שתף קטע נבחר

יעלון על סכנת מעצר לוחמי צה"ל בחו"ל: תופעה בלתי נסבלת, צביעות

דולב אוחיון, לוחם סיירת רימון שפרסם "יומן מלחמה מצולם", מתכוון לדלג על בריטניה במסעו באירופה. הפרסום ב-ynet על אודות קצין שלחם ב"צוק איתן" שנעצר בלונדון מדאיג רבים. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הודיע שיעמיד לרשות הלוחמים כל סיוע נחוץ והורה לאסור כניסת חברי "שוברים שתיקה" לכל פעילות עם צה"ל

 

דולב אוחיון. "לא אסע לבריטניה" ()
דולב אוחיון. "לא אסע לבריטניה"


מעצרו בלונדון של קצין צה"ל שלחם ב"צוק איתן" שנחשף שלשום (שבת) ב-ynet מעורר דאגה בקרב לוחמים בסדיר ובמילואים שלחמו בקיץ שעבר במבצע ברצועת עזה ומתכוונים לצאת לטיול בחו"ל. חלק מהשמות הופצו על ידי דובר צה"ל כשזכו בצל"שים ותעודות הערכה, וחלקם הגיעו לארגונים הפלסטיניים אחרי שהלוחמים עצמם פרסמו פוסטים ברשתות החברתיות ובאתרי החדשות. הערב הגיב שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בצורה חריפה והבטיח להעמיד לרשות הלוחמים את כל האמצעים כדי להגן עליהם.

 

"מדינת ישראל מגבה את הלוחמים והמפקדים שיוצאים להילחם למענה", אמר יעלון, "נדע להגן על כל אחד מהחיילים אם גורם כזה או אחר ירדוף אותם וינסה לפגוע בהם בזמן שהותם בחוץ לארץ. זו תופעה מקוממת ובלתי נסבלת, ואין לנו כל כוונה להתפשר במאבק למען חיילי צה"ל. נעמיד לרשות מי מחיילינו שיירדף את כל האמצעים שיש ברשותנו כדי להגן עליו. אנו מודעים לניסיון הנואל של ארגונים שונים להוציא את דיבתנו רעה ואת דיבתם של חיילי צה"ל רעה ברחבי העולם, וזה מאבק שמחייב אותנו לחשוף את פרצופם האמיתי של אותם אנשים במקביל להגנה על החיילים. גם אני חוויתי רדיפה אישית כזו במדינות שונות בעולם, אבל אסור שהדבר ירפה את ידינו".

שקרים וצביעות. השר יעלון מגיב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שקרים וצביעות. השר יעלון מגיב(צילום: עידו ארז)
 

שר הביטחון האשים ב"צביעות ובתעמולה שקרית נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל", וציין כי זהו חלק ממסעות הדה-לגיטימציה. "לכן גם הוריתי לאסור את כניסתם של חברי 'שוברים שתיקה' לכל פעילות עם צה"ל. אם אנשיו היו באמת חרדים למוסר שלנו, כפי שאנו דואגים וחותרים לשמור על ערכי המוסר שלנו, הם היו פועלים מול צה"ל באופן ישיר, ולא משחירים את פני חיילינו בחוץ לארץ. בעבר היו ניסיונות לברר אירועים ומקרים שאנשי 'שוברים שתיקה' הצביעו עליהם, והם עלו בתוהו. ככל שחלף הזמן התברר שמדובר בארגון הפועל ממניעים זדוניים, ונגד תופעות שכאלו ניאבק בחורמה".

 

דולב אוחיון (22), לוחם סיירת רימון שפרסם ברשת "יומן מלחמה מצולם", אמור לצאת לטיול באירופה, אבל כעת החליט לא להיכנס לבריטניה: "אירופה ככלל היא מקום בסדר, אבל בריטניה ידועה בגישה הבעייתית שלה. אני ככל הנראה לא אכנס לשם".

 

על החשש ממעצר הוא סיפר: "זה לא נעים אבל אנחנו מאמינים בצדקת הדרך ויודעים שפעלנו לפי החוק ולפי הפקודות. גם אם יעצרו אותנו וינסו לחקור אותנו, המדינה תיתן לנו את הגיבוי ותעמוד מאחורינו. כשפרסמתי את היומן לקחתי את האפשרות הזאת בחשבון. השם שלי מופיע היום בבלוגים של חמאס בתור מבוקש. זה לא מפתיע אותי. חשפתי את האמת שלי כדי לנפץ את השקרים של הארגונים הפלסטיניים ואני עומד מאחורי כל מה שעשינו".

 

גם יאיר, ששירת כמפקד צוות ביחידת חי"ר והשתחרר בשנה שעברה, חושש מפני מעצר. לדבריו, לאחר שהבין כי ארגונים אוספים שמות של לוחמים ברצועת עזה, החליט להסיר פוסטים ותמונות שהעלה לרשת. "באותם ימים הייתה הרגשה של מלחמה על הבית וזה גרם לי ולאחרים לקבל תמיכה מהחברים ומהמשפחה", הסביר. "אמרתי לעצמי שלמרות שאני יודע שעשינו הכול לפי הספר, אני לא צריך לתת חומר לאויבים שלנו להכפיש את חיילי צה"ל. אני מקווה שהמדינה תדע להגן על מי שהיא שלחה לקרב גם כשהם יוצאים לטייל מעבר לגבולות המדינה ולא תשכח אותם".

 

חיים תמם, מילואימניק בן 57 ממבשרת ציון, שנפצע בעת שהפעיל ציוד מכני לאיתור מנהרות טרור ברצועת עזה ושמו פורסם לאחר שזכה באות הערכה מטעם הרמטכ"ל, הגדיר את המעצר בבריטניה "מביש".

חיים תמם. "זה בלתי נתפס" (צילום: אתר גבורה) (צילום: אתר גבורה)
חיים תמם. "זה בלתי נתפס"(צילום: אתר גבורה)

המכתב שנשלח לשר הביטחון:

 

חיילי צה"ל בצוק איתן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חיילי צה"ל בצוק איתן(צילום: גיל יוחנן)

"זה לא נתפס שרוצים לעצור אדם שהתגייס כדי להגן על המדינה שלו ועל אזרחים חפים מפשע בשעה שהם ספגו מטחי טילים בכל יום", אמר. "אם היו עוצרים אותי הייתי מצפה מהמדינה שתעשה הכול כדי לשחרר אותי. כרגע הדבר החשוב ביותר זה שחייבים לטפל במעצרים האלה בצינורות המקובלים ובכל דרך שיש. המדינה חייבת להגן על כל החיילים שנלחמו באופן מיידי, גם אם זה אומר לפתוח חמ"ל מיוחד שבו חיילים יוכלו לבדוק לפני שהם טסים אם יש סכנה שהם ייעצרו".

 

במקביל פנו קצינים וחיילים במילואים מטעם תנועת "אזרחים במילואים", שהוקמה לאחר צוק איתן, לשר הביטחון יעלון בדרישה שינקוט צעדים נגד ארגונים כדוגמת "שוברים שתיקה" אשר, לדבריהם, פוגעים בלגיטימציה של הלוחמים.

 

"אנו מוטרדים מקריאת ארגונים ישראליים להעמיד חיילי צה"ל לדין על התנהלות בלתי מוסרית ופושעת", נכתב במכתב שנשלח ליעלון. "אנו קוראים לשר הביטחון להגן על חיילי צה"ל, בסדיר ובמילואים, חברינו לנשק, מפני ארגונים המכרסמים בחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית. אנו נתייצב בכל פעם שניקרא ונפעל לפי אמות המידה והמוסר של צה"ל שהורגלנו להן ושאנו נשענים עליהן. אנו מבקשים ממך ומהמשלה - תנו לנו גב".


פורסם לראשונה 13/12/2015 21:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילי צה"ל בגבול רצועת עזה בצוק איתן
צילום: רויטרס
מומלצים