שתף קטע נבחר

המחנך הישראלי הבכיר נרצח בפיגוע במאלי: "ניסה לסייע למדינות העולם השלישי"

במשך יותר מ-20 שנה עסק שמואל בן הלל בחינוך ולאחרונה ייעץ למדינות עולם שלישי. לפני שבוע טס לאפריקה - ונרצח במתקפת הטרור האיסלמאיסטית במלון. חברו הטוב: "הוא רצה תיקון עולם וניסה לשפר את מערכות החינוך של מדינות העולם השלישי"

המחנך הוותיק נרצח במתקפת טרור באפריקה: בפיגוע במלון במאלי אתמול (יום ו') נרצח הישראלי שמואל בן הלל (60), תושב צור הדסה ששימש כיועץ לממשלת מאלי. בן הלל היה חבר סגל בכיר בבית הספר מנדל למנהיגות חינוכית. הוא התמחה בתכנון, ניהול ופיתוח מוסדות להכשרת מנהיגות. ישראלי אחר, שהיה במלון "רדיסון בלו" באותה עת, חולץ מהמלון ביחד עם כ-170 בני ערובה אחרים. אותו ישראלי כבר עזב בינתיים את מאלי.

 

 

 
רצה תיקון עולם. שמואל בן הלל נרצח במאלי ()
רצה תיקון עולם. שמואל בן הלל נרצח במאלי

בן הלל. ייעץ גם לווייטנאם ומקדוניה  ()
בן הלל. ייעץ גם לווייטנאם ומקדוניה

דם במלון "רדיסון בלו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דם במלון "רדיסון בלו"(צילום: רויטרס)

בן הלל נולד בוונצואלה ועלה לארץ בצעירותו. הוא נשוי לפלורי, אב לשלושה: אשר אבי ונתנאל. "אנחנו המומים וכואבים. מקווים שכל הגורמים הרלוונטיים פועלים בכל האמצעים על מנת להביא אותו אלינו בהקדם", אמרו בני משפחתו. בן הלל עסק כל חייו בחינוך. בשנים האחרונות ייעץ למדינות שונות, בעיקר מדינות עולם שלישי, בתחום החינוך. בין היתר ייעץ לווייטנאם, מקדוניה ומדינות בברית המועצות לשעבר. בשבוע שעבר טס למאלי גם כן כדי לייעץ - ולא חזר. "בן הלל היה איש חינוך בכל רמ"ח איבריו", אמר חברו צבי רביב.  

 

רביב ספד לחברו: "זה אדם שאי אפשר היה שלא לאהוב, שלא דיבר סרה באף אחד, לא אמר שום מילה רעה על אף אחד, שכל הזמן ניסה לעזור וניסה לטפל וניסה לתקן, אם יש מישהו שיכול היה לטפל או שהחיים שלו התנהלו על ידי זה שהוא רצה תיקון עולם, זה היה שמואל. הוא ניסה לסייע למדינות העולם השלישי, לשפר את מערכות החינוך שלהם, לתת תקווה לצעירים, לתת תקווה לאנשים. הוא יעץ לחברות, יעץ למשרדי חינוך במזרח אירופה, בוויטנאם, בפרו, ועכשיו הוא ניסה לייעץ גם למאלי השסועה. הוא הגיע ממדינה מותקפת טרור והגורל שלו תקף אותו כשנקלע לאירוע טרור. איבדתי חבר מאוד מאוד טוב, באמת. כאח היה לי. תמיד אומרים שהטובים הולכים אבל במקרה הזה זה כנראה גם נכון".   

 

ראש מועצת מטה יהודה משה דדון סיפר כי הכיר היטב את בן הלל: "הוא היה איש רב פעלים, ששימש יו"ר ועד ההורים והיה בוועדת החינוך של צור הדסה. האירוע מצער וקשה מאטד, ואנחנו מחבקים את המשפחה חיבוק גדול". מ"קרן מנדל" נמסר כי בן הלל היה מהמורים והמנחים בקרן, ובנוסף עסק באופן פרטי בייעוץ לממשלות שונות בעולם, "ולכן היה במאלי. כל החברים בקרן כואבים את הרצח האכזרי".

טבח במלון (צילום: AP) (צילום: AP)
טבח במלון(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

באתר הרשמי של "קרן מנדל" נכתב כי בן הלל הוא מנכ"ל קבוצת טלוס, חברת ייעוץ המתמחה בפיתוח בינלאומי בתחומי החינוך והחברה: "לשמואל יותר מ-20 שנות ניסיון במיזמי פיתוח בינלאומיים ובייעוץ לקהילות יהודיות בתפוצות. הוא משמש כיועץ בכיר לממשלות במזרח אירופה, באמריקה הלטינית ובדרום-מזרח אסיה. במסגרות אלו חיבר שמואל ספרי הדרכה על תכנון החינוך, פיתוח בית הספר, שילוב של ועדי הורים בחינוך, ותכנון השילוב בחינוך של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים".

 

באתר נכתב עוד כי "לפני כן עסק בפיתוח של החינוך היהודי בתפוצות, ניהל את בית הספר 'תרבות' במקסיקו, והיה מנחה אקדמי וכותב תכניות לימודים באוניברסיטה העברית בירושלים. שמואל הוא בוגר תכנית עמיתי ירושלים של מכון מנדל למנהיגות, ובעבר ניהל תכניות הכשרה קצרות מועד במסגרת המכון". לבן הלל תואר שני במחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית, הוא חבר באגודה לפילוסופיה של החינוך של בריטניה ובעבר שימש כעמית מחקר במכון החינוך בלונדון.

 

בנוסף, שימש בן הלל כיועץ חינוכי בקבוצת הכדורסל הפועל ירושלים וליווה את בנו נתנאל בכל האימונים והמשחקים שלו בקבוצת הנוער של המועדון. בן הלל היה אחד מ-19 הנרצחים במתקפת הטרור, שאירעה שבוע בלבד אחרי טבח פריז. בין ההרוגים גם אזרחית אמריקנית, שלושה סינים, שני אזרחים בלגים וכמה אזרחים רוסים. לישראל אין יחסים דיפלומטיים עם מאלי ומשרד החוץ נעזר בשגרירויות גרמניה וארה"ב במאלי.

 

על פי דיווחים של עובדי המלון, התוקפים נכנסו ללא הפרעה למתחם הפנימי של המלון, צעקו "אללה אכבר", השליכו רימונים, פתחו באש לעבר מאבטחים ואז לקחו בשבי קרוב ל-200 איש - בהם דיפלומטים, זמר מוכר מגינאה, חברי צוות אוויר מצרפת וטורקיה, וכן אזרחים הודים וסינים. גורמי ביטחון במדינה מסרו כי בני הערובה הראשונה שחולצו היו אלה שהצליחו לדקלם פסוקים מהקוראן.

 

170 בני ערובה היו במלון, רבים מהם זרים, לפני שכוחות מיוחדים של המדינה האפריקנית ובהם גם חיילים צרפתים, פרצו למלון "רדיסון בלו" בבירה במקו וחילצו אותם. שני חמושים נהרגו במתקפה, שבה נטלו חלק לא יותר מחמישה מחבלים. על פי ההערכות, המוח מאחורי הפעולה הוא הטרוריסט האלג'יראי מוכתר בלמוכתר, המכונה "מיסטר מרלבורו". בעבר כבר נטען כמה פעמים כי הוא חוסל.

 

אפרת עמורבן השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים