שתף קטע נבחר

"קונטאר חוסל בעיצומו של תכנון פיגוע גדול נגד ישראל ברמת הגולן"

הוא תכנן פיגועים נגד ישראל והצטרף לארגון סורי. גם בחיזבאללה מאסו ברוצח משפחת הרן, שהחל לפעול עצמאית בשטח ועלול היה לסכן את האינטרס שלו. גם הסורים לא ממהרים להתבטא בנושא. חיסולו של סמיר קונטאר, מתברר, מנע הרבה כאב ראש לכל הצדדים

לפי פרסומים זרים, סמיר קונטאר, שחוסל הלילה ליד דמשק, הכין ככל הנראה פיגוע גדול נגד ישראל מאזור רמת הגולן. כך מוסרים מקורות מערביים מהימנים ביותר, שמצביעים על סיבה זו כגורם לחיסולו. לדברי המקורות, קונטאר הפך בשנה האחרונה למעין יזם פיגועים עצמאי ול"פצצה מתקתקת" מנקודת ראות ישראלית ומערבית. לדברי הגורמים, קונטאר כבר לא פעל בעת האחרונה בשליחות חיזבאללה אלא יותר ויותר ביוזמה עצמית יחד עם גורמים במיליציות של תומכי המשטר תחת השם "ועדות ההגנה הלאומית הסורית".  

 

 

הארגון שבו פעל קונטאר הוקם על ידי המשטר הסורי במקום ארגון ה"שביחה" האכזרי, שאפילו המשטר הסורי החליט להסתייג ממנו, ולכן הקים מיליציה אחרת, ברוטלית פחות ושלא היו לה אינטרסים כלכליים ופליליים כמו ל"שביחה". ארגון ההתנגדות הלאומית הסורית הוא הארגון שאליו השתייך גם פרחאן שעלאן, שנהרג הלילה באותו בית שבו הייתה דירת המסתור והמבצעים של קונטאר.

 

עוד בפרשה:

על הכוונת: קונטאר חוסל, מי הבא בתור?

אמו של הרן סגרה מעגל בגיל 90: לא שמחים ולא עצובים

 

מה שככל הנראה קרה הוא שקונטאר נעלב. בסוף שנת 2014 ובתחילת 2015 מאס חיזבאללה בשירותיו של קונטאר ומינה במקומו את ג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה, למפקד פעילות החזית האיראנית-חיזבאללאית החדשה שהוקמה ברמת הגולן. הארגון שהקים חיזבאללה יחד עם האיראנים בפיקוד מורנייה עמד להתחיל לפעול, ואז חוסלו אנשיו בינואר השנה בהפצצה מהאוויר, שחיזבאללה ייחס לישראל. באותה הפצצה נהרגו גם גנרל איראני, קצינים סוריים ואנשי חיזבאללה.

 

קונטאר. עצמאי בשטח (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קונטאר. עצמאי בשטח(צילום: EPA)

 

קונטאר נשאר ברמת הגולן, אף על פי שחיזבאללה כבר כמעט לא הפעיל אותו שם נגד ישראל. למרות זאת, רוצח משפחת הרן לא הפסיק לתכנן וליזום פיגועים נגד ישראל והשתמש בעיקר בקשריו בעדה הדרוזית. הוא שכר דירת מסתור בעיירה ג'רמנה מדרום לדמשק, על הכביש המוליך לרמת הגולן הסורית, שם היה מתכנן, יושב על מפות ומתייעץ עם שותפים מבין הדרוזים תומכי המשטר בדמשק.

 

לפי ההערכה במערב, לאחרונה היה קונטאר בשלבים הסופיים של תכנון והוצאה לפועל של פיגוע נוסף נגד ישראל, שבכירי חיזבאללה כנראה לא ידעו עליו. הגורמים המערביים סבורים שחיזבאללה ראה בקונטאר סמל להשפלת ישראל עקב נסיבות שחרורו, ולכן לא הסתייג ממנו גם כשנכשלו המבצעים שיזם ב-2013 וב-2014. באחרונה החלו גם בכירים בחיזבאללה להסתייג מפעילותו העצמאית, שלא הייתה לרוחם. בארגון חששו שסמיר קונטאר יסבך אותם בעימות עם ישראל באמצעות פיגוע שייזום ברמת הגולן. הצלחת הפיגוע הייתה מובילה לפגיעה גם באינטרסים של המשטר בסוריה וגם באינטרסים של חיזבאללה, וכמובן באינטרס האסטרטגי של איראן.

 

לשלושת גורמים אלה וגם לרוסים אין עניין עכשיו בעימות עם ישראל, ובוודאי לא בעימות שיצית אותו "יזם פרטי" כמו קונטאר, שמונע

 על ידי איבתו הרצחנית לישראל.

 

מכאן עולה שקונטאר חוסל מפני שהיה בעצם פצצה מתקתקת עבור יותר מגורם אחד במזרח התיכון. חיזבאללה לא ממש ראה בקונטאר פעיל מטעמו, אך עם זאת, יש היערכות לאפשרות שחיזבאללה או איראן ינסו ליזום פיגוע נקמה בחו"ל.

 

המעניין הוא שהמשטר הסורי מסרב להטיל את האחריות לאירוע על ישראל, ואמצעי התקשורת שלו ממעטים להתייחס לסיכול הממוקד של קונטאר. הסיבה היא כנראה שהמשטר הסורי אינו רוצה להיות במצב שבו ייאלץ להגיב בעצמו נגד ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים