שתף קטע נבחר

אחרי 25 שנה: סרבן הגט התגלה ככומר באורוגוואי

הם עלו ארצה עם בנותיהן, אך קשיי קליטה הבריחו את הבעל לדרום-אמריקה, שם נעלם והותיר את אשתו עגונה וללא אמצעי מחייה. אגף עגונות בבתי הדין הרבניים איתר אותו לאחר שנים רבות: סרבן הגט התגלה ככומר מאמין. אחרי 25 שנה - האישה שוחררה

כומר מדרום-אמריקה שולח לאשתו היהודייה גט במטוס לישראל. נשמע כמו סיפור דמיוני, או אפילו התחלה של בדיחה? את האישה, שציפתה עגונה במשך 25 שנה להשתחרר מהנישואים, זה פחות הצחיק – אבל העיקר שהיה לזה סוף טוב. היום היא חופשייה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בהנהלת בתי הדין הרבניים לא זוכרים עוד מקרה שכזה: בני זוג מדרום-אמריקה הגיעו לישראל והשתקעו בערד עם שתי בנותיהם. לאחר שנה של ניסיונות קליטה בארץ, במהלכן כשלו עסקיו של הבעל ומערכת היחסים בין בני הזוג עלתה על שרטון - הוא טס לחו"ל, כביכול כדי לבקר את משפחתו – אך מאז לא חזר.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בינו לבין האישה שנותרה לבדה עם הבנות, ובלי כסף למחייתה, החל נתק חריף. וכשהבינה שלא ישובו לחיות יחד, ניסתה לדבר על לבו דרך הוריו כדי שיסכים לגרשה – אך הדבר לא הועיל. היא הגישה תביעת גירושין לבית הדין – אך האיש התמיד בסירובו, ולא שיתף פעולה.

 

נעלם באורוגוואי

כעבור כמה שנים החליטו הבנות המשותפות לנסוע ולבקר את אביהן ולדבר אל ליבו. לאחר שאיתרו אותו, הפתיע כשהציג להן גט אזרחי שבאמצעותו השתחרר כביכול מהנישואין לאימן - והכיר

להן את אשתו החדשה. אלו נדהמו ודרשו גט דתי עבור האם, אך הוא שוב סירב.

 

בני משפחת האישה המתגוררים באורוגוואי, פנו לרבני המקום וביקשו את עזרתם במאמצי השכנוע – עד שהסרבן התנה לראשונה את מתן הגט בכיסוי חובות ישנים. ואולם לאחר מכן הוא נעלם שוב, ואיש לא הצליח לעלות על עקבותיו.

 

בעקבות כך הועבר התיק לאגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, ששכר את שירותיהם של חוקרים פרטיים בניסיון לאתר את האיש. אלה גילו כי הוא התנצר והפך לכומר באזור מגוריו, כפר נידח ליד אורוגוואי. הם החלו לנהל עימו משא ומתן עד שהסכים להיפגש עם נציג מטעם הקהילה היהודית במדינה.

 

הרב המקומי, גבריאל דוידוביץ', נפגש עם הבעל והסביר לו את חשיבות מתן הגט. המאמצים ארכו חודשים ארוכים, ולבסוף נשאו פרי, בהסכמה עקרונית מצדו לגירושין. לאחר שקיבל לידיו את כל מסמכי הגט מתורגמים לספרדית ומאושרים על ידי נוטריון, על פי דרישתו, נשלח הגט ארצה – ולפני ימים ספורים הוענק לאישה במעמד מרגש, והיא הותרה מעגינותה 25 שנה לאחר שננטשה.

 

"תיקים ללא תוקף תפוגה"

מנהל אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון, אמר: "מדיניות אגף עגונות היא שאין תפוגה לתיקי עגינוּת, והם נותרים פתוחים ופעילים גם אם הקשר בין בני הזוג

ניתק לפני שנים רבות.

 

"אנו רואים לעצמנו זכות גדולה לסייע במקרה זה בהבאת הקץ לסבלה של אישה שננטשה עם בנותיה בידי בעלה, ללא אמצעי מחייה - תוך שנמנעה ממנה הזכות הבסיסית לחירות ולזוגיות. אני מבקש להודות לרב גבריאל דוידוביץ' על סבלנותו הרבה ופעילותו המסורה ללא כל תמורה, עד לסיום פרשייה עגומה זו".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
25 שנות נטישה
צילום: shutterstock
צילום: "המערכת"
"זכות גדולה". הרב אליהו מימון
צילום: "המערכת"
מומלצים