שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: ניצב רוני ריטמן חוזר לתפקידו

ל-ynet נודע על החלטה משמעותית ראשונה של המפכ"ל אלשיך - שהיא ניצחון לניצב, מפקד להב 433 שהוצא לחופשה בצל תלונה על הטרדות מיניות. בתום הבדיקה נמצא כי אין תשתית לנקיטת צעדים מנהליים. ריטמן לפקודיו: לא חרגתי ולו במקצת מהנורמות המוסריות הראויות

ניצב רוני ריטמן בפתח ביתו. סוף לחופשה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ניצב רוני ריטמן בפתח ביתו. סוף לחופשה(צילום: עידו ארז)
 

הניצב שנחשד בעבירות מין חוזר לפקד על יחידת העילית של המשטרה. כך נודע ל-ynet. חודש לאחר שהתפוצצה פרשת ההטרדה המינית ונודע על עדות הקצינה שלפיה ניצב רוני ריטמן הטריד אותה, חופשתו הארוכה של מפקד יחידת החקירות הראשית תמה בניצחונו.

 

מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך שוחח הבוקר (יום ג') עם ריטמן וסיכם עמו סופית על שובו לתפקידו כראש להב 433. "אין תשתית ממשית לנקיטת צעדים מנהליים כלשהם ואפילו לא לנקיטת הליכים משמעתיים, גם אם לא הייתה חלה התיישנות", קבע המפכ"ל בתום בדיקה מקיפה, שההודעה עליה פורסמה לאחר הפרסום.

 

ניצב ריטמן נאלץ לצאת לחופשה לאחר שנחקר באזהרה בעקבות תלונה של קצינה ששירתה תחתיו, אשר טענה כי במספר הזדמנויות הוא הטריד אותה מינית ופעם אחת אף ניסה לנשקה בכוח. למרות חקירה אינטנסיבית של המחלקה לחקירות שוטרים, שגובתה בכמה עדים שאישרו את דברי הקצינה, ריטמן הכחיש מכול וכול את טענותיה.

"המפכ"ל חידד את נורמות ההתנהגות המצופות מקצין במעמדו" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"המפכ"ל חידד את נורמות ההתנהגות המצופות מקצין במעמדו"(צילום: עידו ארז)

החלטת המפכ"ל התקבלה לאחר דיון רחב ומעמיק, כך נמסר, שבמסגרתו הוצגו בפניו המלצות מחלקת משמעת באגף משאבי אנוש והמלצות הייעוץ המשפטי של המשטרה. המלצות אלו התבססו על בחינה מעמיקה של כל חומר הראיות שנאסף במסגרת חקירת המחלקה לחקירות שוטרים, בדיקות הפוליגרף של המעורבים והחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש כתב אישום פלילי בין השאר, כדבריו, בשל "בעיות מסוימות במסכת הראייתית".

 

כמו כן התבססו ההמלצות על היעדר יכולת לפתוח בהליך משמעתי בשל התיישנות המעשים שנטענו נגד ניצב ריטמן והרצון להימנע מנקיטת הליך מנהלי, מבלי שניתנת לו יכולת אפקטיבית להילחם על חפותו, זכות יסודית של כל נאשם במעשה פסול כלשהו. עם זאת, לאור ההתבטאויות שיוחסו לריטמן לכאורה במסגרת התלונה, "מצא המפכ"ל לנכון לחדד בפני הקצין את נורמות ההתנהגות המצופות מקצין בתפקידו ומעמדו", כך לפי הודעת המפכ"ל.

 

המפכ"ל הבהיר כי משטרת ישראל "תמשיך לטפל בנחישות תוך שימוש בכלים הפיקודיים, המשפטיים, המנהליים והתעסוקתיים העומדים לרשותה במקרים של חריגות מהנורמות הערכיות והמוסריות המצופות מאנשי משטרה וכמי שאמונים על אכיפת החוק במדינת ישראל. כל מקרה של סטייה מנורמות אלו ייבחן לגופו ועל פי מדיניות זו".

עורכי הדין איל כהן, ירון לונדון ואופיר סטרשנוב ()
עורכי הדין איל כהן, ירון לונדון ואופיר סטרשנוב

 

עם שובו לתפקיד, הודה ניצב ריטמן לעמיתיו, לחבריו ולמשפחתו: "מפקדים ושוטרים", הוא אמר לפקודיו. "היום אני מתייצב שוב לצידכם, להמשיך במשימתנו החשובה, להיות חומת המגן של החברה הישראלית אל מול עבירות השחיתות והפשיעה החמורה. לא סוד הוא שהחודש האחרון היה קשה עבורי ועבור משפחתי וילדיי, אולם לצידי עמדו יושרי וערכיי והביטחון המוחלט שלא חרגתי ולו במקצת מהנורמות המוסריות הראויות בארגון".

 

ריטמן הוסיף: "אני מבקש להודות על התמיכה הציבורית המרגשת למפקדיי, לעמיתיי, לחבריי, למשפחתי ולכם. תמיד האמנתי ועודני מוסיף להאמין ברשויות האכיפה שתמלאנה תפקידן ביושרה ובהגינות. בכוונתי להמשיך ולשאוף להוות דוגמה אישית עבור כל אחד ואחת מכם ולהמשיך להוביל את יחידת להב 433 להישגים במימוש שליחותנו הציבורית".

 

היחידה שמנהלת את החקירות הרגישות ביותר

עורכי דינו של ריטמן, אייל כהן, ירון לונדון ואופיר סטרשנוב, טענו כי התלונות הן עלילה ואף שיגרו מכתב למפכ"ל וליועץ המשפטי לממשלה, שבו פירטו טענות על כך שמדובר בחיסול חשבונות בתוך המשטרה. בסופו של דבר החליט היועץ יהודה וינשטיין כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד ריטמן והעביר רק דו"ח לעיונו של המפכ"ל. גם טיפול משמעתי נפסל, בשל התיישנות שחלה על המקרים שתוארו.

 

אלשיך שוחח בסוף השבוע עם ריטמן וביקש ממנו כמה ימים ללמוד את הדו"ח ולהחליט כיצד לנהוג בעניינו. כעת קיבל המפכ"ל החדש החלטה משמעותית ראשונה - ריטמן ימשיך במשטרה, ואף ישוב לפקד על להב 433, שאחראית על כל החקירות הרגישות ביותר.

 

עורכי הדין כהן, סטרשנוב ולונדון מסרו בתגובה: "אנו מברכים על החלטתו של המפכ"ל אלשיך. החלטה זו, אשר באה בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה, מלמדת כי לא נפל כל רבב בניצב ריטמן, ובכוונתו להמשיך למלא את תפקידו, במסירות ובנאמנות כפי שעשה תמיד".


פורסם לראשונה 29/12/2015 10:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ניצב רוני ריטמן, הבוק. ניצחון
צילום: עידו ארז
מומלצים