שתף קטע נבחר

שינויים בצמרת: מפקד חדש לחיל הים

שר הביטחון יעלון אישר את החלטת הרמטכ"ל איזנקוט על שורת מינויים בצמרת צה"ל. אלי שרביט יקודם לדרגת אלוף וימונה למפקד חיל הים. אלוף יעקב ברק ימונה למפקד זרוע היבשה. ומי עוד ברשימה?

מינויים חדשים בצה"ל: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אישר הבוקר (א') את המלצות הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט על שורת מינויים בצמרת צה"ל שייכנסו לתוקפם במהלך שנת 2016.

 

תת-אלוף אלי שרביט יקודם לדרגת אלוף ויתמנה למפקד חיל הים במקומו של אלוף רם רוטברג, שמכהן בתפקיד בחמש השנים האחרונות.

 

 (צילום: חיים הורנשטיין, עמית שאבי, אלעד גרשגורן, דובר צה"ל, יאיר שגיא) (צילום: חיים הורנשטיין, עמית שאבי, אלעד גרשגורן, דובר צה
(צילום: חיים הורנשטיין, עמית שאבי, אלעד גרשגורן, דובר צה"ל, יאיר שגיא)

שרביט, איש ספינות הטילים שפיקד על שייטת הסטי"לים ועל בסיס חיל הים בחיפה, ריכז כסגנו של רוטברג בשנים האחרונות את תוכנית ההתעצמות של החיל, ובתוכה קליטת 2 הצוללות החדשות, אח"י תנין ואח"י רהב, מערכת המכ"ם החדשה "אדיר", פרויקט ההגנה בספינות "ברק 8", קבלת כלי בט"ש קטנים ומשודרגים והוצאת ספינות הטילים הישנות "עצמאות" ו"ניצחון".

 

שרביט צפוי להמשיך להוביל את המהפכה שחולל רוטברג בחיל, שהפך ממסייע למכריע, בעיקר בכל הקשור למבצעי "המלחמה שבין המערכות" (מב"ם) – שכל ייעודם הוא הרחקת המלחמה הבאה באמצעות פגיעה בהתעצמות אויבים כחיזבאללה וחמאס, לצד העמקת הפעילות במעגל השלישי, מול יעדים הרחוקים אלפי קילומטרים מישראל.

 

לתפקיד מפקד זרוע היבשה ימונה אלוף יעקב (קובי) ברק. אלוף ברק יחליף בתפקידו את אלוף גיא צור המכהן בתפקיד בשלוש השנים האחרונות.

 

מהלך מינויו של ברק נחשב לטבעי לאור תכנית הרב שנתית החדשה בצה"ל, "גדעון", הקובעת מיזוגים נרחבים בין זרוע היבשה לאגף הלוגיסטיקה, שאותם יבצע בפועל. ברק מכיר מקרוב את העיוותים הניהוליים הרבים והבזבזניים שליוו במשך שנים את עשיית הזרוע והאגף. צור עשוי להיחשב כעת למועמד פוטנציאלי לפקד על פיקוד מרחבי, דוגמת הצפון, כמחליפו העתידי של אלוף אביב כוכבי.

 

את מקומו של ברק כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל יתפוס תת-אלוף אהרון חליווה שיועלה לדרגת אלוף. חליווה, שגדל בחטיבת הצנחנים, פיקד בעבר על האוגדה המיוחדת 98 ומכהן כיום כראש חטיבת המבצעים באגף המבצעים

 

תת-אלוף נדב פדן ימונה לראש אגף התקשוב ויועלה לדרגת אלוף. הוא יחליף את אלוף עוזי מוסקוביץ' המכהן בתפקיד בארבע השנים האחרונות. פדן משמש כמפקד אוגדה 162, שחטיבותיו בלטו בניהול לחימתם במבצע צוק איתן. פדן, שבלט גם כמפקד אוגדת אדום החולשת על גבול מצרים בשנים שהמכשול החדש הוקם, יחליף את אלוף מוסקוביץ שמכהן בתפקיד ב-4 השנים האחרונות.

 

אחד האתגרים הראשונים של תא"ל פדן נוגע לשינויים במערך הסייבר

של צה"ל, שצפויים להתאחד במסגרת התר"ש תחת זרוע אחת בראשות קצין בדרגת תת אלוף, ולא לפעול באופן מפוצל, באגף המודיעין ובאגף התקשוב. בדומה למפקד זרוע היבשה הבא, גם תא"ל פדן ייהנה מהשקעות משאבים גדולות יותר בעיקר בזרוע הסייבר, בהתאם למדיניות הרמטכ"ל איזנקוט להשקיע יותר תקציבים באימוני כוחות היבשה לצד שדרוג יכולות הסייבר של צה"ל.

 

לתפקיד נספח צה"ל בארצות הברית ימונה תת-אלוף מיקי אדלשטיין שיועלה לדרגת אלוף. תת-אלוף אדלשטיין יחליף בתפקידו את אלוף יעקב אייש המכהן בתפקיד בארבע השנים האחרונות.

 

לפתחו של אדלשטיין, מפקד חטיבת הנח"ל בעברו, צפוי יישום הגדלת תכנית הסיוע הרב שנתית של ארה"ב לישראל, שתיסגר סופית ותיכנס לתוקף בשנתיים הקרובות. חליווה, פדן ואדלשטיין, שיקודמו לדרגת אלוף בסבב המינויים ויכהנו כמקובל קודם בתפקיד מטה במטכ"ל, שיהווה עבורם מקפצה לפקד על פיקוד מרחבי בתפקידם הבא. המינויים ייכנסו לתוקפם בחודשים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
יפקד על חיל הים. אלי שרביט
צילום: דובר צה"ל
מומלצים