שתף קטע נבחר

אחרי 29 יום: חשוד בטרור יהודי ישוחרר לביתו?

השב"כ והפרקליטות הגישו הצהרת תובע נגד אחד החשודים - אך לא בפרשת רצח משפחת דוואבשה. לאחר מכן החליט בית המשפט על שחרורו למעצר בית, אבל הוצא צו עיכוב ביצוע על ההחלטה והמדינה הגישה ערעור

 

 

הצהרת תובע ראשונה נגד חשוד בטרור היהודי - ובעקבותיה החלטה על שחרור מפתיע ממעצר, שחרור שחושף אולי קשיים בחקירת הרצח בדומא: לראשונה אחרי המעצרים של החשודים היהודים ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא ובפרשות אחרות, הגישו היום (ב') השב"כ והפרקליטות הצהרת תובע לבית המשפט נגד אחד החשודים. הצהרת התובע מעידה על הכוונה להגיש כתב אישום. הצהרת התובע הנוכחית אינה קשורה לרצח בדומא, אלא לפרשה אחרת.

 

זמן קצר לאחר מכן החליט בית משפט השלום בפתח תקווה על שחרורו למעצר בית של החשוד, אך לבקשת הפרקליטות הוצא צו עיכוב ביצוע על ההחלטה, והמדינה הגישה ערר. הדיון בעניין יתקיים מחר בבית המשפט המחוזי בלוד.

 

לפי עו"ד חי הבר ארגון חוננו המייצג אותו, החשוד שהה שהה 29 יום במעצר, ובמשך 20 יום נמנע ממנו מפגש עם עורך דין. "הצהרת התובע שהוגשה היום אחרי כל הפרסום וכל הרעש התקשורתי כלל לא עוסקת בתיק דומא, אלא באירוע משני וישן", אמר עו"ד הבר.

הפגנה למען עצורי דומא, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה למען עצורי דומא, היום(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אחרי 29 ימי חקירה קשים בשב"כ, טלטולים ואלימות קשה, הגישה המשטרה הצהרת תובע נגד אחד העצורים בתיק דומא", אמרו בארגון חוננו בעקבות הצהרת התובע. "ערוות הפרקליטות והמשטרה נחשפה היום. זו שערורייה". הארגון קרא להקים ועדת חקירה שתבחן את התנהלות השב"כ וגורמי האכיפה של מדינת ישראל בתיק הזה.

 

בשבוע שעבר מסרו בשב"כ ובמשטרה כי חלה התקדמות נוספת בחקירת אירוע הטרור היהודי. עם זאת, פרטיה נמצאים תחת צו איסור פרסום ולא ניתן לפרט מעבר לכך. הגשת הצהרת התובע פירושה שהשב"כ קרוב להעברת המידע והראיות שיש בידו למסלול הפלילי הנדרש לצורך הכנת כתבי אישום בקרוב מאוד.

 

השימוש בהצהרת תובע נועד לאפשר לפרקליטות והמשטרה להשלים את כתבי האישום, ולכך נדרש להותיר את החשודים במעצר כדי למנוע שיבוש חקירה וגם במקרה של חשודים המסוכנים לציבור הנחשדים בביצוע פשעים חמורים.

 

לפני שבועיים התייחס המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי בוועדת החוקה של הכנסת כי באישור היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ננקטו "צעדים חריגים ויש על כך ביקורת שיפוטית". נזרי הבהיר כי האמצעים החריגים שעליהם דיבר הם, בין היתר, הבאת עצורים בפני שופט אחרי יותר מ-48 שעות והארכת מעצר של חשודים שלא בנוכחותם.

 

לאחר הפרסום על אודות התקדמות בחקירה אמר עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של אחד החשודים: "ההדלפה של שירות הביטחון הכללי על התקדמות בחקירת דומא היא ניסיון בוטה להכשיר את לב השופטים בדיון בבג"ץ להמשיך את העינויים שנעשים בנחקרים".


פורסם לראשונה 28/12/2015 16:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
הפגנה למען עצורי דומא, היום
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים