שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הורים מבוגרים: למה לא כדאי חשבון משותף עם הבן
  זה קורה במשפחות הכי טובות. "למרות הכוונות הטובות מוצאים עצמם משפחות רבות במצב של חוסר אונים וחשבון מעוקל", עורכת דין מסבירה למה לא לשתף את הילד בחשבון הבנק שלכם ומה נכון בכל זאת לעשות במצב בו יש צורך בעזרה

  פתגם עממי ידוע אומר שהדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות. גם לגידי היו כוונות טובות בלבד אבל הכוונות הללו הובילו את אביו לאבד את כספו. לא כי גידי עשה משהו לאביו, הצרות הגיעו מכיוון לא צפוי. לא צפוי אך ניתן למניעה מראש.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  רעבים כל הזמן? 5 נשנושים בריאים לימים הקרים 

  הסוד לחיים טובים בגיל 90: "מתקנים הכל תמורת 5 שקלים" 

  מחקר מצא: מהי הדרך למחוק 25 שנה בגיל מבוגר 

   

  למציאות יש חוקים משלה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  למציאות יש חוקים משלה(צילום: shutterstock)
   

  גם במשפחות הכי טובות

  משפחתו של זאביק (שם בדוי) הייתה תמיד משפחה מאוחדת ומגובשת. משפחה כזו שלא צריך בכלל לדבר כשרוצים עזרה. גם כשזאביק בן ה-75 התאלמן במפתיע מאשתו, לא היה צריך לומר דבר. היה ברור ששני בניו, גידי ואפי, ימלאו את החלל החסר ויעזרו לאביהם.

   

  זאביק לא היה אדם תלותי כלל וכלל. במשך כל השנים הוא ניהל את הנכסים וההון המשפחתי בשליטה מלאה ובכישרון רב. אבל במהלך השבעה, ברגע אחד של חוסר ריכוז, הוא החליק ושבר את עצם הירך. לשמחתו הרבה הוא החלים ועבר שיקום אך עדיין ההליכה קשה עליו. גידי ואפי מייד ובטבעיות חילקו ביניהם את הטיפול באביהם כך שמצד אחד יהיה לאביהם כל שיזדקק לו ומצד אחר לא ייפול על ילד אחד נטל כבד מנשוא.

   

  כיוון שפיזית במצבו הנוכחי נעשה לזאביק קשה להגיע לבנק, אחת הפעולות שעשו השלושה בכדי להקל על אביהם היא לסגור את חשבון הבנק שלו ולפתוח חשבון חדש בו הוא וגידי רשומים כשותפים. לשלושה לא היה ספק כי גידי יפעל לכל אורך הדרך בתום לב, למען טובתו של אביו בלבד ובשקיפות כלפי אפי על מנת שיוכל לפקח אחר הנעשה.

   

  בחירה נפוצה ובעייתית

  בחירתם של המשפחה אינה חריגה, היא נפוצה בקרב משפחות "טובות" רבות שמסתדרות ביניהם ויודעות במאת האחוזים שאיש במשפחה לא יעשה פעולה שתפגע במי מבני המשפחה. אבל לפעולה זו מספר השלכות גם בסיטואציות מושלמות.

   

  כשנה לפני פטירתה של אימו נישואיו של גידי עלו על שירטון. הזוג פנה לטיפול זוגי שתוצאותיו בתחילה נראו כמבטיחות. אולם מר גורלם והגעתה של האם למנוחת עולם השפיעה מאוד על רוחו של גידי כך שלא היו לו די כוחות נפשיים לשקם את נישואיו. כך, כשנה לאחר הפטירה הוא ואשתו החליטו להתגרש.

   

  במהלך הליך הגירושין אשתו של גידי טענה כי בשל שותפותו בחשבון הבנק הכסף הוא חלק מהרכוש המשותף של נישואיהם. התנגדותו של גידי לקבל את טענתה הביאה להטלת עיקול על החשבון והקפאתו. התוצאה שהתקבלה היא מצב אבסורדי בו הליך הגירושין של הבן מונע מאביו לקיים חיים בכבוד. צריך להבין כי בחשבון המשותף נמצא כמעט כל כספו הנזיל של זאביק, כסף אותו הרוויח ביושר, חסך וצבר בשתי ידיים. מעבר למשמעות הכלכלית, היה מדובר באגרוף בבטן למשפחה כולה, שלא חלמה אפילו על תרחיש שכזה.

   

  אין יתרון ממשי למהלך השותפות

  מה הן, בכל זאת, היתרונות בפעולה שבחרו בני המשפחה? כמעט ואין. הכנסת הילד כשותף לחשבון היא אפשרות זמינה אך איננה ההחלטה הנכונה וזאת משתי סיבות.

   

  הראשונה כל עוד ההורים בעלי כשירות משפטית הדבר המרכזי שמניע את המהלך הוא טעמי נוחות. ואם בטעמי נוחות מדובר אז אין צורך שהילד יהיה יותר משלוח של ההורה, מעמד שהוא מקבל בהיותו מיופה כוח בחשבון.

   

  והשנייה, אם ההורה אינו בעל כשירות משפטית אזי יש לפנות ולמנות את הילד, או גורם אחר, לאפוטרופוס ולא לשותף. כך שיצטרך לתת דיווח ופיקוח ובפועל אינו בעל זכויות בחשבון.

   

  יוצא כי האפשרות של הכנסת הילד כשותף לחשבון היא מעין יצור כלאיים חסר יתרונות ממשיים.

  כוונות טובות. משפטית - אסון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כוונות טובות. משפטית - אסון(צילום: shutterstock)
   

  4 המלצות לפתרון

  תבינו באמת מה עושים ולא לפעול על פי שמועות או חברים.  חשוב עד קריטי להבין מהן ההשלכות של כל פעולה. אם זאביק ובניו היו בודקים את ההשלכות האמיתיות של שותפות בחשבון יכול להיות שהייתה מתקבלת החלטה אחרת.

   

  ייפוי כוח במקום שותפות. אילו רק היו בוחרים באפשרות העדיפה של מתן ייפוי כוח לגידי ולא בעלות משותפת הכול היה נחסך. הרי שבפועל לכך התכוונו, זאביק היה צלול ולא נזקק שגידי ינהל את החשבון אלא רק ישמש כשלוחו וייגש לבנק כשעולה הצורך.

   

  חתימת תצהיר. בבחירת שותפות תוך הבנת ההשלכות היתה אפשרות להחתים את אשתו של גידי על תצהיר כי היא מבינה ומודעת לכך שחלקו בשותפות אינו חלק מהרכוש המשותף של חיי הנישואין גם כן הטרגדיה הייתה נמנעת.

   

  הכנסה כשותף לחשבון הישן. לעובדה שהשלושה סגרו את חשבונו הישן של זאביק ופתחו חשבון חדש בעייתית אף היא. הם היו במצב טוב יותר אילו גידי היה מצטרף לחשבון כשותף ולא פותחים חשבון שותפות חדש, וזאת משום האופן שבו בית המשפט נוהג לפרש את כוונת השותפים במצבים אלו.

   

  לכל צעד יתרונות וחסרונות

  הליך הגירושין של גידי רחוק מסיום אך המסקנה המתבקשת ברורה. גם משפחות טובות עלולות להגיע למקומות רעים. לפני צעד משמעותי שכזה כדאי ומומלץ לכל הפחות להתייעץ עם איש מקצוע שיידע לפרוס את כל הקלפים על השולחן, להציג את אפשרויות הפעולה והשלכותיהן האפשריות.

   

  שכן צריך להבין כי גם לאפשרויות של מתן ייפוי כוח ואפוטרופסות יש יתרונות וחסרונות אותם יש להבין. בכל אופן אני בטוחה שזאביק ומשפחתו היו בוחרים ללכת בדרך שונה אם היו מתייעצים ומבינים כהלכה את ההשלכות לפני ביצוע המהלך.

   

   

  הכותבת היא עורכת דין העוסקת  בדיני משפחה, ירושה, גירושין ואפוטרופסות

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  במשפחות הכי טובות
  צילום: shutterstock
  צילום: איציק שוקל
  עו"ד שירי מלכה
  צילום: איציק שוקל
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים