שתף קטע נבחר

במקרה של בחירות היום: לנתניהו אין ממשלה

סקר שנערך עבור "ידיעות אחרונות" צופה 25 מנדטים בלבד לליכוד ו-57 לפי הרכב המפלגות הנוכחי בקואליציה. לנתניהו בעיה גדולה אם השר לשעבר גדעון סער יחבור למשה כחלון ובמקרה כזה לליכוד 21 מנדטים בלבד. המנצח הגדול: יאיר לפיד

השאלה הרווחת בימים אלה במערכת הפוליטית היא אם שנת 2016 תהיה שנת בחירות. מה שבטוח: אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו נתניהו יקרא את תוצאות הסקר המיוחד שערכו השבוע ד"ר מינה צמח ומנו גבע ממכון מדגם, הוא לא ימהר להקדים אותן.

 

תוצאות הסקר מעלות, שאילו הבחירות היו מתקיימות היום, נתניהו היה מתגעגע לממשלת ה-61 שלו. למעשה, ספק אם הוא היה מצליח בכלל להקים ממשלה. מהנתונים עולה, שהממשלה הנוכחית הייתה מקבלת 57 מנדטים בלבד.

 

במילים אחרות: אין לנתניהו ממשלה. על פי תוצאות הסקר, הליכוד מקבל 25 מנדטים (ירידה של 5 לעומת המצב כיום), הבית היהודי של בנט עולה ל-12 מנדטים, יהדות התורה 7, ש"ס 6 וכולנו של כחלון יורדת מ-10 ל-7 מנדטים.

 

להגדלה לחצו על התמונה:

 


 

ואלה עוד החדשות הטובות. החדשות הפחות טובות לנתניהו, הן במקרה שהשר לשעבר גדעון סער יחליט לחזור לפוליטיקה ולחבור לכחלון. רק לפני שבוע אמר שר האוצר שהוא ישמח לשתף פעולה עם סער. יכול להיות שזו הייתה הצהרה שנועדה להלחיץ את נתניהו, מצב שכחלון מחבב במיוחד. אבל כדאי שכחלון וסער ישננו את תוצאות הסקר נכון להיום: מנתוני הסקר עולה, שהאפשרות התיאורטית הזו כבר מביאה להם 12 מנדטים ומורידה את הליכוד לשפל של 21.

 

התוצאות במנדטים אם כחלון וסער ירוצו יחד:

הליכוד 21 (30 בכנסת הנוכחית)

יש עתיד 18 (11)

המחנה הציוני 18 (24)

הרשימה המשותפת 13 (13)

רשימת כחלון-סער 12 (10 של כולנו)

הבית היהודי 11 (8)

ישראל ביתנו 8 (6)

יהדות התורה 7 (6)

שס 6 (7)

מרצ 6 (5)

 

אבל המנצח הגדול הוא ללא ספק יאיר לפיד. מפלגתו מזנקת מ-11 ל-18 מנדטים, כמעט כמו שהיה לה בכנסת הקודמת כשהייתה בשיאה. הבחירות האחרונות היו נקודת מפנה, אולי אפילו נקודת שבר ללפיד. הוא הבין שהוא חייב לפנות לקהלים חדשים. גם לימין וגם לדתיים.

 

בכנסת אמרו שהוא ציני, בתקשורת לגלגו, אבל מסתבר שלפיד עושה משהו נכון: עם נוכחות תקשורתית לא גבוהה במיוחד, הוא מצליח כמעט להכפיל את כוחו. אפשר לומר שלפחות בנקודת הזמן הזאת, הציבור חוזר לראות בו אלטרנטיבה.

חזרה שלו וחבירה לכחלון תפגע בנתניהו. השר לשעבר גדעון סער (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חזרה שלו וחבירה לכחלון תפגע בנתניהו. השר לשעבר גדעון סער(צילום: מוטי קמחי)

 

מזנק ל-18 מנדטים. לפיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מזנק ל-18 מנדטים. לפיד(צילום: גיל יוחנן)

לעומתו, יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, שהחודשים האלה לא עשו לו טוב. המחנה הציוני בראשותו יורד מ-24 מנדטים ל-18. עם מגמה שלילית כזאת, ספק אם הציבור רואה בהרצוג את מה שהוא רואה בלפיד. מעניין מה יעשו תוצאות הסקר הזה לוויכוח הפנימי במחנה הציוני, אם לאפשר להרצוג לדחות את הפריימריז על ראשות המפלגה. הסקר הזה אינו משחק לטובת העמדה שלו.

 

גם אביגדור ליברמן מתחזק ועולה מ-6 מנדטים בכנסת ל-8 מנדטים בסקר. לעלייה הזאת אחראי כנראה המצב הביטחוני. על פי סקרים שונים שנערכו מאז שפרץ גל הטרור האחרון, ועל רקע מה שנתפס כחוסר היכולת של נתניהו לתת לאירועים תשובה הולמת - ליברמן תופס את מקומו של נתניהו כ"מר ביטחון".

 

הפתעה נוספת היא נפתלי בנט. היה מצופה שפרשת ינון מגל תחליש את הבית היהודי. והנה, הסקר מעלה שמפלגת הבית היהודי מתחזקת ומגיעה ל-12 מנדטים (לעומת 8 היום). אחד ההסברים להתחזקות היא העובדה שמצביעים רבים, שנטשו ערב הבחירות את הבית היהודי ועברו לליכוד כדי לחזק את נתניהו - חוזרים עכשיו הביתה.

 

צריך לציין שהסקר נערך לפני הופעתו המביכה של בנט אמש בחדשות 2. בנט הגיע כדי להסביר את ההחלטה התמוהה של המועצה הפדגוגית שלא להכניס את הספר "גדר חיה" של הסופרת דורית רביניאן לתוכנית הלימודים.

 

אם אחרי שהיהודים נהרו אמש בהמוניהם לחנויות הספרים כדי לרכוש את הספר, היה נדמה שבנט יבהיר שהוא לא עומד מאחורי ההחלטה ויבטיח שיתקיים דיון נוסף - הרי שזה לא קרה. במקום זה בחר בנט לצטט קטעים מספר שהוא לא קרא, כדי להראות שמדובר בספר שמאלני, שמסייע לתוקפי ישראל וצה"ל ולהכריז ש"מערכת החינוך היא לא מערכת שצריכה לקדם ערכים שנוגדים את ערכי המדינה, ויש לנו כל כך הרבה דברים לחנך".

 

מוזר. חשבנו שהנימוקים לפסילת הספר היו החשש מהתבוללות. והנה, בא שר החינוך ומצביע על כך שהספר הוא בכלל חלק מהקמפיין של שוברים שתיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: : מרק ישראל סלם
לא במצב טוב. נתניהו
צילום: : מרק ישראל סלם
מומלצים