שתף קטע נבחר

S-400 בסוריה: מכסה חצי משטח ישראל

מערכת ההגנה האווירית החדישה ביותר של הצבא הרוסי הוצבה בבסיס בלטקייה ויכולה להפיל מטוסים במרחק 400 ק"מ. יחסי טורקיה-רוסיה ממשיכים להחריף: פוטין סינן את ארדואן, מוסקבה קראה לאזרחיה לשוב מטורקיה

 

יחסי טורקיה ורוסיה רק מחריפים, "הצאר" מסרב לענות ל"סולטן" - ועכשיו גם ישראל מאוימת: מערכת ההגנה האווירית החדישה ביותר של הצבא הרוסי, S-400, הוצבה בבסיס חמימים הרוסי בעיר הנמל לטקייה בסוריה. צפו בתמונות מהצבת המערכת, שהטווח שלה מכסה כחצי משטח ישראל.

 

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר כי המערכת, המכונה במערב SA-21, נועדה לחסל את כל האיומים האוויריים. היא יכולים להפיל מטוסים עד למרחק של 400 ק"מ, בעומק שטח ישראל. מומחה בריטי טען כי היא מסכנת גם את המטוסים הבריטים שמוצבים באזור, שלא יוכלו להתחמק ממנה.

 

 (צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY) (צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY)
(צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY)

מערכת ההגנה בבסיס בלטקייה (צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY) (צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY)
מערכת ההגנה בבסיס בלטקייה(צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY)

 (צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY) (צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY)
(צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY)

"הטווח העצום שלה, המכ"ם המתקדם ויכולות העקיבה עלולות להוות איום לכל מטוסי הקואליציה מעל סוריה, עיראק, טורקיה וחלקים מקפריסין", אמר אותו מומחה, ומדבריו עולה כמובן כי היא עלולה לאיים גם על מטוסי חיל האוויר. לדבריו, רק ה-F-22 האמריקני ומפציץ ה-B-2 יכולים לטוס בסמיכות למערכת מבלי להתגלות. "פוטין מעלה את ההימור. הוא ירצה לראות איך יגיבו בנאט"ו", אמר קצין חיל האוויר הבריטי אנדרו למברט.

 

קצין בכיר בחיל האוויר הישראלי אמר מוקדם יותר כי "הרוסים הם שחקן מרכזי באזור, אנחנו מתואמים איתם כדי למנוע חיכוכים". כך הדברים נאמרו אחרי סיומו של תרגיל רחב היקף, שכלל מגוון תרגילים התקפיים שדימו אלפי תקיפות תוך שעות.

 

התרגיל נמשך שבוע והוא כלל יירוט וטיסות בהיקפים גדולים של מטוסי קרב יחד, ממספר טייסות מבסיס תל נוף, ובהן טייסות הקרב ומסוקי היסעור. התרגיל תוכנן מראש אך השנה נערך בסביבה אווירית צפופה ואלימה יותר, על רקע התקרית חסרת התקדים בצפון סוריה בתחילת השבוע שבמהלכה הופל מטוס רוסי על ידי הצבא הטורקי. במקביל, התרבו הדיווחים מסוריה על פעילות אווירית ישראלית באזור שבין סוריה ללבנון.

 

הקצין הבכיר סיפר כי בין ישראל לרוסיה לא יכולה להתרחש תקרית דומה לזו עם הטורקים, וזאת בשל תיאום און-ליין בין המדינות, שסוכם בין הרמטכ"ל איזנקוט לבין מקבילו הרוסי בפגישה שנערכה לפני כמה חודשים במוסקבה. "הרוסים כאן. הם שחקן מרכזי ואי אפשר להתעלם ממנו", אמר הקצין. "אנחנו בעיקר רוצים להיות ב'חייה ותן לחיות'. רוסיה היא לא האויב, להיפך. המטוסים שלנו מנסים להימנע מחיכוך עם הרוסים והם מנסים להימנע מחיכוך איתנו. כדי שלא נביא את הטייסים של שני הצדדים למצב של סימני שאלה אנחנו לא מתקרבים". 

 

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר כי מדינתו הייתה פועלת אחרת אם הייתה יודעת שהמטוס הוא רוסי, וציין כי נשיא רוסיה סינן אותו. "אחרי התקרית עם המטוס הרוסי התקשרתי לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אבל הוא לא ענה לי", אמר ארדואן. במקביל, טורקיה זימנה לשיחת בירור את השגריר הרוסי באנקרה.

 

לאחר חרם המוצרים שהכריזה רוסיה על טורקיה, הורתה מוסקבה בנוסף לאזרחיה ששוהים בטורקיה לשוב לרוסיה. בתוך כך, הצבא הרוסי טען כי "השמיד" את קבוצת המורדים שפעלה באזור התרסקות מטוס הסוחוי 24. שלשום (יום ד') חולץ בשלום אחד משני הטייסים שצנחו לאחר שמטוסם הופל על ידי טורקיה, בתום מבצע משולב של הכוחות המיוחדים של רוסיה וסוריה. הטייס השני נהרג.

פוטין וארדואן. קרבות מנהיגים (צילום: AP ,EPA) (צילום: AP ,EPA)
פוטין וארדואן. קרבות מנהיגים(צילום: AP ,EPA)

בתקשורת הרוסית טענו כי הטייס קונסטנטין מורהטין חולץ בפעולה שעליה פיקח רב המרגלים האיראני קאסם סולימאני, שרק שלשום דווח כי נפצע קל לפני כמה ימים. על פי אותו דיווח, שישה לוחמי חיזבאללה ו-18 אנשי קומנדו מצבא אסד השתתפו בפעולת החילוץ, לצד חיל האוויר הרוסי שירה טילים ממסוקים, חיסל את המורדים שעל הקרקע וסלל את הדרך לפעולת החילוץ.

 

פוטין אמר כי המטוס הופל על ידי טיל אוויר-אוויר ממטוס F-16 טורקי, כשהיה ארבעה קילומטרים מהגבול הטורקי. עם זאת, הטורקים טענו כי המטוס חצה את הגבול ונכנס לשטחם.    

 

שר החקלאות הרוסי הודיעה אתמול (יום ה') כי ארצו הגבירה את הפיקוח על מוצרי מזון וחקלאות מיובאים מטורקיה בגלל "הפרות של תקנים תברואתיים". העיתון הטורקי "דיילי סבאח" אף דיווח שרוסיה עצרה ייבוא של מוצרים טורקיים לשטחה.

 

שר החקלאות הרוסי אלכסנדר טקאצ'ב מסר שנרשמו "הפרות חוזרות ונשנות של תקנות רוסיות על ידי היצרנים הטורקיים", בהן הימצאות של חומרים אסורים ומזיקים במוצרים ומינונים גבוהים של חומרי הדברה בסחורות טורקיות. לפיכך, הוא אמר, הוא הורה לסוכנות שאחראית על בקרת מוצרים חקלאיים ומזון להגביר את הפיקוח על "מוצרים חקלאיים ומזון" שמיובאים מטורקיה, ולהוסיף בדיקות בגבול ובמקומות ייצור המוצרים בטורקיה.

 

במהלך השנים האחרונות הואשמה רוסיה לא פעם שהיא מקבלות החלטות בתחום התברואה והמזון כחלק מעמדותיה הגאופוליטיות, כמו למשל בגאורגיה ובאוקראינה.

הפגנה נגד שגרירות טורקיה במוסקבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה נגד שגרירות טורקיה במוסקבה(צילום: EPA)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

המשבר הנוכחי עם טורקיה פרץ בעקבות תקרית חמורה בגבול טורקיה-סוריה ב-24 בנובמבר. מטוס סוחוי 24 רוסי הופל על ידי מטוסי קרב טורקיים אחרי שלטענת אנקרה חדר לשטח האווירי הטורקי ולא הקשיב לאזהרות הטורקים. רוסיה הכחישה שהמטוס נכנס לשטח טורקיה והפר את ריבונותה וטענה שהוא מעולם לא עזב את שטח סוריה, שם ביצע משימת תקיפה נגד המורדים במשטרו של בשאר אסד. שני טייסי מטוס הקרב הרוסי הצליחו לפלוט את עצמם מהמטוס שהופל, אך רק אחד מהם שרד והועבר לידי הרוסים והשני נהרג.

 

בעקבות הפלת המטוס הפגינו רוסים רבים מול שגרירות טורקיה במוסקבה

במחאה שגם פלשה לפסים אלימים וכמה מפגינים ניפצו חלונות בשגרירות וגרמו לנזק במקום.

 

טורקיה נחשבת ליצואנית גדולה של פירות וירקות, בייחוד לרוסיה, ופגיעה בייצוא הטורקי תפגע קשות בכלכלתה, אך מצד שני גם תגרום למחסור במרכולים הרוסיים. שר החקלאות הרוסי הבטיח שארצו תצליח להסתדר במקרה של אמברגו על המוצרים הטורקיים, ואמר: "נחליף את הירקות המיובאים, בייחוד העגבניות, במוצרים ממדינות אחרות: איראן, מרוקו, ישראל, אזרבייג'ן ואוזבקיסטן".

 

מוקדם יותר הפסיק משרד ההגנה הרוסי את התיאום הביטחוני עם טורקיה בתגובה להפלת מטוס קרב הרוסי. במקביל, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב המליץ לרוסים שלא להגיע לטורקיה, ואמר כי איום הטרור בטורקיה אינו פחות מזה שבמצרים, שם התרסק מטוס נוסעים רוסי בחודש שעבר לאחר שארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) הטמין בו פצצה. לברוב גם ביטל את ביקורו באיסטנבול שתוכנן לשלשום, שם אמור היה להיפגש עם מקבילו הטורקי. כמו כן, משרד ההגנה הרוסי זימן את הנספח הצבאי של טורקיה לשיחת נזיפה.


פורסם לראשונה 26/11/2015 19:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
S-400
צילום: AFP / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
מומלצים