שתף קטע נבחר

ירדני צייר דגל ישראל בכניסה לחנות - ונעצר

בעל עסק רצה למחות נגד ישראל וצייר את הדגל כדי שכל מי שנכנס לחנות ידרוך עליו. השלטונות מחקו את הציור ואיימו עליו בקנס אם יחזור על כך. לדבריו, נאמר לו שמדובר בעלבון ופגיעה במדינה שנחשבת "חברה"

 

הציור של הדגל בכניסה לחנות. לא מתכוון לוותר ()
הציור של הדגל בכניסה לחנות. לא מתכוון לוותר

דריכה על דגל ישראל בצורות שונות ומגוונות היא עניין שבשגרה בירדן, בעיקר במסגרת הפגנות הזדהות עם הפלסטינים. בעל חנות בעיר אירביד בצפון המדינה ניסה להפוך את המחאה לקבועה וצייר את דגל ישראל על הרצפה בכניסה לחנותו, כך שכל מי שנכנס לחנות דורך על הדגל. הרשויות בירדן לא אהבו את היוזמה ומחקו את הציור.

 

ראשיתו של הסיפור כאשר עבד אל-פתאח ג'ערון בן ה-60, בעל חנות לבשמים, צייר בכניסה לבית העסק שלו את דגל ישראל. לדבריו, ביום שני האחרון הגיעו אליו אנשי מנגנון הביטחון הכללי ומחקו את הציור שנעשה בצבעי שמן. לאחר מכן הועבר ג'ערון לחקירה ביטחונית.

במבצע צוק איתן צויר דגל ישראל בכניסה לעיריית מעאן בירדן ()
במבצע צוק איתן צויר דגל ישראל בכניסה לעיריית מעאן בירדן
 

"ביום שלישי בבוקר העבירו אותי למושל מחוז אירביד", הוא סיפר לכלי התקשורת בירדן. "סגן מושל המחוז הכריח אותי לחתום על התחייבות כספית בסך 3,000 דינר ירדני שלא לחזור על האקט". לדבריו, אנשי הביטחון וסגנו של מושל המחוז אמרו שאין לו זכות לעשות זאת כיוון שירדן היא מדינה שיש לה הסכם שלום עם ישראל, וכי ציור הדגל ורמיסתו הוא עלבון ופגיעה במדינה שנחשבת ל"חברה".

 

למרות הדרישות של הרשויות ג'ערון מבטיח: "אני אמשיך לצייר את דגל ישראל על הרצפה של החנות, כאמצעי לבטא את הזעם שלי על ההתקפות הציוניות החוזרות ונשנות נגד העם הפלסטיני. אפילו אם העניין יגרום לי להפסיד את כל הכסף שלי, אני אמשיך". הוא הוסיף כי החנות היא רכושו הפרטי ולכן לאף אחד אין זכות להתערב במה שהוא מצייר על הרצפה.

 

בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון, סופר כי בעלי חנויות אחרים בעיר הביעו את הזדהותם עם ג'ערון וציירו את דגלי ישראל בפתח חנויותיהם, כאקט תמיכה בו. בעיתון גם ציינו כי השלטונות בירדן כבר הסירו בעבר דגלים ישראליים שמציירים מפגינים נגד ישראל במהלך פעילויותיהם. לאחרונה גידרו השלטונות בירדן את הכיכר שהפכה למוקד ההפגנות נגד ישראל באזור השגרירות הישראלית בעמאן.

 

לפני כחודשיים קיים איגוד עורכי הדין הירדני מפגן הזדהות עם הפלסטינים. במסגרת המחאה, הם ציירו מגני דוד כחולים על הרצפה והמדרגות בהיכל בתי המשפט בבירה הירדנית, כדי שהמשפטנים והעוברים והשבים יוכלו לדרוך על הסמל היהודי-ישראלי ולבזות אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדגל בכניסה לחנות באירביד
מומלצים