שתף קטע נבחר

סטודנטים מחמאס התכוונו לבצע פיגועי תופת

סוכל ניסיון של חוליית חמאס גדולה לבצע פיגועי התאבדות בישראל: 25 פעילי חמאס, רובם סטודנטים מאבו דיס, היו חברים בהתארגנות. הם פעלו לרכישת חומרים לייצור חומר נפץ, וגייסו מתאבדים לשם החדרתם לישראל. באבו דיס אותרה מעבדת חבלה

 

 

סוכל הניסיון של חמאס לבצע פיגועי תופת בישראל. הבוקר (יום ד') הותר לפרסום כי בשבועות האחרונים, בפעילות של שב"כ בשיתוף צה"ל והמשטרה, נחשפה תשתית טרור רחבה של חמאס שפעלה בגזרת אבו דיס ליד ירושלים, ותכננה לבצע פיגועי התאבדות בישראל. עד כה נעצרו 25 פעילים, רובם סטודנטים מאוניברסיטת אבו דיס. בחקירתם בשב"כ עלה כי בראש החוליה עמד אחמד גמאל מוסא עזאם, בן 24, מיאסוף-קלקיליה, שגויס לפני כמה חודשים על ידי פעילי חמאס ברצועת עזה להקמת תשתית צבאית שתבצע פיגועי תופת נגד יעדים ישראלים.

 

עוד על התארגנות חמאס:

מגורשי עסקת שליט מקימים חוליות צבאיות בגדה

 

חברי החוליה שנתפסה (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
חברי החוליה שנתפסה(צילום: תקשורת שב"כ)

חומרים שנתפסו  (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
חומרים שנתפסו (צילום: תקשורת שב"כ)

 (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
(צילום: תקשורת שב"כ)

 

הפרשה החלה לפני כחודש. כוחות של גדוד שקד מגבעתי ולוחמי גדוד רם חשפו מעבדת חבלה באבו דיס וחנות ברמאללה שסיפקה לה את החומרים הכימיים לייצור מטעני החבלה. במעבדה נמצאו בעיקר חומרי גלם כימיים, אך במערכת הביטחון מציינים כי היקף וטיב מעבדת החבלה לא נראו באזור יהודה ושומרון זה זמן רב, והם מהווים עדות לכוונת חמאס בגדה להצטרף באופן מעשי ומוסדר לרצף הפיגועים נגד ישראל. בפעילות חשיפת המעבדה השתתפו גם קציני המינהל האזרחי וקצין מטה לענייני איכות הסביבה של המינהל. החומרים הוחרמו על ידי קצין המטה והמשך הטיפול בהם נעשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. לאחר מכן החלו לוחמי יחידת דובדבן והימ"מ בפשיטות על בתי חברי החוליה שנעצרו לחקירת השב"כ.

 

מדובר בהתארגנות הטרור המשמעותית ביותר שהחלה להתפתח ונחשפה בשיאה של שגרת הטרור בשלושת החודשים האחרונים, כאשר רוב הפיגועים, לרבות פיגועי הירי, היו במתווה של מחבלים בודדים ללא שיוך ארגוני. במערכת הביטחון מעריכים כי לחלק מ-25 העצורים בתשתית יש רקע ביטחוני קודם, וכי במסגרת הפרשה צפויים מעצרים נוספים.

  

אחמד עזאם היה בקשר שוטף עם מפעיליו ברצועת עזה והוכשר על ידם לשמש מומחה חבלה לייצור חגורות נפץ ומטעני חבלה. בהתאם להנחיות שהועברו לעזאם, הוא גייס כמה פעילים נוספים הלומדים עימו באוניברסיטת אבו דיס, לטובת רכישת חומרים לייצור חומר נפץ, השכרת דירות, גיוס מתאבדים והחדרתם לישראל.

 

במהלך החקירות בשב"כ אותרה בימים האחרונים מעבדת חבלה שמוקמה בדירה ששכר אחמד עזאם באבו דיס. בבדיקות של החומרים והציוד שנתפסו במקום עלה כי מדובר במעבדה שהייתה מוכנה לייצור חומרי נפץ מסוגים שונים בכמות משמעותית.

 

בחקירה עלה גם כי חלק מהחומרים נרכשו בחנויות בישראל וברמאללה והתחקות אחר הרוכשים הביאה למעצר נוספים. בהמשך לכך, גם נתפסו והוחרמו מחנות ברמאללה חומרי גלם שהחזקתם ומכירתם אסורה. בחנות רכשו אחמד עזאם וסייעניו חלק מהחומרים לצורך ייצור חומרי הנפץ.

 

השיטה: גיוס אזרחים ישראלים לביצוע פיגועים

בין המגויסים לתשתית היו גם שני סטודנטים שלמדו באוניברסיטת אבו דיס וגויסו על ידי עזאם, מתוך כוונה לנצל את יכולת התנועה החופשית שלהם. הבולט מביניהם הוא חאזם זיאד עמראן סנדוקה, כבן 22, תושב העיר העתיקה בירושלים. הוא גויס לצורך רכישת חומרים ואיסוף מידע על אודות יעדים אפשריים לפיגוע וכן לצורך הכנסת מפגעים וחומרי נפץ לתוך תחומי הקו ירוק.

 

כמו כן, גויס פהדי דהוד מוחמד, בן 19, בדואי בעל אזרחות ישראלית מחורה שבנגב, אשר הודה בחקירתו כי בתחילת חודש אוקטובר 2015 הסכים להצעת אחמד עזאם לבצע פיגוע בשטחי הקו הירוק על ידי החדרת חגורת נפץ או מכונית תופת. בחקירתם בשב"כ מסרו השניים כי מלבד פעילותם במסגרת תשתית חמאס באבו דיס, הם תומכי דאעש ופעלו במקביל במסגרות סלפיות מקומיות, כל אחד ביישובו.

 

במקביל, נחשפה חולית חמאס נוספת באזור בית לחם, אשר חלק מחבריה לומדים באוניברסיטת אבו דיס ואשר גויסו לשמש כמפגעים מתאבדים מטעם התשתית. בין חבריה: עיסא נאצר עיסא שוכה, בן 19 מבית לחם, שהסכים להצעתו של אחמד

 עזאם לבצע פיגוע התאבדות וסייע לאחמד לקבל כסף שהגיע מעזה. שוכה גם פעל לגייס את מוחמד וליד אחמד סרחאן, כבן 20 מבית לחם, לצורך ביצוע פיגוע התאבדות יחד איתו בירושלים, וכן את מוחמד נעים עיסא עלי, בן 19 מבית לחם, לצורך ביצוע פיגוע עתידי מטעם התשתית.

 

בשב"כ אומרים כי הפרשה הנוכחית חושפת ומדגישה מחדש את מעורבות הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה הפועלת באופן עקבי להכוונת פיגועי הרג המוני בשטחי ישראל ויהודה ושומרון. עוד צוין כי סיכול התשתית מנע מחמאס אפשרות למימוש סדרת פיגועי הרג המוני ופעולות טרור ביו"ש ובישראל בעת הזו, אשר מימושם עלול היה להביא לפגיעות רבות בנפש ולהסלמה משמעותית במצב הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תקשורת שב"כ
ראש החוליה, אחמד עזאם
צילום: תקשורת שב"כ
מומלצים