שתף קטע נבחר

נפטרה הרוצחת שהסעירה את המדינה

אביבה גרנות הורשעה יחד עם חוה יערי ברצח התיירת מלה מלבסקי בשנות ה-80 באחת הפרשיות שזעזעו את ישראל. ל-ynet נודע כי בסוף השבוע היא הלכה לעולמה בגיל 70 ונקברה תחת השם ויויאן שפרמן. מכריה העידו: "היא לא דיברה על העבר"

 

גרנות בכלא. שוחררה וחיה בבדידות (צילום: אורן אגמון) (צילום: אורן אגמון)
גרנות בכלא. שוחררה וחיה בבדידות(צילום: אורן אגמון)

אחת הרוצחות המפורסמות במדינה הלכה לעולמה: בבית העלמין ירקון, תחת השם ויויאן שפרמן, נקברה בסוף השבוע אביבה גרנות, שבשנות ה-80 הסעירה את המדינה יחד עם חוה יערי לאחר שהתברר כי השתיים רצחו את התיירת מלה מלבסקי ממניע של בצע כסף.

 

לפני ארבעה חודשים חלה החמרה במצב בריאותה של גרנות, בת 70 במותה, ולאחר אשפוז עברה להתגורר בבית אבות בקיבוץ גבעת השלושה. בסוף השבוע היא הלכה לעולמה ונקברה בבית העלמין ירקון בשם אחר. כמה בני משפחה וחברתה הטובה עמירה שמתגוררת בבניין יחד עם גרנות הגיעו לחלוק לה כבוד אחרון. "היא לא רצתה שידברו על העבר שלה וכמעט שלא היו לה חברים כי כולם ניתקו איתה את הקשר", סיפרה עמירה.

תחת השם ויויאן שפרמן. קברה של אביבה גרנות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
תחת השם ויויאן שפרמן. קברה של אביבה גרנות(צילום: אבי מועלם)

גרנות לאחר מעצרה בשנת 1985 (צילום: מאיר פרטוש) (צילום: מאיר פרטוש)
גרנות לאחר מעצרה בשנת 1985(צילום: מאיר פרטוש)

גרנות (משמאל) ויערי (בחולצה הכחולה) בהארכת המעצר (צילום: מיכאל קרמר "ידיעות אחרונות") (צילום: מיכאל קרמר
גרנות (משמאל) ויערי (בחולצה הכחולה) בהארכת המעצר(צילום: מיכאל קרמר "ידיעות אחרונות")

גרנות לאחר שחרורה מהכלא (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
גרנות לאחר שחרורה מהכלא(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

יערי משתחררת לחופשי בשנת 2000 (צילום: דני סולומון "ידיעות אחרונות") (צילום: דני סולומון
יערי משתחררת לחופשי בשנת 2000(צילום: דני סולומון "ידיעות אחרונות")

הרצח של התיירת מלה מלבסקי זעזע את המדינה. מלבסקי, יהודייה מניו יורק, הפקידה כסף בחשבון בנק בירושלים שבו עבדה חוה יערי כיועצת השקעות. יערי וגרנות זייפו את ייפוי הכוח של מלבסקי ומשכו כמה עשרות אלפי דולרים מחשבונה של התיירת.

 

כשהגיעה לבקר בישראל בשנת 1985, שבועיים לפני הרצח, גילתה מלבסקי שאין כסף בחשבון. גרנות ויערי חששו שמלבסקי תגלה שהן לקחו את הכסף והחליטו להוציא לפועל את הרצח.

 

בחודש מרס באותה שנה התגלתה גופתה של מלבסקי בתל ברוך בתל אביב כשראשה רצוץ וגופתה מרוטשת מפגיעת מכונית. גרנות ויערי נעצרו והכחישו בתחילה את החשדות נגדן, אך יערי נשברה והודתה לבסוף במעשה. עד היום לא ברור מי מהשתיים רצחה בפועל את מלבסקי ומי סייעה.

 

בינואר 1987 הורשעה גרנות יחד עם יערי ברצח של מלבסקי, והשתיים נידונו למאסר עולם. שלושת השופטים בבית המשפט המחוזי בתל אביב פסקו פה אחד שהן רצחו את מלסקי באכזריות איומה, היכו אותה במערוך ולאחר מכן דרסו אותה למוות. השופטים שהרשיעו את גרנות ציטטו את המשפט "הרצחת וגם ירשת?". הפרשה הסעירה את המדינה בעיקר בשל העובדה שהן הוגדרו נשים "נורמטיביות" מהמעמד הבינוני.  

  

במכולת השכונתית, סמוך לבית מגוריה של גרנות ברחוב פינסקר במרכז תל אביב, סיפרו על אישה שקטה שגרה בגפה וכמעט לא יצאה מביתה. "היא כל היום הייתה במחשב וכמעט לא יצאה", סיפר ניסים מנטש מהמכולת השכונתית.

 

"היא לא דיברה על העבר שלה, אבל כולם ידעו עליו", הוסיף בעל המכולת. "יש לה בת אחת שהגיעה להלוויה לחלוק לה כבוד אחרון, אבל מאז הפרשה לא הייתה איתה בקשר". שכנים בבניין סיפרו כי בעבר ניסתה לשים קץ לחייה בגלל תחושת בדידות, מצוקה כלכלית ועצבות רבה.

 


 

  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
אביבה גרנות
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים