניות להבין שאתה בתוך אירוע. לוקח זמן להבין שאתה צריך ללכת לעזור ולעשות מה שאתה יודע לעשות הכי טוב".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב התייעצות ביטחונית עם גורמי צבא, משטרה ושב"כ בעקבות הפיגועים בתל אביב ובגוש עציון. בשיחה דנו בדרכי פעולה בנפת חברון שממנה יצאו מרבית המפגעים לאחרונה. בנוסף, דנו בצעדים נגד ישראלים שמעסיקים או מסיעים שוהים בלתי חוקיים.

הייתה בדרכה לביתה ממשמרת בבית החולים וסייעה לטפל בפצועים. בגריש ()
הייתה בדרכה לביתה ממשמרת בבית החולים וסייעה לטפל בפצועים. בגריש

מתחקיר ראשוני של הפיגוע בגוש עציון עולה כי המחבל הגיע במכוניתו ממערב למזרח בכביש שבין אלון שבות לצומת הגוש. המחבל הבחין בעומס תנועה לכיוון צומת הגוש, עקף את הרכב והחל לירות ללא הבחנה עם תת-מקלע מדגם עוזי לכיוון כלי הרכב שעמדו בפקק.

 

שבעה בני אדם נפצעו, מתוכם שלושה נרצחו. המחבל המשיך בנסיעתו והתנגש בכלי רכב ובכך נבלם מסע הירי. הוא נלכד ונלקח לחקירה של כוחות הביטחון.  

 

חמישה בני אדם נוספים, בהם אזרחים אמריקנים, נפצעו קל והם פונו על-ידי פרמדיקים של מד"א לבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

יובל לסרי, שהשתלט על המחבל, סיפר: "עמדתי בפקק ואז שמעתי יריות. המחבל התנגש ברכב שהיה מאחוריי. יצאתי מהרכב, דחפתי את הנשק שלו וזרקתי את המחבל על הרצפה. לא יריתי לעברו כי לא הייתי בטוח שהוא המחבל, אבל אז ראיתי את התת-מקלע לידו והבנתי שהוא המחבל".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים