שתף קטע נבחר

פצועה קל מדקירה בירושלים, המחבל נתפס

כשעתיים וחצי לאחר שנדקר שוטר מג"ב באורח בינוני ברחוב הגיא בבירה, נדקרה אזרחית זרה כבת 30 סמוך לתחנת אוטובוס ברחוב שמגר בעיר. הנהג חילץ אותה לתוך הרכב ושם קיבלה טיפול. פלסטיני בן 17 נתפס וקשר את עצמו לאירוע

 

 

החשוד בדקירה לאחר שנתפס (צילום: יעל פרידסון) (צילום: יעל פרידסון)
החשוד בדקירה לאחר שנתפס(צילום: יעל פרידסון)
גל הטרור נמשך: קצת לאחר השעה 10:15 הבוקר (א') דווח על פצועה מדקירה ליד אוטובוס 418 ברחוב שמגר בירושלים. מצבה של האישה, אזרחית זרה, הוגדר קל-בינוני ולאחר מכן התייצב וכעת מוגדר קל. המחבל נמלט ובתום מצוד נתפס חשוד, פלסטיני בן 17 שקשר עצמו למעשים, באתר בנייה סמוך. יחד עמו עצרה המשטרה שני פלסטינים נוספים לחקירה. מוקדם יותר נפצע שוטר מג"ב באורח בינוני בפיגוע דקירה ברחוב הגיא בירושלים. המחבל, שוהה בלתי חוקי משכם, נורה ונהרג. השוטר הפצוע פונה לבית החולים הדסה עין כרם.

 

בירור ראשוני של המשטרה בנוגע לפיגוע ברחוב שמגר, העלה שהאישה עמדה סמוך לתחנת האוטובוס ברחוב. מחבל הגיע לשם, דקר אותה בגב ונמלט. נהג האוטובוס העלה אותה לרכב כדי לגונן עליה. חובש רפואת חירום במד"א, דוד תורגמן, ופרמדיק מד"א, אהרון אדלר, סיפרו כי הם טיפלו בה עת ישבה במושב הקדמי באוטובוס: "אישה כבת 30 בהכרה מלאה עם פצע דקירה בפלג גופה העליון. העברנו אותה מהאוטובוס לאמבולנס והענקנו לה טיפול רפואי".

 

 
 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 

 (צילום: דיווח ראשוני) (צילום: דיווח ראשוני)
(צילום: דיווח ראשוני)

מרדף משטרתי אחר המחבל (צילום: דיווח ראשוני) (צילום: דיווח ראשוני)
מרדף משטרתי אחר המחבל(צילום: דיווח ראשוני)
 

 (צילום: דוברות מד"א) (צילום: דוברות מד
(צילום: דוברות מד"א)

הזירה ברחוב שמגר, הבוקר (צילום: דוברות איחוד הצלה) (צילום: דוברות איחוד הצלה)
הזירה ברחוב שמגר, הבוקר(צילום: דוברות איחוד הצלה)

ד"ר טוד זלוט, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים שערי צדק, עדכן על מצבה של הפצועה: "מצבה קל ויציב. היא נדקרה בגב התחתון ועברה בדיקות הדמייה כשהתוצאות תקינות. היא נשארת להשגחה ומקווה שנוכל לשחררה בהקדם".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לרצף הפיגועים בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי כפי שלאחר החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר "עמד היישוב היהודי תחת התקפות רצחניות, גם היום גם היום אנחנו ממשיכים להילחם בטרור. ניצחנו אותו פעם אחר פעם. ננצח אותו גם הפעם".

 

הוא הדגיש כי "מה שמניע את הטרור הזה הוא התנגדות לקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי בגבולות כלשהם. ומה שמצטרף להתנגדות הזאת זה ממד של איסלאם קיצוני שמכה היום ברחבי העולם, בפריז, בלונדון, במדריד, במאלי. שם כמובן אין התנחלויות ואין שטחים אלא יש התנגדויות בסיסיות לעצם קיומן של חברות חופשיות, עצמאיות ודמוקרטיות".

 

נתניהו הוסיף כי "אנחנו עומדים על זכותנו לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית. מדינה יהודית כמדינת הלאום של עמנו, מדינה דמוקרטית מדינה שמכבדת את כל אזרחיה, בלי הבדל דת גזע ומין". 

 

פיגוע דקירה: שוטר מג"ב נפצע בינוני

לגבי הפיגוע שאירע מוקדם יותר נמסר מהמשטרה כי המחבל הגיע מכיוון שער שכם לרחוב הגיא, שם הבחין בשני לוחמי מג"ב בסיור. כשחלפו על פניו הוא שלף סכין וצעק "אללה אכבר" ודקר אחד מהם בצווארו. "הלוחמים הגיבו במהירות, דרכו את נשקם ונטרלו את המחבל. בחיפוש על גופו נתפסה סכין נוספת", נמסר. בהמשך התבררה זהותו: בסים צלאח, בן 38, שהיה נשוי.

 

חובש רפואת חירום במד"א, יגאל מזרחי, שהגיע למקום עם הטרקטורון של הארגון שנע בסימטאות העיר העתיקה, סיפר: "הגעתי סמוך למקום הפיגוע שבו נהרגו נחמיה לביא ואהרון בנט, שם ראיתי צעיר כבן 20 יושב בהכרה מלאה. הוא סבל מפצע דקירה בפלג גופו העליון. העלנו אותו לטרקטורון תוך שאנחנו מעניקים לו טיפול רפואי שכלל עצירת דימום ופינינו אותו לניידת טיפול נמרץ שהמתינה לנו בשער שכם ופינתה אותו לבית חולים כשמצבו מוגדר קל עד בינוני ויציב".

 

זירת הפיגוע  ()
זירת הפיגוע
 

הסכין של המחבל (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
הסכין של המחבל(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

המחבל: בסים צלאח משכם ()
המחבל: בסים צלאח משכם

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

חובש מד"א אלרון זבטני, שמע את היריות והגיע תוך שניות למקום הפיגוע. לדבריו, "ברחוב הגיא שמענו יריות, היינו בליווי של כ-20 ילדים. אנחנו ההורים הכנסנו את כל הילדים לאיזו סמטה. במקביל דיווחתי על האירוע למד"א ולצוות הרובע ויצאתי לשם בליווי משטרה. כשהגעתי ראיתי פצוע כבן 20 יושב כל כיסא בהכרה. הוא היה דקור בפלג גופו העליון".

 

מפקד מרחב דוד, ניצב-משנה דורון תורג'מן: "התגובה המהירה, המקצועית והנחושה של הלוחמים הביאה לסיומו המהיר של האירוע ומנעה פיגוע גדול יותר. השוטרים והלוחמים ממשיכים להוות שכפ"צ אנושי לתושבי העיר ומבקריה וראויים להערכה".

 

הבוקר הותר לפרסום שכוחות משטרה וימ"מ עצרו פלסטיני כבן 45 ממחנה הפליטים שועפט החשוד שסחר באמצעי לחימה בהיקפים גדולים. בפשיטה על ביתו נמצאו שלושה אקדחים, רובה קלצ'ניקוב, תחמושת וחלקי נשק שונים. מעצרו הוארך עד ליום שלישי. יחד איתו נעצרו שמונה נוספים החשודים שסייעו לו בסחר בנשק. במשטרה מעריכים כי יתכנו מעצרים נוספים.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

רחוב הגיא בבירה (ארכיון) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רחוב הגיא בבירה (ארכיון)(צילום: AFP)
 

בערב שבת נדקר בנהריה אמיר איוב, שוטר מג"ב ערבי-נוצרי בן 37 מפסוטה בצפון מדקירה בשדרות הגעתון סמוך לתחנה המרכזית בעיר. פרמדיקים של מד"א טיפלו בו ופינו אותו למרכז הרפואי לגליל בעיר. בתחילה נטען כי הרקע למעשה היה לאומני, אך מאוחר יותר המשטרה פרסמה הודעה שכל כיווני החקירה נבדקים. לפי המשטרה, המניע הלאומני טרם נשלל כליל. החקירה מתנהלת על ידי משטרת נהריה יחד עם השב"כ. לדברי המשטרה, על פי דברי החשוד, פרץ בינו לבין השוטר ויכוח לפני אירוע הדקירה. החשוד מוסר כעת את גרסתו להשתלשלות האירועים. החשוד עצמו נפצע גם כן בפניו מקת הנשק של השוטר. הוא טוען כעת שנפל בעצמו קורבן לתקיפה מצד השוטר.

 

באותו יום אירעו שני פיגועי דריסה ליד כפר אדומים. שישה חיילים נפגעו בפיגוע בכביש שבין גוש עציון לקריית ארבע, בכניסה למחנה הפליטים בית אומר. חיילים שהיו במקום ירו במחבל והרגו אותו. צוותי מד"א טיפלו בפצועים - שניים נפצעו בינוני, שלושה קל-בינוני ואחד קל, והעבירו אותם לקבלת טיפול בבתי החולים בבירה.

 

מוקדם יותר ביום שישי נפצעו שני חיילים בינוני וקל בצומת כפר אדומים, לאחר שמחבל דרס אותם בטרמפיאדה. המחבל נורה למוות בזירה על ידי מתנדב מיחידת חילוץ שעבר במקום. המחבל, פאדי חסיב, בן 30, הוא תושב אל בירה שליד רמאללה, נשוי ואב לשניים. אחיו ביצע פיגוע דריסה בשבוע שעבר בצומת ממול.

 

מהמשטרה נמסר כי החיילים שנפגעו עמדו סמוך לתחנת אוטובוס. לאחר הדריסה יצא המחבל מהמכונית ורץ לעבר חייל כשסכין בידו, אך היא נשמטה ממנה ואז נורה למוות.


פורסם לראשונה 29/11/2015 07:53

 

אליאור לוי ואלישע בן קימון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל פרידסון
החשוד לאחר שנתפס
צילום: יעל פרידסון
מומלצים