שתף קטע נבחר

יום היסטורי בסעודיה: 4 נשים זכו בבחירות

980 נשים התמודדו בבחירות הראשונות בסעודיה שבהן גם נשים יכלו לבחור ולהיבחר, ארבע נבחרו עד כה למועצות עיר - בהן אחת למועצת מכה הקדושה. "בכיתי, עכשיו לנשים יש קול", סיפרה סעודית - ואמרה שהצביעה לגבר

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

היסטוריה בסעודיה : אישה זכתה במושב במועצת העיר מכה, בבחירות הראשונות בממלכה שבהן נשים היו יכולות להשתתף. כך מדווחים היום (יום א') כלי תקשורת בממלכה הסונית השמרנית. סעודיה הייתה המדינה האחרונה שאפשרה רק לגברים לבחור ולהיבחר, אבל בסוף השבוע סוף-סוף גם נשים הלכו לקלפיות, ואחת מהן - סלמה בינת חיזאב אל-אוטייבי - נבחרה למועצת מדרקה, רובע בעיר מכה הקדושה למוסלמים. והיא כנראה לא היחידה: לפי עיתון סעודי, שלוש נשים נוספות נבחרו למועצות ערים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

יותר מ-6,000 גברים וכ-980 נשים התמודדו בבחירות לרשויות המקומיות. יותר מ-130 אלף נשים נרשמו לקראת הבחירות כדי להצביע, בהשוואה ל-1.35 מיליון גברים. הבחירות נתפשו כצעד קטן אבל משמעותי, במסגרת תהליך ההיפתחות המסוים של סעודיה כלפי נשים, ומתן כבוד רב יותר מצדה כלפי זכויות הנשים ותפקידן בחברה הסעודית. התוצאות הרשמיות יוכרזו במהלך היום על ידי המשרד לעניינים מוניציפליים בממלכה, ועל פי הערכות מספר הנשים שנבחרו למועצות עירוניות יהיה גדול יותר. 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
לפי העיתון הסעודי "אל-עוכאז", מונא אל-עמירי זכתה במושב במועצת העיר תאבוכ שבצפון המדינה. שתי נשים אחרות נבחרו למועצת העיר אל-אחסאא במזרח סעודיה. לפי הדובר הרשמי של הבחירות המוניציפליות בסעודיה, ג'דיע אל-קחטאני, 24 אחוזים מהמצביעים לראשונה בעלי זכות הבחירה היו בוחרות.

 

אחת הנבחרות: "הציבור נתן בי אמון"

מעסומה אל-עבד א-רדא זכתה במושב במועצה העירונית בעיר אל-אחסאא שבמזרח סעודיה. בראיון לעיתון "אל-עוכאז" היא סיפרה שהיא שמחה להיות האישה הראשונה בסעודיה שנבחרת למועצת העיר אל-אחסאא. "ציפיתי שאשיג את התוצאה הזו בגלל האמון שלי באנשים שסביבי והאמון שלהם בי שאני ראויה להיות במועצה העירונית", היא אמרה והבטיחה לכל מי שהצביע עבורה - וגם מי שלא - שהיא תפעל לקיים את כל הבטחות הבחירות שלה.  

 

"עכשיו לנשים יש קול", אמרה עוטאף מרזוק, אחרי שהלכה בפעם הראשונה בחייה לקלפי, בבית ספר בבירה ריאד. "בכיתי. זה משהו שרק ראינו בטלוויזיה כשהוא קורה במדינות אחרות". ולמרות הנוכחות של נשים ברשימה, מרזוק בחרה דווקא במועמד גבר, עקב עמדותיו. "בחרתי בגבר, אבל אני מקוה שאישה תנצח", אמרה.

   

בתזכורת לפערים העצומים בסעודיה בין המינים, הקלפיות היו מופרדות - קלפיות לגברים וקלפיות לנשים. מוחמד אל-שמארי, שהסיע את בתו - מורה - אמר כי הפציר בה לבחור: "אנחנו רוצים לשבור את המחסום הזה. כל עוד יש לה את המקום שלה, בלי להתערבב עם גברים, מה מונע ממנה לבחור? אנחנו תומכים בכל דבר שלא נוגד את השריעה".

 

המועצות המקומיות הן הגוף הממשלתי היחידי בסעודיה שהאזרחים הסעודים יכולים לבחור את נציגיהם אליו. זו הפעם השלישית בעשורים האחרונים שבה לגברים הסעודים מותר להצביע. סעודיה היא אחת המדינות בעלות הרקורד הגרוע ביותר בזכויות אדם ובזכויות נשים. בין השאר היא המדינה היחידה בעולם שאוסרת למעשה על נשים לנהוג בכלי רכב ואינה מוכנה להנפיק להן רישיונות נהיגה. בשנים האחרונות יצאו כמה פעמים נשים סעודיות ל"נסיעות מחאה" במכוניות בקריאה לבטל את האיסור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים