שתף קטע נבחר

לקוחות של "ביטוח ישיר?" יתכן שתקבלו החזר

בעקבות בקשה לייצוגית הודתה החברה שגבתה בטעות ריבית לא תקינה על ביטוח דירה ורכב. בפשרה היא הסכימה להחזיר ללקוחות מאות אלפי שקלים

הסדר פשרה שאושר לאחרונה בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד חשף כי "ביטוח ישיר" גבתה כ-770 אלף שקל מיותרים ממבוטחי רכב ודירה. לפי ההסדר, החברה תשיב ללקוחות את המגיע להם ותעביר תרומה לעמותת אור ירוק ולבית החולים "שיבא" תל השומר.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

תקנות דמי ביטוח באשראי מגבילות את תוספת הריבית שרשאיות חברות הביטוח לגבות מלקוחות. התקנות קובעות כי תוספת הריבית לביטוחים אישיים לא תעלה על שיעור של 6% במקרה של הצמדה למדד ועל 10% כשההצמדה היא למטבע חוץ.

 

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה לפני כשנה נגד "ביטוח ישיר" (איי.די.איי) טען המבקש גל אבידן כי היא הפרה את התקנות, וגבתה דמי אשראי העולים על השיעור המותר, תוך הטעיית המבוטחים והתעשרות על חשבונם שלא כדין. בית המשפט התבקש לפיכך להורות לחברה להפסיק לפעול בניגוד לחוק ולהשיב לכלל המבוטחים שנגבתה מהם ריבית עודפת בשבע השנים האחרונות סכום כולל של 58 מיליון ו-548 אלף שקל.

 

לאחר שביטוח ישיר הודתה כי גבתה דמי אשראי גבוהים מהמותר, לטענתה בתום לב בשל טעות טכנית במערכת המחשוב, היא החלה במשא ומתן עם אבידן, שבתומו הם הגיעו להסדר פשרה.

 

בנוסח ההסדר, שהוגש באחרונה לאישור בית המשפט המחוזי, הוסכם כי הסכום הכולל שנגבה ביתר מהלקוחות שערכו ביטוחי רכב ודירה בשבע השנים האחרונות עומד על 768,093 שקל כולל הפרשי הצמדה וריבית עד ליום הגשת הבקשה.

 

ביטוח ישיר התחייבה לשלם לזכאים פיצוי ישיר ומלא ככל שהוא עולה על 20 שקל, באמצעות המחאות שיישלחו בדואר. הסכומים שיצטברו מההמחאות ייפרעו בתוספת הפיצוי למבוטחים שזכאים לפחות מ-20 שקל, ויועברו כתרומה לעמותת אור ירוק ולבית החולים שיבא תל השומר. בנוסף התחייבה ביטוח ישיר שלא לגבות יותר דמי אשראי שלא לפי החוק.

 

שני הצדדים טענו שמדובר בהסדר פשרה שמיטיב עם המבוטחים וכולל פיצוי מלא על הנזק שנגרם להם. הם הזכירו כי תביעות דומות התנהלו נגד חברות ביטוח נוספות, כמו הראל, שגם בהן אושרו הסדרי פשרה דומים, ואף פחות טובים מזה. בנוסף הוסבר כי ההחזר ניתן רק למבוטחי רכב ודירה, כיוון שבביטוח תאונות אישיות לא נגבו דמי אשראי כלל.

 

השופטת הדס עובדיה אישרה את הסדר הפשרה, שלדעתה מהווה פתרון ראוי הוגן ויעיל עבור חברי הקבוצה (מבוטחי רכב ודירה ששילמו באשראי ונגבתה מהם ריבית גבוהה מהמותר בחוק). לטעמה, ההסדר במתכונתו מקדם את תכליות התובענה הייצוגית – מרתיע את המבטחות מפני הפרות חוק ומעניק סעדים ראויים.

 

השופטת אפילו לא מצאה לנכון למנות בודק – מומחה שיבדוק את ההסדר – כיוון שהחישובים והמידע שניתנו לה מחברת הביטוח, כולל החישוב המדוקדק של סכומי הכסף שייגרעו ממנה בעקבות הפשרה, מעידים על כך שהפיצוי סביר והוגן דיו.

 

בנוסף, אישרה השופטת את הגמול לתובע ושכר הטרחה שעליהם הסכימו הצדדים: 52,500 שקל כגמול לתובע ו-163,800 שקל לעורך הדין שלו. עם זאת, הסכומים הללו ישולמו בהדרגה, עד שידווח לבית המשפט כי הסדר הפשרה בוצע במלואו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים