שתף קטע נבחר

אישום: תושבי נצרת תומכי דאעש ערכו מטווחים ותכננו פיגועים

עוד פרשה שבה מעורבים ערבים ישראלים בתמיכה במדינה האיסלאמית: כתבי אישום חמורים הוגשו נגד 5 צעירים שנעצרו לאחרונה. על פי שב"כ והמשטרה, הם השיגו נשק והתאמנו בירי. הנאשם המרכזי תכנן פיגועים בהשראת דאעש

 

חברי החוליה (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
חברי החוליה(צילום: תקשורת שב"כ)
 

עוד כתב אישום נגד קבוצת ערבים ישראלים בגין קשר לכאורה למדינה האיסלאמית: שב"כ והמשטרה עצרו בחודשים האחרונים חמישה צעירים מנצרת שהביעו תמיכה בדאעש, נפגשו בחשאי, השיגו רובים והתאמנו בהם. המעצרים הובילו לכתבי אישום חמורים שהוגשו היום (ג') בעבירות נשק, תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת והשתתפות באסיפות של ההתאחדות.

 

חברי החוליה הם: עבד אל-כרים סלימאן בן 22, שהוא הנאשם המרכזי, ואיתו מחמד סלימאן בן 18, עבד סלימאן בן 23, מוחמד סלימאן בן 19 ומוראד סלימאן בן 27 - כולם מנצרת. 

נשק שנתפס אצל חברי החוליה (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
נשק שנתפס אצל חברי החוליה(צילום: תקשורת שב"כ)

מחקירתם בשב"כ עלה כי במהלך השנה האחרונה פעלו הצעירים להשיג כלי נשק ואף התאמנו בהם, זאת לצד תהליך חזרה בתשובה ומפגשים עִתיים שקיימו, ובמהלכם הביעו תמיכה בארגון דאעש ושוחחו בשבח ה"ג'יהאד נגד הכופרים". במסגרת חקירתם הסגירו הפעילים שני רובים, שבהם ירו בחורשה הסמוכה לנצרת: רובה רוסי מסוג SKS, ורובה קרל גוסטב שעלה להם כ-7,000 שקל.

 

על פי כתב האישום, הנאשמים נהגו לצפות יחדיו בסרטונים הקשורים לדאעש ובנאומים של אנשי דת הקשורים לארגון, ושוחחו על אודות הצורך לבצע ג'יהאד נגד "הכופרים". בכתב האישום נגד סלימאן נכתב: "במהלך המפגשים הביע נאשם מס' 1 את רצונו לצאת לעיראק ולסוריה כדי להילחם לצד כוחות דאעש וכן

את רצונו לבצע פיגוע נגד יהודים".

 

בני משפחתו של מוראד סולימאן דחו את הטענות בכתב האישום. "מוקדם יותר לשפוט את בני", אמרה אמו. "אני בטוחה שאין לו שום קשר לעניין. הוא התארס ודואג לעתיד שלו. אני אישה חולה ובני תמיד מטפל בי ולוקח אותי לבתי חולים. אין לו זמן להתעסק בשטויות".

 

עו"ד סאהר פאר, המייצג את האחים מוחמד סלימאן ועבד סלימאן, אמר: "איסור הפרסום הוסר היום מאחר שהחקירה בעניינו של מעורב נוסף הסתיימה. כתב האישום הוגש לפני יותר מ-15 יום. החשד היה לעבירות יותר חמורות, של חברות בארגון לא חוקי, אך בסוף כתב האישום צומצם לעבירה של תמיכה.

 

"יש בעיה בראיות בכל מה שקשור לטענה שהם תמכו בארגון לא חוקי. התמיכה במירכאות היא בכך שהם צפו בסרטונים של הארגון או דיברו על ההישגים הצבאיים שלו. ברור שלא כל מי שצופה בסרטונים עובר עבירה של תמיכה".

 

לפני כשלושה חודשים הכריז שר הביטחון על דאעש כהתאחדות בלתי מותרת מכוח תקנות ההגנה (שעת חירום), ולפני כחודשיים הכריזה ממשלת ישראל על דאעש - התאחדות בלתי מותרת.

 

לאורך השנה האחרונה הוגשו כמה וכמה כתבי אישם נגד ערבים ישראלים בגין תמיכה בדאעש, ניסיונות להצטרף אליו ואף פעילות במסגרתו. בין השאר, בספטמבר האחרון הואשמה אם לחמישה משפרעם שנסעה לטורקיה בניסיון להצטרף למדינה האיסלאמית. באוקטובר הוגשו כתבי אישום נגד שבעה תושבי הצפון שיצרו קשר עם אנשי דאעש. בפברואר שעבר הוגש כתב אישום נגד תושב נצרת שהתגייס לדאעש ואף לחם בעיראק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תקשורת שב"כ
הרובה שנמצא ברשות החוליה
צילום: תקשורת שב"כ
מומלצים