שתף קטע נבחר

אהרון ולדמן הוא צ'אי הסיני: "הייתי עץ נטול שורשים"

מה מביא צעיר יליד סין המודרנית, הקומוניסטית - ליהדות החסידית בישראל? איך פשט צ'אי את מדי הסטודנט - ועבר למגבעת, חליפה וזקן? באנגלית שוטפת (הוא מדבר גם "עברית תנ"כית") מספר אהרון ולדמן, פעם צ'אי, על הדרך הארוכה: "מנקודת המבט של הוריי, הצטרפתי לכת מרושעת במדינה רעה"

 

 

הבחור שיושב לפניי לא מחסר שום סממן מהלבוש החרדי: במגבעת, חליפה וזקנקן. שמו: אהרון ולדמן. אבל הוריו, סביו וסביהם דורות אחורנית לא נולדו באירופה, ויש להניח שכף רגלם לא דרכה על אדמת ישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כמו אברהם אבינו, המאמין הראשון, גם צ'אי הסיני עזב את ארצו, מולדתו, בית אביו – אל הארץ שהובטחה לעם אחר, רחוק מכל מה שהכיר. אבל זה היה בתחילת סופה של הדרך שעבר צ'אי - בסינית "עצים", שהפכו ל"ואלד" (יער ביידיש) – ולדמן היום: איש היערות. "עץ נטול שורשים", כהגדרתו. "כי בסין המודרנית לא חונכנו על פי המסורת הסינית, והרגשתי את הריקנות הרוחנית".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אז מה מביא בחור צעיר יליד סין המודרנית, הקומוניסטית – ליהדות החסידית ולמדינת ישראל? באנגלית שוטפת (הוא מדבר גם "עברית תנ"כית") מספר אהרון ולדמן – פעם צ'אי – על הדרך הארוכה בחיפושו אחר האמת, ועל הקושי של משפחתו לקבל את המטמורפוזה שעבר.

 

"בבית הספר היסודי לימדו אותי שליקום אין התחלה ואין סוף", הוא נזכר. "לימדו אותי שאם אתה מאמין שלכל דבר יש התחלה - אז אתה נחשב לדתי, כלומר בעל אמונות תפלות. בקיצור, אתה טיפש. באוניברסיטה לימדו אותי שליקום יש התחלה: המפץ הגדול, ואם אתה לא מאמין בהתחלת היקום - אז אתה טיפש. שאלתי את עצמי: מהי האמת?

 

"כשהייתי צעיר הקומניזם היה האמת, אבל אחרי שחקרתי הבנתי שזה לא יכול להיות. בסוף לימודיי באוניברסיטה ניגש אלי מורה לאנגלית שהיה מיסיונר נוצרי במסווה, וסיפר לי שהאדם שמת על הצלב, הוא האמת. אז מי אומר את האמת?"

 

צ'אי התגייר, ההורים זעמו

צ'אי-ולדמן מספר ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית", כי בשנת 1995 החל חוקר את הנצרות: "קראתי בערך 10 גרסאות שונות של התנ"ך. אבל בכדי לדעת את האמת, צריך לקרוא את המקור, אז למדתי עברית, עברית תנ"כית. לאחר 5 שנים בערך, יכולתי לקרוא את התנ"ך בעברית.

 

 (צילום: אורות) (צילום: אורות)
(צילום: אורות)

 

"מי אומר את האמת? - תבדוק בתנ"ך. ה' הוא אחד, הם אומרים שה' הוא שלוש. חיפשתי, בתנ"ך לא מופיע שלוש. בתנ"ך גם כתוב שצריך לשמור שבת, אבל הנוצרים לא שומרים שבת. לאחר חמש שנים, בשנת 2000, הגעתי למסקנה שהנצרות טועה, בעוד שליהדות יש את התמונה הכוללת, אז החלטתי לחיות על פי דרך החיים הזאת".

 

ולדמן החל בהליך לימודי יהדות אינטנסיבי, "אבל בסין לא יכולתי להיות יהודי, מכיוון שלא היה בית כנסת. איך יכולתי לשמור כשרות? אז החלטתי שאני חייב לעזוב. הרגשתי שארץ ישראל היא המולדת שלי, מצאתי את הבית. זה מה שחיפשתי: חיים כנים, ישרים ומקודשים", הוא אומר.

 

"הוריי זעמו כשעזבתי לישראל. התקשורת בסין לא אוהדת את ישראל. הם מתארים אותנו כ'כובשים אדמות של ערבים', אנחנו 'שוחטים את הערבים', וכך מנקודת המבט של הוריי, הצטרפתי לכת מרושעת במדינה רעה. כיום, אני חושב שהם השלימו עם זה במעט".

 

צ'אי ולדמן נוהג לצחוק על הדמיון הסיני שבין היהדות לתרבות הסינית: "אני לובש חליפה, יש לי כובע ויש לי זקן. אבל תחשוב על זה - ההבדל לא כל כך גדול. החליפה הזאת מיוצרת בסין, זאת חליפה סינית. הנעליים השחורות שלי מיוצרות בסין, וגם הכובע הזה, שנקרא כובע חרדי – גם הוא מיוצר בסין. אז כל מה שיש לי הוא תוצרת סין, מה השוני?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
אהרון הסיני
צילום: אורות
צילום: אורות
ההורים מנסים להשלים עם המטמורפוזה
צילום: אורות
צילום: אורות
החיפוש אחר האמת. אהרון ולדמן
צילום: אורות
מומלצים