שתף קטע נבחר

סינמה סיטי בירושלים: "לא נפתח בשבת"

ניצחון לחרדים בבירה: בעלי מתחם הקולנוע השיבו לעתירה שקראה להפעיל את המקום בשבת והודיעו שאין בכוונתם לפעול ביום המנוחה - בניגוד לדעתם המוקדמת. ממלא מקום ראש העיר: "ניצחון לשפיות"

הסטטוס-קוו בירושלים יישמר: בעלי מתחם הסינמה סיטי בירושלים הודיעו היום (א') לבג"ץ כי אין בכוונתם לפתוח את המתחם בשבת. הצעד מהווה את סיום המאבק הנוכחי בין חרדים לחילונים על צביונה של העיר.

 

הפגנה נגד סגירת סינמה סיטי בירושלים בשנה שעברה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנה נגד סגירת סינמה סיטי בירושלים בשנה שעברה(צילום: גיל יוחנן)

הדברים מגיעים במענה לעתירה שהגישה סיעת התעוררות בעיריית ירושלים בדרישה לפתוח את הסינמה סיטי בשבת. כבר בשנת 2010 הודיעה עיריית ירושלים בראשות ניר ברקת שהמתחם לא יפעל בשבתות. בתגובה הוגשו עתירות שקראו לפתוח את המתחם.

 

הסינמה סיטי הפך בשנים האחרונות לאחד מסמלי המאבק בין החרדים לחילונים בירושלים. מפתיחתו המתחם סגור בשבת ועמדת הנהלת הסינמה סיטי הייתה כי היא מעוניינת לפתוח אותו בגם בסופי שבוע, אך עיריית ירושלים אוסרת עליה. לפני שנתיים עתרה תנועת התעוררות הירושלמית לבג"ץ בדרישה לבטל את התנאי שנחתם בחוזה בין המחזיקים בקרקע שעליה יושב מתחם בתי הקולנוע, משרד האוצר ועיריית ירושלים לבין היזמים.

 

בחודש מרס הורה בג"ץ להחזיר את הנושא לדיון במועצת העיר, אך כעת הודיעה הנהלת הסינמה סיטי כי היא חוזרת בה מעמדתה בתשובה לבקשה לביזיון בית המשפט בשל אי היענותם לעתירה והודיעו כי אין להם כוונה לפעול בשבת ובמועדי ישראל.

 

עו"ד יוסי חביליו, שהגיש את העתירה וכן את הבקשה לביזיון בית המשפט, אמר כי הוא "דוחה מכל וכל את הודעת סינמה סיטי. מדובר בהונאה של בית המשפט העליון ושל הציבור. העתירה הוגשה גם נגד היזמים, ורק על בסיס הודעתם בדבר נכונותם לפתוח את המתחם בשבתות וחגים, ניתן פסק הדין של בית המשפט העליון".

 

המתחם סגור בשבתות (ארכיון) ()
המתחם סגור בשבתות (ארכיון)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

עוד טען: "קודם היה זה ברקת ועכשיו היזמים עושים צחוק מבית המשפט ומהציבור ואני מקווה שהדבר לא מתואם ביניהם. אנחנו נמשיך את הליכי הביזיון ונבקש לחייב את היזם והעירייה לפתוח את המתחם בשבתות". חביליו הוסיף שנוכח התנהלות היזם, בנוסף להליך המשפטי שיימשך הוא "קורא לציבור בירושלים והסביבה להחרים את מתחם סינמה סיטי עד שייפתח בשבתות".

 

סגן ראש העיר עופר ברקוביץ מסיעת התעוררות שהגישה את העתירה, אמר כי הוא ואנשיה מכבדים את החלטת הנהלת הסינמה סיטי, והדגיש: "לא נבקש לפתוח את המקום בשבת בניגוד לעמדת היזמים. עם זאת, החלטת היזם מגיעה על רקע העובדה שבית המשפט העליון נזהר מלדון בסוגייה לגופה משך זמן רב, ולצד עמדה של ראש עיריית ירושלים הכופה על היזם את הסגירה בשבת. הצורך במקומות תרבות פעילים בסופי שבוע, כפי שחוק העזר העירוני מתיר, רק מתחדד. עסקים רבים נפתחו בשנה האחרונה כדי למלא צורך זה. ישנו ציבור גדול הצמא לפעילות זו ונמשיך לפעול למענו". 

 

ממלא מקום ראש העיר ירושלים יוסי דייטש בירך על הודעת הבעלים: "זהו ניצחון לשפיות ולשמירת הסטטוס-קוו העדין בירושלים. אין ספק שמדובר בהחלטה משמחת. ההנהלה הבינה שרוב הציבור בירושלים הוא שומר מסורת ומעדיף למנוע מלחמות מאבקים מיותרים בין דתיים לחילונים ולא לחפש לשבור את סטטוס-קוו העדין והיחסים הטובים שיש בין האוכלוסיות בעיר בשנים האחרונות. צר לי שנציגים כדוגמת תנועת התעוררות ואחרים פעלו ופועלים בנושא זמן רב בכדי להביא לסכסוכים ותבערה בעיר".

 

לעומת הסינמה סיטי, מתחם היס פלאנט בעיר פועל בשבת וכבר גרר עימותים אלימים בין חרדים לכוחות הביטחון על עצם הפעלת המתחם ביום המנוחה. בסינמה סיטי סירבו להגיב.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הסינמה סיטי בירושלים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים