שתף קטע נבחר

החשד: בר רפאלי ואמה העלימו עשרות מיליוני שקלים ושיקרו שבר לא מתגוררת בישראל

ברשות המסים חושדים שדוגמנית העל ואמה העלימו הכנסות עתק מחו"ל לאחר ששיקרו לפקיד שומה שהיא לא גרה בישראל. החשדות כוללים בין היתר קבלת הנחות סלב והטבות ענק: מגורים במגדלי YOO בתל אביב תמורת פרסומי רכילות, מכונית לקסוס בחינם, ועוד. מקורבי הדוגמנית: סיטואציה לא נעימה

שיטת העלמת ההכנסות של בר רפאלי, שבמסגרתה היא חשודה באי דיווח על עשרות מיליוני שקלים, נחשפה בבית המשפט בתל אביב. ברשות המסים חושדים שדוגמנית העל ואמה העלימו הכנסות עתק מחו"ל לאחר שמסרו לפקיד שומה "אמירות כוזבות במטרה להסוות את מרכז החיים של החשודה". החשדות כוללים בין היתר קבלת הנחות סלב והטבות ענק: מגורים במגדלי YOO בתל אביב תמורת פרסומי רכילות, מכונית לקסוס בחינם, ועוד. כך עולה מתמלילי חקירתה של הדוגמנית, שהשתחררה בערבות של 750 אלף שקל. אמה נדרשה להפקיד ערבות צד ג' ואת דרכונה. בסביבתה של בר רפאלי אמרו: "זו סיטוציה לא נעימה, לא קל לה. הבדיקות האזרחיות כבר מתנהלות זמן מה אבל היא לא ידעה על המישור הפלילי".

 

בר רפאלי. גם אנשי מקצוע תושאלו (צילום: רפי דלויה ואביב חופי) (צילום: רפי דלויה ואביב חופי)
בר רפאלי. גם אנשי מקצוע תושאלו(צילום: רפי דלויה ואביב חופי)

 
החקירה נגד רפאלי ואמה הפכה אתמול לגלויה והיא כללה גם חיפוש בביתן ובביתם של מעורבים נוספים. דוגמנית העל, שחשודה בהעלמת מס, תוכל לצאת מישראל רק בתיאום ואחרי שתפקיד 250 אלף שקל. בנוסף, יפקיד עבורה צד שלישי סכום של חצי מיליון שקל כערבות. כך קבע היום (ה') שופט בית משפט השלום בתל אביב, ירון גת.

 

השופט הורה על מעצרן ושחרורן בתנאים מגבילים של רפאלי ואמה ציפי, בחשד כי הסתר המידע נועד להסתיר פרטים מהותיים בדבר התושבות שלה כתושבת ישראל, ומיסוי הכנסותיה מחו"ל הנאמדות בעשרות מיליוני שקלים.

 

 עורכי דינה של רפאלי כפרו בהאשמות נגדה. "מדובר בסוגיות מיסוי בנושאים שבהם יש לדון מיהו תושב ישראל", אמר עו"ד גיורא אדרת, שמייצג את האימא. "הנושאים של הנחת ידוענים, סוגיות שלטענתנו הן אזרחיות ומתנהל בהן משא ומתן בין עורכי הדין לרשויות המס". את בר רפאלי מייצגים עורכי הדין מוטי לזר ורותי ליטבק. 

 

בבקשה למעצר שהוגשה לבית המשפט על ידי פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המסים, הובהר כי לשאלת התושבות של רפאלי יש השלכות לנושא מיסוי ההכנסות שלה. מדובר על הכנסות בסכומים מצטברים של עשרות מיליוני שקלים אשר לא דווחו לרשות המסים בישראל, ומקורן בהכנסות עבודה של החשודה מחוץ לישראל.

   

הרכב שלכאורה קיבלה רפאלי בחינם (צילום: לם וליץ סטודיו) (צילום: לם וליץ סטודיו)
הרכב שלכאורה קיבלה רפאלי בחינם(צילום: לם וליץ סטודיו)

 

 

מודגש כי על פי פקודת מס הכנסה, תושב ישראל מחויב במס הכנסה על הכנסות שהפיק בכל העולם, ואילו תושב חוץ מחויב בהכנסות רק על הכנסות שהפיק בישראל. כמו כן, הגדרת התושבות בפקודת מס הכנסה על פי חזקה של מספר הימים שבו הוא נמצא בישראל וכן על ידי מבחן מהותי של מרכז החיים, הבוחן את הקשרים והזיקות של אותו אדם לישראל, ובוחן בין היתר החזקת דירה ורכב, בני משפחה, זיקות כלכליות ועוד.

 

שאלת התושבות של רפאלי עלתה בדיוני השומה שלה בשנת 2009 בפקיד שומה כפר סבא לגבי שנות המס 2007-2005, ובשנת 2015 עלתה שוב הסוגיה בהתייחס לשנות המס 2012-2009. במסגרת חקירה סמויה שהתנהלה במחלקת המודיעין של פקיד שומה חקירות תל אביב, נאספו ראיות המעידות לכאורה כי החשודות בצוותא הונו את פקיד השומה ומסרו לו אמירות כוזבות במטרה להסוות את מרכז החיים של החשודה, וכן כי בר רפאלי לא דיווחה על הכנסותיה המלאות לפקיד השומה.

 

בר וציפי רפאלי. לא דיווחו על עשרות מיליוני שקלים ()
בר וציפי רפאלי. לא דיווחו על עשרות מיליוני שקלים


הדיון התקיים בהיעדרה של הדוגמנית, והיא איננה במעצר. אתמול היא נחקרה במשך 12 שעות במשרדי רשות המסים בתל אביב. בחקירתה באזהרה ברשות המסים נשאלה הדוגמנית לגבי הנחת סלב שקיבלה ממעצב על שעיצב את דירתה. היא נשאלה גם על דירה שהתגוררה בה בשכירות במגדלי W בפארק צמרת בתל אביב.

בין היתר, תושאל גם מעצב פנים שהעסיקה הדוגמנית:

 

שאלה: באיזו עלות היית מעריך את שירותי הפנים שנתת לה?

תשובה: "היא שילמה לי 40 אלף שקל ועל הסכום הזה הוצאתי לה קבלה".

שאלה: האם העלות של 40 אלף שקל משקפת את מחיר השוק?

תשובה: "לא, מחיר השוק היה בסביבות 100 אלף שקל".

שאלה: אז למה היא שילמה לך 40 אלף שקל ולא את מחיר השוק?

תשובה: "עשיתי לה הנחת סלב".

שאלה: האם התקבלה אצלך תמורה אחרת חוץ מכסף?

תשובה: "כן, יחסי הציבור שקיבלתי".

 

מגדל w בתל אביב. מי שילם? (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
מגדל w בתל אביב. מי שילם?(צילום: שאול גולן)

רואה החשבון של החשודה, שזומן אף הוא לרשות המסים, נשאל על אודות ההטבה והשיב כי הוא לא ידע מעולם שמישהו שילם עבורה את שכר הדירה במגדלי W. לדבריו, אם היה יודע היה עליו לשקול ולבחון אם אין מקום לחייב אותה בהכנסה.

 

לגבי הדירה במגדל W נשאלה אתמול הדוגמנית בעת חקירתה:

 

שאלה: במגדל W מי גר?

הדוגמנית: "אני גרה".

שאלה: כמה זמן גרת שם?

תשובה: "אולי שנתיים".

שאלה: למה לפקיד שומה כפר סבא בדיונים לא אמרת שיש לך דירה שאת שוכרת במגדל W?

תשובה: "כי זו דירה שאימא שלי שכרה בשביל שאני אגור שם כשאני חוזרת".

חוקר: תאשרי לי שבדירה הזו את גרת.

תשובה: "אני אמרתי שכשאני הייתי בארץ שם אני גרתי".

  

רפאלי, על פי הנטען, לא דיווחה על הכנסותיה המלאות. היא התגוררה במגדל YOO בדירה שכורה, אלא שחוזה שכר הדירה נחתם מול אחיה על מנת שלא לקשור אותה לישראל. לאחר מכן עברה רפאלי לגור במגדלי W הסמוכים למשך שלוש שנים. החוזה נחתם מול אמה באופן דומה, אף שבר רפאלי הייתה זו שהתגוררה בדירה.

 

מגדלי Yoo בתל אביב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
מגדלי Yoo בתל אביב(צילום: שאול גולן)

 

עוד טוענים ברשות המסים כי מי שעמדה בקשר מול הגורמים המסחריים ומסרה את התשובות הכוזבות הייתה בעיקר ציפי רפאלי, אמה של בר. לגבי המגורים בפרויקט YOO העלתה חקירה של עובדת בכירה בחברה שמכרה את הפרויקט כי משפחת רפאלי התחייבה ש"יהיה פרסום והדלפות למדורי רכילות".

 

ברשות המסים אומרים כי היזם של מגדלי YOO שילם לבעל דירה בפרויקט "השלמת שכר דירה" בשווי 200 אלף שקלים כדי שבר רפאלי תתגורר בדירה "לצורכי מיתוג הפרויקט".

 

עורכי הדין אדרת, ליטבק ולזר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עורכי הדין אדרת, ליטבק ולזר(צילום: מוטי קמחי)

 

בחקירה של חברות כלי הרכב עלה כי נחתם חוזה לפיו החברה תעניק לחשודה רכב צמוד לרבות הוצאת אחזקה, תיקונים ודלק. מנגד החשודה מתחייבת לפרסם את הרכב ולהצטלם איתו. בחוזים אף נרשם כי הצדדים מתחייבים לשמור על החוזה בסוד, ואם החשודה תידרש לשלם מס בגין ההטבה המס יחול על החשודה. שווי ההטבה של רכבים אלו מוערך במאות אלפי שקלים.

 

בר רפאלי קיבלה לרשותה ריינג'רובר תמורת פרסום ויחסי ציבור, ובתום החוזה קיבלה לידיה מכונית לקסוס שהייתה רשומה על שם היבואן כרכב הדגמה. בפועל, הוא שימש את בר תמורת פרסום. "על פי החשד, טשטוש העובדות הללו והרחקת נכסים הללו מהחשודה נועדו לייצר מצג שווא ולפיו לחשודה אין זיקות לישראל וכן להימנע מרישום הכנסות עבור עסקאות הברטר הללו", טענה רשות המסים בבית המשפט. על פי הערכת רשות המסים, מדובר בהטבות של מאות אלפי שקלים, שכללו את הטבת המס, תיקונים, דלק ועוד.

 

יצוין כי המידע וההסכמים על אודות קבלת הרכבים תמורת שירות יחסי ציבור לא הובאו מעולם על פי הנטען לידיעת רואה החשבון של החשודה באותן שנים.

 

החשודה השנייה, אמה של רפאלי, אישרה כי לא העבירה ולא חשבה שצריך להעביר את המידע הזה מכיוון שהיא

לא רואה בזה שמקבלים רכב חינם טובת הנאה.

  

חקירתה של בר רפאלי הסתיימה אתמול מעט לפני חצות, והיא זומנה להמשך חקירה הבוקר. למשרדי הרשות הגיעו במקביל אליה לפחות שלושה נחקרים ועדים אחרים. היא זומנה לחקירה לאחר חקירה מוקדמת על עסקים שבבעלותה. בצעד יוצא דופן נחסמה לחלוטין הגישה לקומה 22 של משרדי רשות המסים, שם התנהלה חקירתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענת מוסברג
בר רפאלי
צילום: ענת מוסברג
מומלצים