שתף קטע נבחר

גאידמק הסגיר עצמו בצרפת: ירצה 3 שנות מאסר

איש העסקים, שהתמודד בעבר על ראשות העיר ירושלים, התייצב לריצוי שלוש שנות מאסר שנגזרו עליו בגין חלקו בפרשת אנגולה-גייט

ארקדי גאידמק בשנת 2010 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ארקדי גאידמק בשנת 2010(צילום: עופר עמרם)

ארקדי גאידמק ישהה בשלוש השנים הקרובות מאחורי סורג ובריח בבית סוהר בצרפת. עורכי דינו פרסמו בצהריים (יום ג') הודעה ובה כתבו: "לאחר מגעים עם שלטונות החוק בצרפת גאידמק התייצב היום בצרפת בכדי לרצות את עונשו". גאידמק נידון לשלוש שנות מאסר בגין חלקו בפרשת אנגולה-גייט.

 

עורך דין ישראל שלו, שמייצג את איש העסקים שעזב את ישראל בשנת 2008 לאחר תקופה סוערת, שבשיאה התמודד על ראשות העיר ירושלים, מסר בהודעה שפרסם כי "מר גאידמק זוכה ביום 29 לאפריל 2011 על ידי בית המשפט לערעורים בפריז מרוב סעיפי האישום כנגדו והורשע אך ורק בסעיף של עבירת מס, והלבנת הון הנובעת והקשורה לעבירת מס זו".

 

הוא הוסיף כי "גאידמק בעל אזרחות צרפתית וישראלית הסדיר את כל חובות המס שלו בצרפת וכעת הוא מתייצב במטרה לסיים פרשה זו לחלוטין. בכך מר גאידמק יקיים את חובותיו האזרחיות שלו מול שלטונות החוק בצרפת בגין עבירת מס שביצע לפני 20 שנה".

 

נגד גאידמק הוגש במרס 2007 כתב אישום חמור, לפיו בשנות ה-90 היה מעורב במכירת נשק ואמצעי לחימה במאות מיליוני דולרים לממשלת אנגולה. במהלך המשפט, דרשה הפרקליטות הצרפתית להטיל על גאידמק שש שנות מאסר. הוא הואשם, בין היתר, כי מכר יחד עם שותפיו לנשיאה של אנגולה, ז'וזה אדוארדו דוס-סנטוס, כלי נשק מכל הסוגים - החל מרובים וכלה בספינות - וסייע לו לנצח במלחמת האזרחים, שנמשכה 27 שנים, והביאה למותם של מאה אלף אזרחים במדינה. סכומי מכירות הנשק, שהתנהלו בין השנים 1993 ל-2000, הגיעו על-פי כתב האישום ל-791 מליוני דולרים.

 

גאידמק הורשע וב-2009 הוא נידון לשש שנות מאסר. בשנת 2011 ערעורו התקבל ובית המשפט בצרפת זיכה אותו מהאישומים נגדו בפרשת "אנגולה-גייט", בגין מסחר לא חוקי בנשק. יחד איתו זוכו איש עסקים נוסף ושר צרפתי לשעבר. גאידמק הורשע בעבירות מס והלבנת הון במסגרת הפרשה ונידון לשלוש שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ארקדי גאידמק
צילום: עופר עמרם
מומלצים