שתף קטע נבחר

שוב מאשימים את ישראל והיהודים

התופעה הזו מוכרת לנו ואינה חדשה. באופן סיסטמטי, לאחר אירועים גדולים המתרחשים בעולם, אנו חוזים ב"גלי הדף" משניים, המייחסים תמיד את האשמה ואת האחריות לישראל וליהודים

פיגועי הטרור בפריז שהתרחשו לפני כשבועיים וגבו את חייהם של כ-130 בני אדם, קבעו רף חדש של אלימות ושנאה באירופה. הפיגועים כאילו מצאו את העולם המערבי לא מוכן אליהם, על אף תקדים אירועי ה-11 בספטמבר.

 

עוד בערוץ הדעות:

טובה הקבוצה על האחד

לא מתייוונים ולא מתנצלים

הגיבורה האמיתית של חנוכה

השיחדש החדש

קריאה למפכ"ל החדש - עזור לנפגעים

 

רחובות פריז התמלאו לאחר האירועים הרצחניים באלפי נרות ופרחים, ואילו האינטרנט והרשתות החברתיות התמלאו בחומרים משלהם - תאוריות קונספירציה שונות ומשונות, הטוענות לחלקה של ישראל, של המוסד ושל היהודים בפיגועי הטרור שהחרידו את בירת הצרפת.

 

תאוריות הקונספירציה טענו, למשל, כי היהודים ידעו על מתקפת הטרור מראש, ולכן לא הגיעו לעבודה באותו יום שישי שבו אירעה המתקפה וכך נמנעה הפגיעה ביהודי צרפת. תאוריית קונספירציה אחרת גרסה, כי ישראל עומדת מאחורי הפיגועים, משום שזעמה על כך שצרפת הסכימה לספק נשק למצרים, נשק המאיים על ישראל.

 

המתקפה מגיעה גם מכיוונים פחות צפויים. לא רק אתרי האינטרנט, עיתונאים מהעולם הערבי פרסמו תאוריות קונספירציה כאלו ואחרות, שותפים פעילים להם היו גם בלוגרים, אושיות רשת, גורמים אנטישמיים וגורמים אנטי ישראליים מארה"ב, מאירופה ומיתר רחבי העולם.

 

כך כותב מארק גלן, בלוגר אנטישמי חובב תאוריות קונספירציה מארה"ב, בבלוג שלו, ב-16 בנובמבר: "עד שאנשים מתחילים להפנים את העובדה הפשוטה כי אין דבר כזה 'יהודי טוב', וכי היהדות בבסיסה ומרגע הקמתה היא התגלמות מחלת נפש בעלת השראה דתית, העולם כבר צועד בקצב מסוכן לעבר ההרס שלו. אנשי המזרח התיכון הם הראשונים לשלם את המחיר ואחריהם יבוא תור כולם". דברים אנטישמיים מובהקים וקשים ביותר, המערערים על זכות הקיום של ישראל והיהודים.

 

תופעה זו מוכרת לנו ואינה חדשה. באופן סיסטמטי, לאחר אירועים גדולים המתרחשים בעולם, אנו חוזים ב"גלי הדף" משניים, המייחסים תמיד את האשמה ואת האחריות לישראל וליהודים. כך היה, למשל, לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, גם אז נטען, כי יהודים ידעו מראש על המתקפה, נמנעו מלהגיע לאזור מגדלי התאומים ולכן מספר הנפגעים היהודים בפיגועים היה כה מועט.

 

מעניין ומפחיד לראות, כי אפילו לאחר הצונאמי הגדול שהתרחש באסיה, בשנת 2004, צפו

 ועלו תאוריות קונספירציה שונות, הקושרות את ישראל לאירוע הטבע הבלתי צפוי. תאוריות אלו גרסו, כי הצונאמי התרחש בעקבות ניסוי תת ימי שערכה ישראל באזור וגרם לטלטלה האקלימית והגיאולוגית.

 

הרשת החברתית משמשת בשנים האחרונות כר פורה להפצת תאוריות קונספירציה, דעות ורעיונות אנטישמיים. המאבק היחיד העומד לרשות מדינת ישראל בזירה זו הוא המאבק להסרתם של אותם תכנים מסיתים ופוגעניים, דרך פניה למנהלי הרשתות החברתיות ואתרי האינטרנט המובילים. אנו, בליגה נגד השמצה, מקיימים לאורך שנים קשר רציף מול ראשי פייסבוק, טוויטר, יוטיוב ומנהלי רשתות חברתיות נוספות, כדי לפעול למען הסרת תכנים אנטישמיים. ההיענות מצד אותן חברות מעודדת מאוד ושיתוף הפעולה הוא רב. זו, אולי, נקודת האור היחידה בכל הסיפור העגום הזה, שראשיתו עתיקה כימי היהודים בעולם.

 

קרול נוריאל, המנכ"ל בפועל של הליגה נגד השמצה בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים