שתף קטע נבחר

ועדת השרים אישרה את חוק עמותות השמאל

ועדת השרים לחקיקה אישרה פה אחד את החוק של השרה איילת שקד, שמביא לסימון עמותות הממומנות על ידי מדינות זרות. באיחוד האירופי הגיבו בחריפות: "מזכיר משטרים רודניים". שקד ענתה: "מה שמסוכן הוא התערבות של מדינות זרות"

בדרך ליישום: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים (א') חוק השקיפות (המכונה גם חוק העמותות) של שרת המשפטים איילת שקד, ולפיו תתבצע שקיפות מוגברת אחר עמותות וחברות לתועלת הציבור, שעיקר מימונן מגיע מתרומות של ישויות מדיניות זרות. שקד אמרה לאחר אישור החוק: "הוא יסייע בהגנה על חיילי צה"ל ועל כל מי שהדמוקרטיה היא נשמת אפו".

 

גורמים באיחוד האירופי הביעו הבוקר הסתייגות נחרצת.  "ישראל צריכה להיות מאוד זהירה מריסון החברה הדמוקרטית המשגשגת שלה בחוגים שמזכירים משטרים רודניים", אמרו גורמים באיחוד. "ישראל צריכה להיות גאה בדמוקרטיה שלה ועליה לשמור עליה מכל משמר".

 

על הביקורת אמרה שקד: "שגריר האיחוד האירופי התבטא היום נגד החוק ואמר שהוא מהווה פגיעה בדמוקרטיה. אני רוצה להרגיע את השגריר ולהבטיח לו שהצעת החוק אינה פוגעת כלל בחופש הביטוי".

שרת המשפטים שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שרת המשפטים שקד(צילום: מוטי קמחי)

שרת המשפטים הוסיפה כי "אני דווקא סבורה שהתערבותן של מדינות זרות במשטרה ובמדיניות של מדינה אחרת הן הסכנות האמיתיות לדמוקרטיה. לא ייתכן שהאיחוד האירופי תורם לעמותות הפועלות בשמה של מדינת ישראל כשלמעשה הן משמשות כלי בידיהן של מדינות זרות ליישום המדיניות שלהן".

 

עם זאת, ההצעה של שקד לא מחייבת שקיפות מוגברת מעמותות שממומנות מתורמים פרטיים זרים, ועל כן היא מעוררת תרעומת באופוזיציה.

 

ההצעה מבקשת שעמותות אשר שיותר ממחצית המימון שלהן מגיע ממדינות זרות יחויבו לציין זאת בפרסומים ובדו"חות המפורסמים לציבור. כמו כן הן יחויבו לציין בכל פניה לנבחר או עובד ציבור - וכן בדיונים בעלי אופי ציבורי - כי הן מקבלות מימון זר ואף לציין את שמות הישויות המדיניות שתרמו לאותה עמותה בשנים הרלוונטיות. עמותות שיפרו את אחד מסעיפי החוק ייקנסו ב-29,200 שקל.

 

עוד דורשת ההצעה כי בדומה לכללים החלים על לוביסטים, נציגיה של עמותה אשר עיקר מימונה מישויות מדיניות זרות השוהים בכנסת יחויבו לענוד תג זיהוי שבו יפורטו שמותיהם ושם העמותה שאותה הם מייצגים.

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחסה שקד לחוק ואמרה: "חוק השקיפות נועד להגביל את המידע שמגיע למדינות זרות. כשמדינות זרות מעורבות בעניינים פנימיים של מדינה אחרת ראוי שהציבור יידע. גם הלחץ של האיחוד האירופי מראה על מעורבות זרה.

החוק מדבר אך ורק על שקיפות. שקיפות היא ערך חשוב גם באיחוד אירופי ואני מצפה שגם האיחוד האירופי יכבד את החברה הדמוקרטית ואת ההכרעה הדמוקרטית".

הקמפיין החדש של המחנה הציוני ()
הקמפיין החדש של המחנה הציוני

לקראת ההצבעה פתחה סיעת המחנה הציוני בקמפיין נגד שקד תחת הכותרת "שקדתיזם". בקמפיין נכתב כי "תקופתה של שקד במשרד המשפטים תיזכר בספרי ההיסטוריה כתקופה של רדיפת אנשים ודעות. השרה שקד סותמת פיות, מחפשת אנשים, בודקת בציציות בעמותות וגופים מצד אחד בלבד של המפה הפוליטית".

 

הם הוסיפו כי שקד מיישמת הלכה למעשה את כל מה שביקשה לעשות כשהקימה עם נפתלי בנט את "ישראל שלי". "ממי התרומות? לעולם לא נדע ואת אשר חלמה עליו כשהושבעה כחברת כנסת - לסמן אנשים בעלי דעות מסוימות, מסוימות בלבד. שקד רודפת, מסמנת, משתיקה והכול - רק את מי שלא נוח לה לשמוע".

 

מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר אמר לאחר אישור החוק בוועדה: "החוק הזה הוא פשע שנאה נגד הדמוקרטיה. במקום להתמודד עם הטרור היהודי מימין ולהפסיק את המימון לרבנים מסיתים, הממשלה מחוקקת חוקים שמטרתם לסמן בתג מיוחד את מתנגדי הממשלה וליצור מצג שווא כאילו רק הם מקבלים מימון מחו"ל. אם שקיפות מעניינת את שרת המשפטים, עליה לקדם חוקים שיחייבו את ארגוני הימין לחשוף את המיליונים שהם מקבלים מתורמים חסויים מחו״ל ומתקציב המדינה".

 

מי שלא יענוד תג זיהוי - יישלל היתר כניסתו לכנסת 

"מדינה המעוניינת להגן על ריבונותה צריכה להציב גבולות להתערבותם של גורמים זרים", אמרה שקד. "פלישה לתוך המרחב הציבורי והתערבות בוטה בענייניה הפנימיים של מדינה אחרת מהווה

התערבות בריבונות, בוודאי כאשר התערבות זאת אינה שקופה. נשק אינו רק רובה או חרב. נשק הוא גם סיפור ממומן ושקרי על מכונות ירי המשמשות לטבח בחפים מפשע".

 

שרת המשפטים לשעבר, ציפי לבני, מתחה ביקורת נוקבת על הצעת החוק והגישה חוק עמותות משלה, שמהותה הגברת השקיפות על תורמים פרטיים ומדיניים. "אין בעיה עם שקיפות בעמותות", אמרה לבני, "אבל שתחול על כולם. גם על אלה שמקבלים כספים מגורמים פרטיים עלומים. אני רוצה לדעת גם מי הזרים שמממנים את 'אם תרצו'".


פורסם לראשונה 27/12/2015 10:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות השרה
שרת המשפטים שקד
צילום: דוברות השרה
מומלצים