שתף קטע נבחר

מחבלת המספריים נאשמת בניסיון רצח

בכתב האישום נגד בת ה-16 מהכפר עקב צוין כי תכננה יחד עם בת דודתה לפגוע ביהודים. השתיים יצאו עם תיקי בית ספר מביתן כדי לא לעורר חשד וכשעברו ברחוב הודיעה בת הדודה: "אני רוצה לרצוח את זה". בפיגוע נפצעו פלסטיני כבן 70 ואישה נוספת. קרובת משפחתה חוסלה

המחבלת בת ה-16 שביצעה פיגוע דקירה באמצעות מספריים בשוק מחנה יהודה לפני כשבועיים וחצי, נאשמת בניסיון רצח ובעבירה של החזקת סכין, שמוגדר בחוק כ"חפץ חד באמצעותו ניתן לחתוך או לדקור אדם אחר". 

 

האישום נגדה הוגש הבוקר (ו') לבית המשפט המחוזי בירושלים, ובו נכתב כי הנערה, תושבת הכפר עקב, הגיעה לתחנת הרכבת הקלה ברחוב יפו יחד עם בת דודתה בת ה-14. השתיים שלפו מספריים ודקרו פלסטיני כבן 70 ואישה נוספת. שוטר שהגיע למקום ירה בבת דודתה למוות ופצע אותה. פרקליטות מחוז ירושלים ביקשה לעוצרה את עד תום ההליכים.

 

הנאשמת: בת 16 מהכפר עקב (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הנאשמת: בת 16 מהכפר עקב(צילום: אלי מנדלבאום)
 

 

המחבלות: תועדו במצלמות אבטחה ()
המחבלות: תועדו במצלמות אבטחה
 

באישום נכתב כי יום לפני הפיגוע אמרה קרובת משפחתה של המחבלת כי ברצונה לבצע פיגוע לאומני רצחני כנקמה על מות אחיה ב-2013. ביום הפיגוע, ב-23 בנובמבר, הן יצאו מביתן כשעל גבן תיקי בית ספר כדי לא לעורר חשד בקרב בני משפחתן. הן נסעו באוטובוס לירושלים ולאחר שהתפללו במסגד אל אקצה, רכשו שני זוגות מספריים כי בצע באמצעותם את הפיגוע. אז עלו לרכבת הקלה וירדו בסמוך לעיריית ירושלים. משם צעדו ברחוב יפו, במטרה למצוא יהודים כדי לפגוע בהם.

 

סמוך לשעה 11:00 בתחנת הרכבת של שוק מחנה יהודה, השאירו השתיים את תיקי בית הספר בתחנת הרכבת ועזבו את המקום. מאבטח הרכבת הקלה שהבחין בכך קרא להן לחזור לקחת את תיקיהן וכך עשו. הן המשיכו להתהלך ברחוב יפו, ובדרך הצביעה קרובת משפחתה של הנאשמת על עוברים ושבים ברחוב, ואמרה: "אני רוצה לרצוח את זה". (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

בשעה 11:20 לערך הגיעו השתיים לאזור לשכת הבריאות ברחוב יפו. קרובת המשפחה ניגשה מאחור לספסל שעליו ישב אותה עת יוסוף אלחרוב, פלסטיני כבן 70, ודקרה אותו בעורפו ובגבו באמצעות המספריים, במטרה להמיתו. הוא נמלט משם מדמם. השתיים המשיכו בדרכן כשהן אוחזות ומניפות כל אחת מספריים בידה.

 

אדם כבן 64 התקדם בריצה לכיוון האירוע. קרובת המשפחה של הנאשמת פנתה לכיוונו, הניפה לעברו את המספריים וניסתה לדקור אותו שעה שהנאשמת עמדה לידה, מניפה את המספריים מעל ראשה בתנועת דקירה כלפי הסובבים. 

 

דוד אשור, בעל חנות תכשיטים הסמוכה למקום, מיהר לכיוונה של המחבלת, היכה אותה באמצעות כיסא והנאשמת נפלה לקרקע. בת דודתה הניפה את המספריים לעברו של א' עד לשלב בו ירה בה באמצעות אקדח שנשא עמו. שוטר שעבר במקום עם ניידת משטרתית, הצטרף אליו  וירה לעברן. מותה של בת הדודה נקבע במקום.

  

מקורות פלסטיניים דיווחו כי המחבלת הפלסטינית שנורתה למוות היא הדיל ווג'יה עוואד, בת 14 משכונת אל-מטאר במחנה הפליטים קלנדיה. אחיה מחמוד ווג'יה עוואד מת בדצמבר 2013, שבעה חודשים לאחר שנפצע בעימותים עם כוחות צה"ל בתוך מחנה הפליטים.

 

מוחמד, אחיה הגדול של הנאשמת, אמר בבית המשפט: " לא ידענו שהיא רוצה לבצע פיגוע, אנחנו בכלל לא יודעים למה לעשות את זה. ידענו רק שהיא הולכת לבית הספר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבלות: תוקפות במספריים
צילום: חטיבת דובר המשטרה
המספרים ששימשו את המחבלות
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים