שתף קטע נבחר

המפה החדשה מציגה: כך הוצפה אופקים תוך שעתיים

מכ"ם גשם בשילוב מפה אינטראקטיבית חדשה מציגים לפי שעות כיצד הציפו משקעים אזורים בדרום. אזורים שלמים בנגב נצבעו בברד לבן, ובאופקים הוצפו רחובות באזור שבו נהרג אדם בהצפות לפני שנתיים. תושב העיר: "מערכת הניקוז לא מספיק טובה, למרות שהתרענו. מזל שהיום לא נהרג אף אחד"

 

 

המערכת החורפית שהחלה בלילה (בין שבת לראשון) הובילה למראות נדירים באזור מצפה רמון שכוסה בלבן, אך כמות המשקעים הגדולה בדרום גם גררה הצפות רבות בכבישי הנגב, ומתוך כך גם חסימות ואי נוחות רבה לתושבי האזור. מכ"ם גשם חדשני מראה את נתיב העננים והגשם ברחבי הארץ בזמן אמת - וכיצד רחובות שלמים באופקים, לדוגמה, הוצפו בתוך שעתיים בלבד, באותו האזור בדיוק שבו נהרג אדם בהצפת ענק לפני שנתיים.

 

תושבי הדרום מוזמנים לשלוח אלינו סרטונים ותמונות ממוקדי ההצפות באימייל האדום

 

 
 (צילום: govmap) (צילום: govmap)
(צילום: govmap)

רחוב קיבוץ גלויות באופקים קבור במים (צילום: זכריה אהרון) (צילום: זכריה אהרון)
רחוב קיבוץ גלויות באופקים קבור במים(צילום: זכריה אהרון)
 

  

בעיצומה של הסערה הושק פיתוח חדש המאפשר לצפות בעוצמת הגשם בזמן אמת על גבי מפת ישראל. המערכת שפותחה על ידי "טלדור", בשיתוף המרכז למיפוי ישראל והשירות המטאורולוגי, מאפשר לצפות בנתוני עוצמת הגשם ולעקוב אחרי תנועת העננות ברמת השכונה ואף הרחוב הרלוונטי. מנכ"ל טלדור, נתי אברהמי, אמר: "נמשיך לספק למרכז למיפוי ישראל שירות ראשון במעלה, תוך הקפדה על קדמה ומצוינות טכנולוגית, לצד עמידה בזמנים שהוקצבו". נסו בעצמכם בלינק הבא וצפו בסרטון שהכנו עבורכם:

 

 

בשל תנאי מזג האוויר הקשים נסגר כביש 40 בנגב בשעות אחר-הצהריים לתנועה מצומת ציפורים לצומת הרוחות. כמו כן נחסם כביש 90 לתנועה לכל הכיוונים ממלונות ים המלח לעין גדי בעקבות זרימה חזקה בנחל חבר. כביש 222 בנגב נחסם לתנועה בשני הכיוונים מבסיס צאלים למשאבי שדה בעקבות הצפות. המשטרה המליצה לנהגים לפנות לדרכים חלופיות.

 

אך בעוד הדרום ראה משקעים רבים, המערכת החורפית לא הייתה אחידה בכל חלקי הארץ, ואזורים שונים נשארו כמעט יבשים. באזור מצפה רמון ירד בצהריים מטר ברד חזק בן כשעה, והאדמה נראתה כאילו כוסתה בשלג. 

  


 

ליד קיבוץ משאבי שדה, היום (צילום: איתי לוין) (צילום: איתי לוין)
ליד קיבוץ משאבי שדה, היום(צילום: איתי לוין)

הצפות בכביש 90 בנגב (צילום: משה עבאדי) (צילום: משה עבאדי)
הצפות בכביש 90 בנגב(צילום: משה עבאדי)
 

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)
 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

אזור מצפה רמון, היום  ()
אזור מצפה רמון, היום

 (צילום: רינה טוויטו) (צילום: רינה טוויטו)
(צילום: רינה טוויטו)

נחל צין עולה על גדותיו (צילום: אריאל גרוסמן) (צילום: אריאל גרוסמן)
נחל צין עולה על גדותיו(צילום: אריאל גרוסמן)
 (צילום: שחר וייסמן) (צילום: שחר וייסמן)
(צילום: שחר וייסמן)

 

 

תושבי אופקים: "התרענו שהניקוז בעיר לא טוב"

זכריה אהרון, תושב אופקים, סיפר ל-ynet כי הרחוב שהוצף בעיר הוא אותו הרחוב שבו קרה אסון לפני שנתיים, כשגדר קרסה על בוגיד סיידא ז"ל והוא נהרג. "היה שבר ענן רציני מאוד, כמו לפני שנתיים" סיפר אהרון. "כמות הגשמים הייתה מעל ומעבר לכל דמיון, והכבישים לא הכילו את כל המים. הניקוזים בעיר עדיין לא מספיק טובים, למרות שהתרענו. אותו דבר כמו לפני שנתיים חזר היום ומזל שהיום לא נהרג אף אחד, אבל בפעם הבאה עלול להתחולל אסון נוראי".

הצפות בבתי תושבים באופקים: "התרענו שהניקוז לא טוב" (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
הצפות בבתי תושבים באופקים: "התרענו שהניקוז לא טוב"(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)
 

אהרון הוסיף: "היו הצפות בכמה מקומות באופקים. חברים שלי נתקעו עם הרכבים בכניסה לעיר. חייבים להשקיע פה תקציבים כדי לפתור את בעיית הניקוז. העירייה מנסה אבל זה גדול עליה מבחינה תקציבית. צריך לשנות את הגבהים של הכבישים וליצור תשתית ניקוז חדשה. מאיפה ראש העירייה יביא תקציבים? הממשלה צריכה להתערב".

 

מעיריית אופקים נמסר: "בעקבות שבר ענן שפקד הערב שכונה באופקים וגרם להצפות בבתים מסוימים, התייצבו עובדי מחלקת התעבורה ושפ"ע של עיריית אופקים ששאבו וניקו את בתי התושבים ובעזרת ביוביות סייעו לספוג ולפנות את ההצפה. תוך פחות משעה התמודדו עובדי העירייה עם נזקי מזג האוויר בהצלחה ומנעו עוגמת נפש גדולה בקרב התושבים".

מזג אוויר סוער באופקים ( צילום: בראל אפרים) ( צילום: בראל אפרים)
מזג אוויר סוער באופקים( צילום: בראל אפרים)
 
על פי חזאי "מטאו-טק" צחי וקסמן, "מזג האוויר יחסית מעונן, הטמפרטורות נמוכות וכך גם הקרינה. לכן הברד הצטבר לשכבה מסוימת. בכך הוא מקרר את עצמו ולכן הוא נשאר על הקרקע. אם השמש הייתה יוצאת, או אילו ירד גשם, השכבה הייתה נמסה. כשתנאי מזג האוויר מאפשרים - הברד יכול להישאר על הקרקע גם כמה שעות".
 

הוא הוסיף כי "משעות הצהריים נוצרו ענני סערה מעל דרום הארץ וגרמו לתופעות השכיחות לאותם עננים: ברד כבד, גשם חזק ורוחות חזקות. אלו המאפיינים של ענני קומולוניבוס (עננים בדרגת התפתחות הגדולה ביותר שקיימים בטבע), והם חוללו את המראות המיוחדים שראינו בדרום. ברד כבד כפי שירד היום בנגב אופנייני יותר למערכות חורפיות במיוחד כאשר במרבית אזורים בארץ מזג האוויר גשום וסוער במידה רבה אף יותר.

 

"מה שנדיר יותר זה שבצפון לא יורד כמעט גשם ואנחנו באמצע דצמבר, יש תחנות רבות בצפון שלא ירדו אפילו 15% מהכמות הממוצעת לעונה .לעומת זאת, בתחנות בדרום יש את אותה כמות גשמים שירדה בצפון. עד כה המערכות שפוקדות את המזרח התיכון יותר פוקדות את מרכז הארץ ודרומה, מאשר את הצפון".

ענני סערה בצומת בית קמה (צילום: סאני ביטון) (צילום: סאני ביטון)
ענני סערה בצומת בית קמה(צילום: סאני ביטון)
בינתיים, אפיק בכל שכבות האטמוספרה מעל אזורנו ממשיך לגרום למזג אוויר בלתי יציב. גם הלילה יירד גשם ירד לפרקים ברוב אזורי הארץ, ייתכנו סופות רעמים וברד, וקיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום. בים התיכון תנשב רוח דרום מזרחית עד דרום מערבית במהירות 30-15 קמ"ש. גובה הגלים: מ-60 ס"מ עד 1.6 מטרים.

 

הטמפרטורות החזויות להלילה ולמחר: קריית שמונה 18-11, קצרין 15-7, צפת 13-6, טבריה 20-11, נצרת 16-9, תל אביב 18-11, ירושלים 13-7, אשקלון 18-12, עין גדי 20-14, באר שבע 17-9, ערד 14-8, מצפה רמון 12-7,

אילת 20-11.

 

מחר (שני) עד שעות הצהריים יירד גשם מקומי בעיקר במרכז הארץ ובדרומה וקיים חשש לשיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח. בהדרגה ייעשה מעונן חלקית, הגשם ייפסק ותחול עלייה קלה בטמפרטורות.

 

ביום שלישי יהיה מעונן חלקית ועדיין ייתכן גשם מקומי, בעיקר במישור החוף. הטמפרטורות יהיו רגילות לעונה. ביום רביעי יהיה מעונן חלקית עם טמפרטורות רגילות לעונה. משעות אחר הצהריים ייתכן גשם מקומי בעיקר במישור החוף. ביום חמישי יהיה מעונן חלקית עד מעונן וירד גשם בעיקר במישור החוף. אחר הצהריים תיתכן התחזקות של הגשמים.


פורסם לראשונה 13/12/2015 15:57

 

אור רוזנטל ורענן בן צור השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זכריה אהרון
אופקים מוצפת
צילום: זכריה אהרון
צילום: איתי לוין
משחקים בברד ליד משאבי שדה, היום
צילום: איתי לוין
מומלצים