שתף קטע נבחר

אחרי פרישת סאו: זהר דביר מונה לסמפכ"ל

ממלא מקום המפכ"ל הודיע רשמית על פרישתו ופתח את משחק הכיסאות המוזיקליים בצמרת המשטרה. מפקד המחוז הצפוני קיבל את הקידום והפך לשוטר מספר 2. האם מפקד מג"ב עמוס יעקב יחליף אותו?


ניצב סאו (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ניצב סאו(צילום: אבי מועלם)

פרישתו הצפויה של ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, פותחת גל של תזוזות ומשחקי כיסאות בצמרת המשטרה: כפי שהעריכו בסוף השבוע בסביבתו של השר לביטחון פנים, אחר הצהריים (א') הודיע גלעד ארדן שהוא ממנה את מפקד המחוז הצפוני ניצב זהר דביר (50) לתפקיד סגן המפכ"ל במקומו של ניצב סאו.

 

דביר, לשעבר קצין חי"ר ומפקד סיירת גולני, התגייס ליחידה ללוחמה בטרור (ימ"מ) ב-1999. ב-2007 מונה למפקד מרחב עמקים‏ במחוז צפון וב-2008 קודם לדרגת תת-ניצב. ב-2011 קודם לדרגת ניצב ומונה לתפקיד ראש אגף תמיכה לוגיסטית. בינואר 2014 מונה למפקד מחוז הצפון. דביר הוא תושב קריית טבעון, נשוי ואב לשלושה. הוא בעל תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל ותואר שני בלימודי המזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב.

 

משמעות המינוי היא שכעת יש צורך בשני ניצבים למשטרה בצפון: הן למחוז צפון והן למחוז חוף, שגם עליו פיקד דביר מאז השעייתו של ניצב חגי דותן בעקבות חקירת פרשיית המין שבה נחקר. בינתיים מסתמן שמפקד מג"ב ניצב עמוס יעקב יעבור לפקד על המחוז הצפוני.

 

עדיין לא ברור מה יהיה עתידו של ניצב יורם הלוי, מפקד המחוז הדרומי, שגם כן היה מועמד לתפקיד סגן המפכ"ל ומופעלים עליו לחצים אדירים להישאר במשטרה.

השוטר מספר 2. ניצב דביר (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
השוטר מספר 2. ניצב דביר(צילום: גיל נחושתן)

השינויים בפיקוד הארצי לא יסתיימו בכך. בשבוע שעבר הודיע מפקד מחוז ש"י, ניצב שלומי מיכאל, שבכוונתו לפרוש מתפקידו אחרי תשעה חודשים בלבד.

 

כמו כן, אף שהחקירה רק בתחילתה, נמצא ניצב נוסף – מפקד יחידה רגישה - תחת חשדות להטרדה מינית של שוטרת במסיבה לפני חמש שנים. הפרשה כבר מעוררת מלחמה פנים-משטרתית בין החשוד לבין קצין בכיר אחר.

 

כצפוי, לאחרונה הודיע ניצב סאו למפכ"ל המיועד אלשיך ולשר ארדן שיפרוש בינואר 2016 משורות המשטרה. בהודעתו לשניים אמר ניצב סאו שהחליט להישאר בשירות עד סוף השנה על מנת ללוות כראוי את כניסת המפכ"ל לתפקידו, ולבצע חפיפה סדורה לסמפכ"ל ולמפקד מחוז תל אביב שייבחרו וימונו.

 

סאו ערך לאחרונה שיחה עם כל חברי סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה והודיע להם על עזיבתו. "היה לי לעונג לעבוד איתכם. אני אוהב אתכם", אמר להם. בראיון ל-ynet אומר סאו כי הוא קיבל את ההחלטה בלב שלם. "לא מכניסים פה רגשות. יש פה החלטות שכלתניות. בלי לערב יותר מדי רגש. זאת החלטה מתבקשת. אני לא מסיים שירות מתוסכל או כעוס. אני מסיים 38 שנים עם הרבה סיפוק".

 

על פי הודעת המשטרה, המפכ"ל המיועד אלשיך "הודה לסאו על המסירות, המקצועיות והאצילות שבהן תפקד לאורך תקופת החפיפה, על נכונותו לשאת בנטל מילוי המקום תקופה נוספת לאור פציעתו של המפכ"ל המיועד, ועל נכונותו להישאר עד סוף השנה על מנת להשלים את החפיפות הנוספות באופן סדור ואחראי". 


פורסם לראשונה 29/11/2015 13:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן יופי כהן
ניצב זהר דביר
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים