שתף קטע נבחר

חמאס מפרסם תיעוד חדש של גלעד שליט עם אחד משוביו שנהרג השבוע

חמשת השומרים שהשגיחו על גלעד שליט בשבי נהרגו בנסיבות שונות. האחרון, עבד א-רחמן מובאשר, נהרג שלשום בקריסת מנהרה. בעקבות מותו פרסם חמאס סרטון המתעד את מובאשר עם שליט בשתי הזדמנויות שונות

 

 

לאורך שנותיו של גלעד שליט בשבי חמאס ברצועת עזה, היו עמו חמישה שומרים, חברי הזרוע הצבאית של חמאס. כל חמשת השומרים שלו מצאו את מותם בנסיבות שונות ובזמנים שונים. חלקם בתקופת השבי וחלקם אחרי ששוחרר. בעקבות מותם של החמישה החליטה הזרוע הצבאית של חמאס לפרסם סרטון קצרצר שבו נראה גלעד שליט בזמן השבי יחד עם אחד משוביו בשני מקרים שונים.

 

האחרון שבהם, עבד א-רחמן מובאשר, נהרג שלשום מקריסת מנהרה של הזרוע הצבאית של חמאס בחאן יונס. לא ידוע אם היו לשליט שומרים נוספים שחמאס אינו מוסר את פרטיהם.

  

שליט ומובאשר נראו בסרטון מחויכים ולבושים בגדים אזרחיים. הם מצולמים במקום שנראה כמו דירה. באחד משני המקרים נראה שליט עומד ומאחוריו וילון אטום מוזהב ומוגף. הווילון יכול להעיד על חלון, כלומר ששליט לא היה במרתף, אולם ייתכן שהוא נועד רק להטעיה.

גלעד שליט עם עבד א-רחמן מובאשר ()
גלעד שליט עם עבד א-רחמן מובאשר

מימין לשמאל למעלה: חאלד אבו בכרה וסאמי חמאיידה. מימין לשמאל למטה: עבדאללה לבד, מוחמד דאוד ועבד א-רחמן מובאשר ()
מימין לשמאל למעלה: חאלד אבו בכרה וסאמי חמאיידה. מימין לשמאל למטה: עבדאללה לבד, מוחמד דאוד ועבד א-רחמן מובאשר
 

זה אינו הסרטון הראשון שבו נראה שליט בשבי. לפני חודשים ספורים פורסם סרטון שבו נראה שליט עם מפקד החטיבה הדרומית בזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד אבו שמאלה, ועם מפקד חטיבת רפיח ראאד אל-עטאר, שחוסלו יחד במבצע צוק איתן. השניים היו ממפקדי מבצע החטיפה של שליט.

 

הראשון שנהרג היה סאמי חמאיידה. הוא חוסל בתקיפה של חיל האוויר בינואר 2008. השני שנהרג היה עבדאללה לבד שחוסל יחד עם אחיו, איסמאעיל לבד, אחד מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, בתקיפה של חיל האוויר בעת שנסעו במכוניתם ברפיח בשנת 2011, חצי שנה לפני השלמת עסקת חילופי השבויים עם ישראל.

 

שנתיים אחרי עסקת חילופי השבויים, בשלהי 2013, נהרגו יחד שניים משומריו של שליט, חאלד אבו בכרה ומוחמד דאוד, בזמן ששהו במנהרה של הזרוע הצבאית בחאן יונס. אותה מנהרה הותקפה והופצצה על ידי צה"ל בזמן שהם שהו בה יחד עם פעילים נוספים בזרוע הצבאית של חמאס. מובאשר, אחד משומריו של שליט בשבי, שעמו הוא גם נראה בסרטונים, נהרג כאמור שלשום במנהרה שקרסה לא כתוצאה מתקיפה של צה"ל.

 

ייתכן שפרסום הסרטון נועד ללחוץ את משפחותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין שגופותיהם מוחזקות בידי חמאס בעזה, וכן על משפחתו של אברה מנגיסטו שככל הנראה מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה אחרי שחצה את הגדר וברח לשטח הרצועה מישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים