שתף קטע נבחר

אשת השנה של 'טיים': קנצלרית גרמניה מרקל

השבועון האמריקני בחר במנהיגה הגרמנית לאשת השנה שלו בעקבות ניווט משבר האירו ומשבר הפליטים באירופה: "מרקל הפגינה מנהיגות מוסרית בעולם שבו דבר זה הפך למצרך נדיר". מנהיג דאעש במקום 2 ואחריו טראמפ

מרקל על שער "טיים" ()
מרקל על שער "טיים"
 

 

מגזין "טיים" האמריקני הכריז היום (יום ד') על איש השנה שלו לשנת 2015 - קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. מרקל עמדה בשנה החולפת במרכז החדשות בעולם, בעיקר בעקבות האופן שבו הנהיגה את המשבר הכלכלי בגוש האירו, בייחוד ביוון, ובמשבר הפליטים החמור באירופה. זו הפעם הראשונה זה 29 שנים ש"טיים" בוחר באישה לתואר איש השנה שלו. בכלל, מרקל היא האישה הרביעית לזכות בתואר מאז שנת 1927. הנשים האחרות היו ווליס סימפסון (1936), אשתו של מלך אנגליה לשעבר אדוארד השמיני, מלכת בריטניה אליזבת השנייה (1952) ונשיאת הפיליפינים לשעבר קורסון אקינו.

 

עוד חדשות מעניינות בעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

 

המגזין האמריקני שיבח את מנהיגותה של מרקל בתחומים רבים - ממשבר הפליטים הסורים ועד למשבר החוב היווני. "מנהיגים נבחנים רק כשאנשים לא רוצים להקשיב", מסרה עורכת "טיים" ננסי גיבס בהודעה שפרסמה על זכייתה של הקנצלרית הגרמנייה. "אנגלה מרקל היא אשת השנה של 'טיים' על הדרישה מארצה יותר ממה שרוב הפוליטיקאים העזו, על העמידה התקיפה נגד עריצות ועל שהפגינה מנהיגות מוסרית יציבה בעולם שבו דבר זה הפך למצרך נדיר".

 

מרקל עם פליטים סורים בגרמניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרקל עם פליטים סורים בגרמניה(צילום: רויטרס)

"המנהיגה רבת העוצמה ביותר באירופה היא פליטה מזמן וממקום שבו בלתי ניתן היה לדמיין את הכוח שלה. הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית שבה גדלה אנגלה לא הייתה דמוקרטית ולא רפובליקה. היא היתה מחזה אימה אורווליאני שבו מסך הברזל קיבל ביטוי הלכה למעשה בחומת ברלין.

 

אנשי השנה של "טיים" מאז שנת 2000:

2000: ג'ורג' בוש הבן

2001: רודולף ג'וליאני

2002: חושפות השחיתות בחברת "אנרון"

2003: החייל האמריקני

2004: ג'ורג' בוש הבן

2005: סולן U2 בונו, ביל גייטס ואשתו מלינדה

2006: גולשי האינטרנט

2007: ולדימיר פוטין

2008: ברק אובמה

2009: בן ברננקי

2010: מרק צוקרברג

2011: המפגין

2012: ברק אובמה

2013: האפיפיור פרנסיסקוס

2014: הלוחמים באבולה

2015: אנגלה מרקל

 

מרקל בת ה-61 גדלה במזרח גרמניה והיא מנהיגה את גרמניה המאוחדת מאז 2005. "מרקל כבר התגלתה כשחקנית חשובה ביותר בניהול משברי החוב של אירופה. היא גם הובילה את תגובת המערב לגניבת אוקראינה על ידי ולדימיר פוטין", אמרה גיבס. "אבל האפשרות של פשיטת רגל יוונית איימה על קיום גוש האירו. משבר המהגרים והפליטים קראו תגר על עקרון הגבולות הפתוחים. ולבסוף, הטבח בפריז הקים לתחייה את הרפלקס של סגירת דלתות, בניית חומות ואי אמון באיש".

 

במקום השני. מנהיג דאעש אל-בגדדי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
במקום השני. מנהיג דאעש אל-בגדדי(צילום: MCT)

"בכל פעם מרקל ניצבה בראש", אמרה עורכת "טיים". מרקל הובילה את תוכנית האיחוד האירופי להציע לטורקיה סיוע ולבצע ויתורים בשבילה בתמורה לסיוע בטיפול זרם הפליטים העצום, בייחוד מסוריה, לתוך אירופה. בכלל, עד סוף השנה צפויה גרמניה לקלוט מיליון פליטים לשטחה - מספר מטלטל שכבר גורר ביקורת על מרקל מצד פוליטיקאים בארצה.

 

משבר החוב האירופי, שיוון הייתה במרכזו, גם הציב את מנהיגותה של מרקל במבחן. מתוך 19 המדינות שמשתמשות במטבע האירו, גרמניה הייתה זו שהעבירה הכי הרבה כסף לתוכניות החילוץ הבינלאומיות של יוון - כ-90 מיליארד דולר.

 

גרמניה איזנה את החוב הלאומי שלה בשנת 2014 לראשונה מאז 1969, ומרקל לחצה על שכנותיה ללכת בעקבות צעדי הצנע הגרמניים, בהם העלאת מסים וצמצום ההוצאות וההלוואות.

 

בשנה שעברה זכו בתואר הנחשב הלוחמים בנגיף האבולה הקטלני שגבה במשך שנה את חייהם של יותר מ-6,300 בני אדם, רובם הגדול בגינאה, ליבריה וסיירה לאון. שנה קודם לכן זכה בתואר האפיפיור פרנסיסקוס.

 

מרקל גברה במרוץ איש השנה של מגזין "טיים" בין היתר על מנהיג "המדינה האיסלאמית" (דאעש) אבו בכר אל-בגדדי, שנתן השראה לתומכיו הרבים להילחם בחליפות שהקים בעיראק ובסוריה ולבצע פיגועי טרור במדינות שונות בעולם, בהן תוניסיה וצרפת, וכן על הפעילים בארגון זכויות האדם האמריקני "חיי שחורים נחשבים", אשת הטלוויזיה קייתלין ג'נר, המיליארדר האמריקני ומנכ"ל "אובר" טרוויס קלאניק, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא איראן חסן רוחאני והמיליארדר האמריקני השנוי במחלוקת דונלד טראמפ.

 

מנהיג דאעש הגיע למקום השני, טראמפ לשלישי, ארגון "חיי שחורים נחשבים" לרביעי, רוחאני לחמישי, קלאניק לשישי וג'נר לשביעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים