שתף קטע נבחר

לא רק טרור: כך מתכנן דאעש להקים מדינה

העיתון הבריטי "גרדיאן" השיג מסמכים פנימיים של ארגון הטרור שמציגים את תוכניתו להקים מדינה בסוריה ועיראק עם משרדי חוץ ואוצר, צבא סדיר וצבא מילואים

אחד המסמכים שהגיעו לידי העיתון הבריטי "גרדיאן" ()
אחד המסמכים שהגיעו לידי העיתון הבריטי "גרדיאן"

 

מדינה בדרך: העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף היום (יום ב') מסמכים פנימיים של "המדינה האיסלאמית" (דאעש) שמציגים את תוכנית ארגון הטרור הסוני להקים מדינה בעיראק ובסוריה עם מחלקות ממשלתיות, משרד אוצר, משרד חוץ, משרד תעשייה, משרד חינוך, תוכנית כלכלית לניהול עצמי ומחנות אימונים לצבא הסדיר ולצבא המילואים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

 

אחד המסמכים משתרע על פני 24 עמודים, והוא חובר בשנה שעברה תחת השם "עקרונות ממשל המדינה האיסלאמית". הוא מפרט תוכניות ליצירת קשרי חוץ, פעולות תעמולה, בקרה מרכזית על נפט, על גז ועל חלקיה החיוניים של כלכלת המדינה החדשה.

 

ארגון עם שאיפות גדולות. מנהיג דאעש אל-בגדדי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ארגון עם שאיפות גדולות. מנהיג דאעש אל-בגדדי(צילום: MCT)

תוכניתו המפורטת של דאעש להקים מדינה עצמאית עם מוסדות משלה מצביעה על כוונתו להישאר באזור לאורך זמן ולהחזיק בהשפעה רבה ולא רק להטיל אימה בפעולות הטרור שלו. אף שהארגון נשבע לעיקרון של אלימות ברוטלית, נראה שהוא מעוניין לקחת על עצמו ניהול תחומים כמו בריאות, חינוך, מסחר, תקשורת ועבודה. ובקיצור, כותב ה"גרדיאן", הוא בונה לעצמו מדינה. 

 

אובמה: "אנו נחסל את דאעש"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה פנה הלילה במסר מיוחד לאומה האמריקנית על רקע הטבח בקליפורניה, ואמר: "איום הטרור על ארה"ב הוא ממשי, אך אנו נתגבר עליו ונחסל את דאעש". אובמה הוסיף כי הוא פנה לקונגרס האמריקני בכדי להעביר חוק שיאפשר לממשל לקבל מימון להגברת הפעילות הצבאית נגד ארגון הטרור, אך הבהיר: "אסור להיגרר למלחמה קרקעית ממושכת בסוריה. אסור שזו תהיה מלחמה בין אמריקה לבין האיסלאם".

 

זו הפעם השנייה שבה הופיע אובמה בפני האומה בשעת צפיית השיא ביום ראשון. בפעם הראשונה עשה זאת הנשיא כשהודיע על חיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן.

 

בתוכנית של ארגון הטרור - הכשרת ילדים להילחם (צילום: AP) (צילום: AP)
בתוכנית של ארגון הטרור - הכשרת ילדים להילחם(צילום: AP)

אובמה הודיע כי יגביר את פעילות הכוחות בסוריה אך לא ישגר חיילים אמריקניים למתקפה קרקעית ממושכת באזורי הלחימה. "בעיראק ובסוריה המתקפות האוויריות כבר מחסלות את מנהיגי דאעש, הן משמידות נשק כבד, מסכלות הובלות נפט, ופוגעות בתשתיות הארגון. ארה"ב תמשיך לספק ציוד ולאמן עשרות אלפי כוחות קרקעיים עיראקיים וסוריים".

 

אובמה הוסיף כי מאז מתקפת הטרור בפריז הוגברו התקיפות בסוריה ובעיראק וכך גם התיאום בין ארה"ב לטורקיה. "אנחנו משתפים פעולה גם עם מדינות מוסלמיות וגם עם מוסלמים כאן בבית כדי להתמודד עם האידיאולוגיה האכזרית שדאעש מקדם באינטרנט", אמר.

 

באחד המסמכים שהגיעו לידי העיתון "גרדיאן" מסוף 2014, נכתב שדאעש מתכנן להקים מחנות אימון נפרדים לכוחות הסדירים ולכוחות המילואים שלו. על פי המסמך, מדי שנה יעברו אנשי המילואים של ארגון הטרור קורס רענון בעדכונים האחרונים של "אמנות השימוש בנשק, התכנון הצבאי והטכנולוגיה הצבאית". עוד נכתב שלוחמי המילואים של דאעש יעברו שיעורים להכרת האויב, וילמדו "איך חיילים של מדינה יכולים להשיג יתרון עליו".

 

המסמכים חושפים לראשונה שדאעש תמיד רצה להכשיר ילדים באמנות המלחמה. מי שצפה בשנה האחרונה בסרטוני התעמולה של דאעש יכול היה למצוא בהם בין היתר ילדים שעוברים אימונים ואף מוציאים להורג שבויים של ארגון הטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים