שתף קטע נבחר

לאחר שלוש שנים בית הדין קבע: "האישה עגונה משטרתית"

3 שנים, 8 פקודות מעצר שרובן לא טופלו - ו-11 דיונים שהבעל לא הגיע אליהן: לבית הדין נמאס מהתנהלות המשטרה, והוא החליט לזמן את מפקד משטרת מסובים לתת הסברים: "האישה מבקשת שיינתן לה יומה בבית הדין, והדבר נמנע ממנה בגלל אזלת ידה של משטרת ישראל"

רשויות האכיפה גוררות רגליים במאבק נגד סרבני הגט: בית הדין הרבני האזורי בתל אביב תוקף את משטרת ישראל המתעלמת מפקודות מעצר שהוצאו לגבר שלא התייצב לדיונים בתביעת הגירושין של אשתו, וקובע: היא "עגונה משטרתית".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הדיין, הרב אליהו אריאל אדרי, ביקר את התנהלות תחנת מסובים, שלא אכפה את הצווים, וזימן את המפקד, סנ"צ לארי סמרה, לתת הסברים לכך בפני בית הדין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בשלוש השנים האחרונות, מאז נפתח התיק, התקיימו 15 דיונים בעניינו – אך ל-11 מהם הגבר כלל לא התייצב. בעקבות כך הוציאו הדיינים שמונה פקודות מעצר שונות נגדו. רק אחת מהן טופלה כראוי, לפני כשנה - אז הוא הופיע לדיון בליווי המשטרה - ואילו שאר הפקודות לא הובילו למעצר, או להבאתו לבית הדין.

 

מפקד משטרת מסובים יזומן לתת עדות

לפני כחודשיים שוב לא התייצב האיש לדיון, והדיינים העירו כי "על פי נתוני מערכת המחשוב, הצווים

ברובם לא טופלו על ידי המשטרה". ההחלטה אז הייתה להחמיר עוד יותר – צו מעצר נגד הבעל לכל שוטר, בלא שחרור בערבות.

 

"מציאות זו – נזק קשה לאישה שאינה נתמכת בטיפול המשטרה – היא בלתי אפשרית", כתב בית הדין. "יש להעביר עותק מהחלטה זו למשטרת מסובים. ככל שלא יתייצב הבעל לדיון הבא, יזומן מפקד משטרת מסובים למתן עדות".

 

גם בדיון הבא, שנקבע לשבוע שעבר, לא התייצב הגבר – וסבלנותו של הדיין אדרי כלפי המשטרה פקעה. בהחלטה שפרסם אתמול (יום א') הזכיר כי "מזכיר ההרכב קיים שיחה עם הגורם המטפל במשטרת מסובים, וביקש לתת קדימות לעניין. על אף שיחה זו, גם לדיון הנוכחי לא התייצב הבעל - והמשטרה לא הגיבה".

 

"בית הדין רואה בפליאה את התנהלות המשטרה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"בית הדין רואה בפליאה את התנהלות המשטרה"(צילום: גיל יוחנן)

 

"לפנינו עגונה משטרתית", תקף הדיין, "האישה העומדת לפנינו מבקשת שיינתן לה יומה בבית הדין, והדבר נמנע ממנה בגלל אזלת ידה של משטרת ישראל. אין צורך להיות בעל לב רחום במיוחד כדי להיות ער כמה נוראה מצוקת האישה שלפנינו, ואין לה מושיע. בית הדין רואה בפליאה את התנהלות המשטרה".

 

אדרי קבע מועד חלופי בעוד כחודשיים, והוסיף: "לדיון זה יש לזמן את מפקד משטרת מסובים למתן עדות והבהרה כיצד בדעתו לטפל במקרה כאוב זה. כמו כן, יש להוציא נגד הבעל פקודת מעצר לכל שוטר, בציפייה שמשטרת ישראל תאכוף פקודת מעצר זו. ככל שיובא הבעל לבית הדין בכל תאריך שהוא, יתקיים מועד דיון לאלתר".

 

הדיין דרש כי עותק מהחלטה זו יועבר למנכ"ל בתי הדין הרב שמעון יעקבי, למנהל אגף עגונות הרב אליהו מימון, ולמפכ"ל החדש של המשטרה רנ"צ רוני אלשיך.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה מקיימת את צווי בית הדין הרבני, ואף הביאה את החשוד מספר פעמים לבית הדין, אך הוא שוחרר על ידו. משטרת ישראל תמשיך במאמציה כדי להביא את החשוד לבית הדין הרבני". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים