שתף קטע נבחר

מחיר האפליה: הסופרלנד יחלק 4,000 כרטיסי חינם לתלמידים ערבים

תביעה שהוגשה בעקבות אפליית תלמידים ערבים הובילה להסכם פשרה, שבמסגרתו יחולקו ל-25 בתי ספר 4,000 כרטיסים לבילוי במקום

פארק השעשועים סופרלנד בראשון לציון יפצה תלמידים ערבים בכרטיסי כניסה חינם ל-4,000 תלמידים. כך הוחלט בהסכם פשרה בין התובע עבד קאדר נסאר לבין הנהלת הפארק, שנתיים וחצי לאחר שנטען כי נקטו מדיניות של אפליה כלפי תלמידים שביקשו לבלות במקום.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הסופרלנד בראשון לציון. הכרטיסים בתיאום מראש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הסופרלנד בראשון לציון. הכרטיסים בתיאום מראש(צילום: מוטי קמחי)

הפרשה התפוצצה ביוני 2013. המורה חאלד שקרה מיפו יצר קשר עם הסופרלנד כדי להביא לשם את תלמידיו ליום כיף לכבוד סיום שנת הלימודים. להפתעתו התחוור לו כי במקום מופעלים ימים נפרדים ליהודים ולערבים. התובע טען כי מדובר בנזק למגזר כולו, והעריך את הנזק הכולל ב-150 מיליון שקלים.

 

בסופרלנד דחו את הטענות שעלו מהתביעה וייחסו להם אפליה על רקע גזעי. לטענתם, הסופרלנד פותח את שעריו לרווחת כל הציבור בישראל במהלך כ-140 ימים בשנה. בימים אלו יכול כל מאן דהוא לרכוש כרטיס לפארק וליהנות מהבילוי בו. עוד נטען כי ימי הבילוי המופרדים לערבים ויהודים אינו גזעני, אלא נובע מכך שמפגש בין תלמידים משתי קבוצות אלה, שלא רגילות להיות זו במחיצתה של זו, יוצר, כעניין שבשגרה, הפרות סדר ותגרות, פוגם משמעותית ביכולת להפיק הנאה מהבילוי במקום ואף מסכן את התלמידים מבקרי הפארק.

 

עוד טענו בסופרלנד כי על רקע אירועי האלימות הללו, החלו להתקבל פניות של בתי ספר שונים, ערבים ויהודים כאחד, אשר ביקשו כי בימי מסיבות הסיום לא ישובצו בתי ספר ערביים יחד עם בתי ספר יהודיים.

 

על פי הסכם הפשרה בין הצדדים, יחולקו הכרטיסים ל-4,000 תלמידים מהמגזר הערבי ב-25 בתי ספר, והם יהיו חופשיים לכל יום שיבחרו ובתיאום מראש. שווי הכרטיסים נאמד ב-436 אלף שקלים, והכרטיסים שיישארו לאחר תקופה מסוימת יתרמו לארגונים העוסקים בקירוב לבבות בין המגזרים. הגדרת הקבוצה שתהנה מהכרטיסים תכלול את "כל מי שהיה בתקופה הרלוונטית לבקשת האישור תלמיד או מורה במוסדות החינוך במגזר הערבי".

כמו כן, תשלם הנהלת הסופרלנד את שכר טרחתו של בא כוח התובע בסך 60 אלף שקל.

 

מנהל בית הספר אמר ל-ynet: "לא היינו צד להליך, אבל מבחינתינו המטרה היא להעביר את המסר האזרחי שאוסר על אפליה. עשינו שיעור מצוין באזרחות לאוכלוסייה הערבית והיהודית ולכל אלו שמפעילים מקומות כאלו, לדרוש ולעמוד על הזכויות שלך". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הסופרלנד בראשון לציון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים