שתף קטע נבחר

השר גלנט: לפסול את החברה מהסרטון הגזעני

שר הבינוי והשיכון דורש לפסול ממכרזי מדינה את "באמונה", שניסתה בתשדיר לשכנע דתיים לא לגור ליד "אברג'ילים". "זו אפליה בוטה, הם עודדו הדרה של בני עדות המזרח", כתב גלנט ליועמ"ש

התשדיר הגזעני יוביל לפסילת "באמונה"? שר הבינוי והשיכון יואב גלנט דורש לפסול ממכרזי מדינה את החברה המשווקת את פרויקט המגורים "כרמי גת" בקריית גת, שניסתה לשכנע בסרטון את אנשי הציונות הדתית ולקוחות פוטנציאליים לגור ליד "שכנים כלבבם" - ולא ליד "אברג'ילים".

 

אמש (יום ב') פנה גלנט ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לבחון בהקדם האפשרי את כל דרכי הפעולה החוקיות העומדות לרשות משרד הבינוי והשיכון לפסילת זכייתן של קבוצות מפלות כ"באמונה", במכרזים על קרקעות מדינה.

 

"שימוש בפרסומים סרי טעם, בעלי אופי גזעני, הוא דבר מגונה תמיד, ואולם אני סבור כי הוא מגונה במיוחד שעה שמדובר על זוכה במכרז שעניינו קרקע מדינה. על המדינה לאפשר מתן זכות בנייה בקרקעותיה, שהינן משאב יקר ומוגבל, אך ורק לגורמים המחויבים לשמירה קפדנית על זכויות היסוד להן מחויבת המדינה".

 

גלנט כתב בפנייתו כי הקבוצה, שזכתה בקרקע במתחמי "כרמי גת" בקריית גת, במכרז של רשות מקרקעי ישראל, נוקטת "בשיטות שיווק המאופיינות באפליה בוטה, וכוללות פרסומים הפוגעים ברגשות קהלים רחבים בציבור הישראלי. לדבריו, "הקבוצה השתמשה במוטיבים גזעניים ועודדה הדרה של בני עדות המזרח. דומה כי מטרתה של קבוצה זו היא להביא להדרה מכוונת של קבוצות אוכלוסייה רחבות, באופן שירחיק אותן מרכישת דירה במקום".

 

שר הבינוי והשיכון הדגיש כי המדינה צריכה להבטיח כי קרקעותיה ישווקו תוך שמירה על שוויון, ומבלי לאפשר הדרה של קבוצות כלשהן: "אני סבור כי על המדינה לאפשר מתן זכות בנייה בקרקעותיה, שהינן משאב יקר ומוגבל, אך ורק לגורמים המחויבים לשמירה קפדנית על הנורמות הציבוריות המקובלות, ובמיוחד על זכויות היסוד להן מחויבת המדינה. אין מקום לספק כי הראשונה במעלה בהקשר זה היא הזכות לשוויון, וההימנעות מאפליה".

 

"אודה לך אם תואיל לפעול בדחיפות ולבחון את הדרכים החוקיות לפסילת זכייתן של קבוצות הנוקטות באמצעים אלה במכרזים על קרקעות המדינה", ביקש גלנט מווינשטין. "זאת הן במקרה הספציפי שהובא בפני והן כמדיניות רוחבית-עקרונית בכלל מכרזי הקרקע של המדינה, מכאן ואילך. אציין כי אני רואה חשיבות עליונה לפעולה מהירה בעניין זה, באופן שיבהיר את נחישות המערכת הממשלתית בעניין, ואת מחויבותה לנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת למנוע תופעות מעין אלה".

 

בסרטון נראית משפחה דתית - זוג הורים ושלושה ילדים - בעת הדלקת נרות חנוכה, כשלפתע נשמעות דפיקות חזקות בדלת. לבית נכנסים שני שכנים גסי רוח, עילגים, לבושים באופן מצועצע, המדברים במבטא מזרחי מוקצן, שבין השאר מבלבלים בן נרות החנוכה לבין מנגל. אחד מהם מציג את עצמו כ"אברג'יל". "נעשה איזה נפנוף?",

 

שואל אחד מהם, ובהמשך הם נראים שורפים מרשמלו מעל הנרות הדולקים. בסרטון נרמז שהשכנים הם "מסורתיים", ואחד מהם אף מציין "נביא כנפיים, נביא נקניקיות, מזל שאני חלבי". אב המשפחה המזועזע חולם על מקום מגורים אחר, וקול בסרטון אומר: "רוצים שכנים כלבבכם? לסרוגים יש בית חדש. הצטרפו עוד היום לקהילת הציונות הדתית 'כרמי גת'. באמונה בונים לכם קהילה".

 

מחברת "באמונה" נמסר אתמול בתגובה: "החברה מבקשת להתנצל עמוקות על הסרטון הפוגעני שהועלה הבוקר לרשת. חברת באמונה משרתת מאז ומתמיד את כלל הציבור והמסר הפוגעני שעבר בסרטון אינו דרכנו ונוגד את ערכינו. בהנחיית הנהלת החברה הוסר הסרטון מיידית והחל הליך חשבון נפש ובירור במטרה לבחון כיצד אושר הסרטון. נמשיך להקים שכונות לציבור הדתי בכרמי גת ובמקומות נוספים לכלל הציבור כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים