שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרקליטים: לא נציית לשרה. שקד: צעד בריוני
  מרד הפרקליטים: הם מוחים נגד ההנחייה לשתף פעולה עם נציבות התלונות נגדם, בטענה כי הגוף פועל באופן משובש וללא בסיס חוקי. שרת המשפטים: זה צעד בריוני, לא חכם, לא הגון ויהיר

  מסלול התנגשות חזיתי מסתמן בין פרקליטי המדינה לשרת המשפטים איילת שקד וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין: ל-ynet נודע כי ארגון פרקליטי המדינה הודיע היום (ב') לחבריו כי נאסר עליהם לציית להנחייתם של שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה מהשבוע שעבר - לשתף פעולה עם נציבות התלונות נגד פרקליטים ולהשיב לבקשותיה.

   

  ועד הפרקליטים הודיע: "בשלב זה בהעדר הסדרה ראויה והגנות מהותיות, בהעדר בסיס חוקי של גוף הפועל באופן משובש ובמתכונת בלתי ראויה, הפרקליטים לא ישתפו פעולה עם הנציבות בכל דרך שהיא, לרבות במתן מענה, במסירת מידע, בהעברת תיקים, במענה לפניות או בקיום פגישות עם גורמי הנציבות ובכל דרך אחרת, באופן ישיר או עקיף, הן בביקורת מערכתית והן בביקורת פרטנית".

  השרה שקד. הפרקליטים מוחים נגדה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  השרה שקד. הפרקליטים מוחים נגדה(צילום: גיל יוחנן)

  עוד הסבירו: "נוכח ההחלטה לשתף את הנציבות במערכת תנופה לא יוזנו נתונים ומסמכים למערכת זו על ידי פרקליטים ולא יתקיימו ישיבות תקופתיות בנוגע למערכת זו או פעולות להטמעתה".

   

  מאז הוקמה נציבות התלונות נגד פרקליטים לפני כשנתיים, מסרבים הפרקליטים לשתף עמה פעולה וטוענים שהופקרו הן על ידי הנהלת משרד המשפטים, שאינה נותנת להם הגנה מפני תלונות, והן כלפי ציבור העבריינים שמגיש נגדם תלונות סרק שמבוררות ומאיימות עליהם.

   

  לפני חצי שנה הורתה שרת המשפטים להמשיך בביקורת על הפרקליטים באורח מצומצם עד לפרסום מסקנות בודק מיוחד שמינתה - השופט העליון בדימוס אליעזר גולדברג. גולדברג החליט שיש לבסס את קיומה של הנציבות באמצעות חקיקה של הכנסת ולא באמצעות החלטת כנסת כפי שהיה עד כה. כמו כן המליץ לפצל את הנציבות ולקיים הפרדה ברורה בין הביקורת המערכתית, שצריכה להיעשות במתכונת של ביקורת פנים ובין הביקורת הפרטנית, שצריכה להיעשות בכפוף להגבלות שתספקנה הגנה לפרקליט הבודד.

   

  לדעת הפרקליטים, משמעות הדבר היא שבינתיים פועלת נציבות הביקורת בלא הסמכה חוקית ולכן אסור לפרקליטים לשתף עמה פעולה. לפני שבוע הבהירו שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה, שבתקופת הביניים תמשיך הנציבות לפעול מכח "סמכות מנהלית". הפרקליטים הגיבו: "עם כל הכבוד, אנו סבורים כי לא קיימת 'סמכות מינהלית' להקמת גוף עצמאי חיצוני ופנימי לביקורת/ משמעת, וממילא משהתברר כי הנציבות פועלת במתכונת משובשת ו'בלתי ראויה', יש לעצור את המשך פעילותה ולא להותירה באותה מתכונת". 

   

  משרת המשפטים שקד נמסר בתגובה: "באם ועד הפרקליטים יחליט לנקוט בצעד זה אני רואה זאת כצעד בריוני לא חכם, לא הגון במיוחד ויהיר. הצעת החוק על פי מתוווה גולדברג תגובש בשבועות הקרובים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים