שתף קטע נבחר

ביוב זורם לים בת"א: "מחרבנים לאנשים על הראש"

200 מיליון קוב של ביוב גולמי הוזרמו לים בשל עבודות תשתית. מנכ"לית עמותת "צלול" טענה בראיון לאולפן ynet כי ניתן היה למנוע את הזיהום, אך הרשויות רצו לחסוך כסף. "זה לא מוצא חירום, יש פתרונות", הסבירה

 

 

 
לא פחות מ-200 מיליון קוב של ביוב גולמי הוזרמו מתחילת השבוע לים בחופים בתל אביב ובהרצליה, שנסגרו עד ליום רביעי, בשל עבודות תשתית של איגודן (איגוד ערים לתשתיות איכות הסביבה). מנכ"לית עמותת צלול, מאיה יעקבס, התארחה באולפן ynet והסבירה איך קורה שבשנת 2015 עדיין מזרימים כמויות אדירות של ביוב לים.

 

"זה ממש לא מצב של אין ברירה", אמרה יעקבס. "לא הגשנו צו מניעה בשל קריסת מערכות התשתית. זו הפעם האחרונה שמאשרים כזה דבר, אלא אם כן ממש ממש אין ברירה. זה לא מוצא חירום, יש פתרונות, זה עולה כסף ורצו לחסוך לעצמם כסף".

 

יעקבס הוסיפה וסיפרה כי קהילת הגולשים בים סובלת מאוד מהזרמת הביוב ועשרות מהם הפגינו מול עיריית תל אביב. "יש אנשים שפשוט מחרבנים להם על הראש, אין לי מילה אחרת", אמרה מנכ"לית עמותת צלול.

 

מאיגודן נמסר בתגובה: "בעקבות עבודות שדרוג ותחזוקה של קווי ההולכה והאיסוף של השפכים בגוש דן, ובהנחיית משרד הבריאות, נסגרו חופי הרחצה בתל אביב עד ליום רביעי. איגודן פועל על פי חוק וקיבל את כל האישורים, כולל מהמשרד לאיכות הסביבה".

 

מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר בתגובה כי "המשרד מצמצם בעבודה ממושכת, קפדנית ומקצועית את עומס המזהמים הזורם לים בעשרות אחוזים. כל בקשה לפעילות תחזוקה נבחנת בקפידה ובמידת האפשר המזרים מונחה למצוא חלופות. במקרה של שדרוג מערכות גדולות ומורכבות הדבר אינו תמיד אפשרי ולמען הבטחת תקינות המערכות ושדרוגן בעתיד וכדי למנוע תקלות והזרמות בעתיד, יש לבצע הזרמה מבוקרת ומפוקחת בזמן מוקצב, ותוך צמצום הפגיעה בציבור ובים. הוועדה להיתר הזרמה דנה בנושא ונתנה היתר זמני. זהו הפתרון הקיים בכל העולם לתחזוק ושדרוג מערכות ביוב".
 
מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "הזרמת הביוב לים נעשית על ידי השפד"ן במסגרת עבודות תחזוקה ולא על ידי העירייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים