שתף קטע נבחר

פגיעה באשקלון, ירי לחדרה: תחנות כוח בסכנה

נתניהו חשף בוועדת הכלכלה כי תחנות כוח ספגו טילים, וכעת אפשר לפרסם את הפרטים. בעבר יורטה רקטה לאזור "אורות רבין" ותחנת הכוח "רוטנברג" באשקלון נפגעה כמה פעמים - אך לא שותקה. "הירי עוד ישתכלל", מזהיר נתניהו

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף במהלך הדיון היום (ג') בוועדת הכלכלה של הכנסת על מתווה הגז כי תחנות כוח ספגו טילים בשנים האחרונות - וכעת אפשר לפרסם את הפרטים. במבצע צוק איתן ובמבצע עמוד ענן ניסו ארגוני הטרור ברצועת עזה ובראשם חמאס לירות רקטות לעבר מתחמי קצא"א בדרום ולעבר מתחם תחנת הכוח באשקלון, ובחלק מהמקרים אף הצליחו בכך ופגעו במתחם התחנה. בנוסף, נורו רקטות גם לעבר תחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה.

 

הירי לעבר תחנות הכוח באשקלון "רוטנברג" הסב בכמה מהמקרים נזק לרכוש, אך לא שיתק או שיבש משמעותית את פעילות התחנות. חמאס ניצל את העובדה שהמתקן האסטרטגי הישראלי לייצור חשמל לרבבות בתי אב בדרום ממוקם בחלקה הדרומי של אשקלון, קילומטרים בודדים משטח הרצועה - ושם לעצמו כיעד לפגוע בו.

העובדה כי הארובות במתחם גבוהות ונראות היטב בשטח העזתי סייעה לארגוני הטרור לכוון את הרקטות אליהן, ולכן הציב חיל האוויר משגר של סוללת כיפת ברזל בקרבת מקום, ואחד מיעדיה היה לספק הגנה לתחנות הכוח. 

 

במלחמת לבנון השנייה ובמבצע צוק איתן נורו רקטות לאזור חדרה והתפוצצו לא הרחק מתחנת הכוח "אורות רבין". בצוק איתן יורטה רקטה שכוונה לאזור. רקטות אלו של חמאס, לטווחים ארוכים, אינן מדויקות ואינן מונחות, כך שסיכויי הפגיעה שלהן באתר כמו תחנת הכוח הגדולה שנמצאת במקום הם סטטיסטיים בלבד.

 

יחד עם זאת, חיזבאללה - שירה רקטות לאזור לפני כמעט עשור משטח לבנון - מחזיק ברשותו טילים מדויקים עם ראשי נפץ מונחים ב-GPS, לצד מזל"טים מתאבדים. ארגון הטרור הלבנוני מייעד את השימוש באמצעי לחימה אלו לתקיפת אתרים אסטרטגיים, כגון תחנות כוח ובסיסי חיל אוויר.

 

בדיון בוועדת הכלכלה הסביר נתניהו את הצורך במתווה הגז באמצעות חשיפת העובדה שתחנות הכוח ספגו טילים: "נניח שהייתה לנו תחנת כוח אחת. נניח 'אורות רבין'. יש לנו הרבה יותר, יש לנו 15 תחנות. אם הייתה תחנה אחת אני מבטיח שהיינו מגינים עליה מכל משמר. כי אם אתה פוגע בחוליה הזאת אתה גורם שהמדינה תקרוס. אף אחד מאיתנו לא היה חושב לרגע שזה נכון לרכז את כל תחנות הכוח של המדינה במקום אחד. אגב, המקום הזה - כמו כמה תחנות אחרות - ספג טילים. ירי טילים מכוון, והירי עוד ישתכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים