שתף קטע נבחר

בעל תובע: "המוניטור הוחלש, אשתי הפכה לצמח"

בבית החולים אסף הרופא לא הבחינו כי ‭,'מ‬ שילדה בן, אינה נושמת וההחייאה החלה באיחור של חצי שעה. כעת, בעלה תובע פיצוי של מיליונים. "ידיעות אחרונות" עם כל הפרטים

בן זוגה של מ' עזב את מיטתה ‭23:00-ב‬ כאשר אשתו נושמת כרגיל. הוא ציין בפני הצוות הרפואי כי מ' מתלוננת שקר לה ושהיא נראית קצת מבולבלת, אך הם הרגיעו אותו שהיא תחת השגחה. שעתיים אחר כך, בשעה ‭1:00‬ בלילה, נמצאה מ' במיטתה ללא דופק וללא נשימה. בוצעה בה החייאה — אולם הפגיעה הייתה קשה והיא הפכה לצמח — פחות מחודשיים אחרי שילדה את בנה הבכור.

 

שלוש שנים חלפו מאז אותו לילה, וכעת, המקרה הטראגי שהתרחש בבית החולים אסף הרופא, שבמהלכו לא נשמעה התרעת מכשיר הניטור של מ' ושבעקבותיו הפכה יולדת צעירה לצמח, נחשף בתביעה של מיליוני שקלים. בתביעה שהוגשה נגד משרד הבריאות לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, טוענת עו"ד רות ערן, כי הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא לא היה ערני מספיק לנתוני מכשיר הניטור של היולדת מ' — שהצביעו על קשיי נשימה דרמטיים עד ש-מ' כמעט נחנקה למוות מיד אחרי שילדה את בנה הבכור.

 

עוד חדשות בריאות

מחקר בן 23 שנה: הרבה בשר וביצים - יותר שבץ מוחי

בת 57 במצב קשה מהרעלת שמן קנאביס רפואי 

דרמה בוועדת הסל: התרופה ש"מעלימה" גידולים – בחוץ

 

עו"ד ערן, ממשרד פרויליך פרחי, מייצגת בתביעה את בעלה של ‭.'מ‬ הצוות אמנם ביצע החייאה והצליח להציל את חייה של מ' ברגע האחרון, אך באיחור כזה שלא מנע את הפיכתה לצמח, כשלמעשה ‭,'מ‬ השוכבת כבר שלוש שנים במצב של צמח בבית חולים סיעודי, לא זכתה מעולם לראות את בנה.

 

חברי ועדת הבדיקה של משרד הבריאות מעריכים כי ההתרעה במכשיר הניטור שאליו הייתה מחוברת מ' פעלה בעוצמה נמוכה, אך לא יכלו לקבוע חד-משמעית האם ההתרעה הושתקה או שלא פעלה כנדרש. כמו כן, הוועדה מבקרת את בית החולים על כך שלא הוציא מיד אחרי האירוע נתונים מהזיכרון של המכשיר ולא ביצע תחקיר יסודי. בנוסף, המליצה הוועדה לבטל את האפשרות להשתמש בפונקציה של השתקת האזעקה במכ - שירי ניטור בבתי חולים.

 

אחרי הלידה הורדמה והונשמה במשך 5 שבועות

רקע קצר: שבועות ספורים לפני הלידה חלתה מ' בשפעת חזירים, ולקראת סוף ההיריון היא הופנתה אל בית החולים אסף הרופא בשל תנועות מופחתות של העובר. מ' ילדה את בנה בהצלחה, אך מיד לאחר הלידה מצבה הידרדר, הוגדר אנוש והיא הורדמה והונשמה במשך חמישה שבועות. הודות לטיפול המסור של הצוות הרפואי מצבה החל להשתפר עד שהחלה נושמת בכוחות עצמה.

 

ביום בו הפכה מ' לצמח, בני המשפחה הרגישו כי מצבה שוב מידרדר, הבחינו שהיא מזיעה מאוד, נושמת במהירות ובכבדות וכי מדבקות הא.ק.ג והמדיד המחובר לאצבע שלה נופלים שוב ושוב בגלל ההזעה —מה שגרם להפעלת אזעקות חוזרות של המוניטור והגעת צוות המחלקה לבדוק את מ' בכל פעם מחדש. מבדיקת האירוע עלה כי לקראת השעה ‭00:26‬ התחילה ירידה ברמת החמצן בדמה של ‭,'מ‬ כאשר היא מגיעה למצב של דום נשימתי כעבור 12 דקות בלבד, מבלי שאיש מהצוות מבחין בכך. רק חצי שעה אחרי שהתחילה ההתדרדרות, ‭,00:53-ב‬ החלו פעולות ההחייאה.

 

מאסף הרופא נמסר בתגובה:

"מדובר במקרה של יולדת צעירה שלאחר הלידה הידרדרה למצב אנוש, ממנו התאוששה בעקבות טיפול מסור ומקצועי של הצוות ביחידה לטיפול נמרץ. לצערנו הרב עקב צבר נדיר של אירועים במהלך משמרת הלילה, בעת טיפול בחולה אחר, הצוות המופקד על החולה זיהה בעיכוב של מספר דקות מצב של דום לב אצל החולה ונכנס להחייאה. החולה התאוששה מדום הלב אך נותרה עם פגיעה מוחית. אין לתאר במילים את צערו של הצוות המטפל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אסף הרופא.
צילום: שאול גולן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים