שתף קטע נבחר

מסר לדאעש ונסראללה בהקמת חטיבת הקומנדו של צה"ל

הרמטכ"ל הסביר שיחידת-העל החדשה נחוצה יותר מתמיד לנוכח איומי דאעש, חיזבאללה והמצב באיו"ש: "היא תשמש כמשמר קדמי". לוחמים באגוז חוששים: נצטרך להחליף כומתה לאדום

תג היחידה החדש (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
תג היחידה החדש(צילום: דובר צה''ל)
  

 

חטיבת הקומנדו החדשה של צה"ל הוקמה היום (א') באופן רשמי בטקס שנערך במדשאת הגן הלאומי מעיין חרוד במעמד הרמטכ"ל. רב-אלוף גדי אייזנקוט הזכיר בנאומו בטקס את הצורך בהקמת היחידה גם לנוכח האיום החדש שנשמע אמש מצד מנהיג דאעש, וגם בשל האיומים התכופים מחיזבאללה.

 

"לא צריך הבנה מודיעינית או אסטרטגית רחבה כדי להבין את רגישות התקופה", אמר איזנקוט. "מביטים לצפון ושומעים את דברי הרהב ואת הרוח שנושבת מלבנון, רואים את האיומים אתמול בלילה מצד דאעש, לצד גל ההסלמה שאנו מתמודדים איתו בחודשים האחרונים באיו"ש והאיומים מדרום - אלה מחייבים יותר מתמיד את היכולת שנמצאת פה. חטיבת הקומנדו של צה"ל תשמש כמשמר קדמי וסמן ימני ליכולת ולרוח של צה"ל".

 

היחדה החדשה, בפיקודו של אלוף-משנה דוד זיני, תאגד תחתיה את היחידות המובחרות אגוז (מחטיבת גולני), רימון (גבעתי), דובדבן (אוגדת איו"ש) ומגלן (אוגדה 98).

 

סמל יחידה החדש יוצר את האות ק' (קומנדו), יש בו חץ דו כיווני המסמן הגעה מהיבשה מהאוויר ומהים, לצד חופת המצנח. הגוונים שחור-לבן נבחרו כי הם מסמלים פעילות ביום, בלילה ובצללים. סכין קומנדו מסמלת מגע קרוב בין הלוחמים לאויב.

מפקד פיקוד מרכז אלוף רוני נומה, מח"ט גבעתי אל"מ ירון פינקלמן ומח"ט גולני אל"מ רסאן עליאן (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מפקד פיקוד מרכז אלוף רוני נומה, מח"ט גבעתי אל"מ ירון פינקלמן ומח"ט גולני אל"מ רסאן עליאן(צילום: יואב זיתון)
 

בטקס הקמת חטיבת העילית של צה"ל ניצבו מאות הלוחמים מארבע היחידות זה לצד זה ונפרדו ממפקדי החטיבות שלהם - מח"ט גולני אל"מ רסאן עליאן, ומח"ט גבעתי אל"מ ירון פינקלמן.

 

אחד מנושאי השיחה בקרב לוחמי אגוז היה האפשרות שייאלצו לעבור לענוד כומתה אדומה המזוהה עם חטיבת הצנחנים. החטיבה החדשה פועלת במסגרת האוגדה המוצנחת 98 (עוצבת האש), שסמליה וכומתות לוחמיה וקציניה הן בצבע האדום.

 

גורמים בצה"ל מסרו כי טרם התקבלה החלטה בעניין, אולם ייתכן שיורשה ללוחמי אגוז להישאר עם הכומתה החומה. אלא שהדבר ייצור רב-גוניות וחוסר אחידות חסרי תקדים בצה"ל - שלושה צבעי כומתות לארבע יחידות הפועלות כגדודים במסגרת חטיבה אחת: אדום (מגלן ודובדבן), חום (אגוז) וסגול (רימון).

 

יחידת אגוז הוקמה ב-1995 ונקראה על שמה של סיירת אגוז שפורקה ב-1974. יעודה המקורי היה להתמודד בלחימת הגרילה מול חיזבאללה בשיאה של שהיית צה"ל ברצועת הביטחון בדרום לבנון. לאחר הנסיגה המשיכה היחידה לפעול במאות מבצעים מורכבים באינתיפאדה השנייה, במלחמת לבנון השנייה ובמבצעים של צה"ל ברצועת עזה.

 

"יש חיילים ביחידה שמזוהים עם גולני יותר מאשר עם אגוז עצמה", אמר ל-ynet מפקד זוטר בגדוד. "אגוז תמיד הייתה חוד החנית של גולני. מעבר דווקא לכומתה אדומה הוא בגדר שינוי קיצוני ופוגעני. גם אם זה נשמע קטנוני, הסמל והצבע היווה תמיד מקור לגאווה עבור לוחמי גולני לדורותיהם, וראוי להשאיר את המצב כפי שהוא".

הטקס, הבוקר (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הטקס, הבוקר(צילום: יואב זיתון)
 

נכון לעכשיו נפרדו לוחמי אגוז מהתג של גולני ועברו הבוקר לענוד את תג יחידת הקומנדו החדשה. כעת יצטרך אגף כוח אדם להכריע, בלחץ או בהמלצת המפקדים, לגבי יתר הסמלים. מסתמן שסיכות היחידות יישארו וייתכן שתתווסף סיכת חטיבה ייחודית, אך סימן השאלה המרכזי כאמור נוגע לכומתות.

 

מפקד חטיבת הקומנדו החדשה, אל"מ דוד זיני, בעצמו יוצא חטיבת גולני, נאם היום בטקס כשהוא לובש את הכומתה האדומה, כמו מפקדו באוגדה 98 תא"ל אורי גורדין, שהחליף השנה את הכומתה הירוקה לאחר שפיקד על חטיבת הנח"ל.

 

"מה שנראה מינורי או טבעי לקצינים הבכירים משמעותי מאוד לנו החיילים 'הקטנים'", אמר לוחם באגוז. "יהיה צורב מאוד להיפרד מהכומתה של גולני אחרי 20 שנה של מורשת מפוארת, בטח בשביל הכומתה של הצנחנים. זה כבר מעורר מרירות וחששות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה''ל
היום בטקס
צילום: דובר צה''ל
מומלצים